Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանում է. քննարկվում է կառավարության 2021-2026 թթ. կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին 2023թ. զեկույցը։
Ըստ վարչապետի՝ ամենամյա այս ձևաչափի իմաստը հարցի պարզաբանումն է, թե մեզ հետ ինչ է տեղի ունեցել, ունենում, և որտեղ ենք հասել կամ որտեղ ենք գտնվում։
«Կառավարությունը և անձամբ ես հանգել ենք այն համոզման, որ պատմական Հայաստանը և իրական Հայաստանը ոչ միայն համատեղելի չեն, հաճախ նաև հակոտնյա են միմյանց, նույնիսկ սպառնալիքներ են ստեղծում մեկը մյուսի համար: Ես և կառավարությունը, երկար ժամանակ լինելով պատմական Հայաստանի հոգեբանության և ավանդույթի կրող, 2022թ.-ին արձանագրեցինք, որ ՀՀ-ի անվտանգության գործոնը արհամարհված է»,- հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Ըստ նրա՝ իրական Հայաստանի և պատմական Հայաստանի միջև սահմանազատման գործընթացը շատ ավելի ցավոտ է ընթանում, քանի որ այդ սահմանազատումը տեղի է ունենում մեզնից յուրաքանչյուրի ներսում:

"In 2022, we recorded that the security factor of RA is neglected." Nikol Pashinyan (VIDEO)
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan is in parliament. The 2023 report on the progress and results of the government's 2021-2026 implementation is discussed.
According to the Prime Minister, the purpose of this annual format is to clarify what happened to us, what is happening, and where we have reached or are.
"The government and I personally have come to the conviction that historical Armenia and real Armenia are not only incompatible, but they are often at odds with each other and even create threats to each other. The government and I, being the bearers of the psychology and tradition of historical Armenia for a long time, recorded in 2022 that the security factor of Armenia is neglected," Nikol Pashinyan declared.
According to him, the demarcation process between real Armenia and historical Armenia is much more painful because this demarcation takes place within each of us.