Այսօր խորհրդարանում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացնում է 2021-2026թթ. ծրագրի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին 2023թ. զեկույցը։
Նիկոլ Փաշինյանն, անդրադառնալով պատմական և իրական Հայաստաններին, նշեց, որ իրական Հայաստանի՝ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանը նույնկերպ սահմանափակող գործոն է նկրտումներ ունեցող երկրների ախորժակի համար․
«Պատմական Հայաստանը առանցքային նշանակություն ունի մի շարք երկրների հետ մեր հարաբերությունների համար: Այն երաշխիք է, որ այդ երկրները մեր հետ ագրեսիվ քաղաքականություն վարելու պատճառաբանություն և բացատրություն կունենան: Պատմական Հայաստանի մեր տեսլականը մեզ միշտ կառաջնորդի դեպի ցեղասպանության թակարդը, որում հայտնվելով՝ մենք փրկչի և հովանավորի կարիք կունենանք, առանց որի գոյություն ունենալ չենք կարող, և ցեղասպանության վախը մեզ միշտ կպահի ֆորպոստի կարգավիճակում»,- ասաց նա։

"Our vision of historical Armenia will always lead us to the trap of genocide." Prime Minister (VIDEO)
RA Prime Minister Nikol Pashinyan presented the 2023 report on the progress and results of the 2021-2026 program today in parliament.
Regarding the historical and natural Armenia, Nikol Pashinyan noted that the internationally recognized border of the real Armenia is a limiting factor for the appetite of countries with ambitions.
"Historical Armenia is of key importance for our relations with several countries. It is a guarantee that those countries will have a reason and an explanation for pursuing an aggressive policy with us. Our vision of historical Armenia will always lead us to the trap of genocide, in which we will need a savior and sponsor, without whom we cannot exist, and the fear of genocide will always keep us in the status of an outpost," he said.