«Ինչ տեղի ունեցավ ԼՂ-ում, իրականում ԼՂ մասին չէր». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, թե 2023թ. և, ընդհանրապես, ՀՀ նորագույն պատմության շրջադարձային կետը ԼՂ-ում տեղի ունեցած էթնիկ զտումներն ու հայաթափումն էր։
Նա հիշեցրել է, որ 2022թ. դեկտեմբերից տասնյակ ելույթներում անդրադարձել է Լաչինի միջանցքի արգելափակմանը, վերահաս էթնիկ զտումներին ու ԼՂ հայաթափմանը. «Միջազգային հանրության կամ դե յուրե դաշնակիցների նկատմամբ չափազանցված հույսերը մեզ շարունակաբար բերում են աղետալի հետևանքների։ ԼՂ որոշ շրջանակներում, ցավոք, այդպես էլ չհասունացավ այս և այն գիտակցումը, որ իրենք՝ ԼՂ ընտրված ներկայացուցիչները պետք է գնան լուծումների, հակառակ դեպքում ոչ ոք չի կարող օգնել։ Միջազգային հանրությունը, դերակատարները կարող են անել գործի 10, 20, լավ, 30%–ը, մնացած 70%–ը սուբյեկտի անելիքն է, որին վերաբերում է խնդիրը, եթե, իհարկե, այդ սուբյեկտը ցանկանում է սուբյեկտ լինել։ Ինչ տեղի ունեցավ ԼՂ-ում, իրականում ԼՂ մասին չէր, այլ հերթական դավադրությունը՝ ՀՀ պետականությունը ծնկի բերելու համար»,- ասել է նա։

"What happened in Nagorno-Karabakh was not actually about Nagorno-Karabakh." prime minister
Prime Minister Nikol Pashinyan announced that the turning point of 2023 and, in general, the recent history of RA was the ethnic cleansing and depopulation that took place in Nagorno-Karabakh.
He reminded us that in dozens of speeches from December 2022, he referred to the blocking of the Lachin Corridor, the upcoming ethnic cleansing, and the depopulation of Nagorno-Karabakh. "Exaggerated hopes towards the international community or de jure allies continuously bring us disastrous consequences. Unfortunately, in some circles in Nagorno-Karabakh, the realization is that the elected representatives of Nagorno-Karabakh must find solutions. Otherwise, no one can help. The international community actors can do 10, 20 %, and 30% of the work; the remaining 70% is for the subject to whom the problem refers, if that subject wants to be a subject. What happened in Nagorno-Karabakh was not actually about Nagorno-Karabakh, but another conspiracy to bring RA statehood to its knees," he said.