Ֆրանսիայից 30 ընկերության ներկայացուցիչներ կքննարկեն ՀՀ-ում ներդրումների հնարավորությունները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Բուշ դյու-Ռոն դեպարտամենտի խորհրդի նախագահ Մարտին Վասալի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է ֆրանսիական պատվիրակության այցը Հայաստան և բարձր գնահատել անձամբ տիկին Վասալի ներդրումը Հայաստան-Ֆրանսիա հարաբերությունների հետևողական զարգացման գործում: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ներկայումս երկու երկրների միջև առկա է համագործակցության նոր շունչ ու մակարդակ, և այդ գործում իրենց ներդրումն ունեն նաև Ֆրանսիայի այն ռեգիոնները, որոնք Հայաստանի մարզերի հետ պահպանում են ամուր կապեր: Միաժամանակ, վարչապետն առանձնակի կարևորել է երկկողմ տնտեսական համագործակցության զարգացումն ու ամրապնդումը և այդ համատեքստում ընդգծել կառավարությունների ու տեղական ինքնակառավարման մարմինների սերտ փոխգործակցության անհրաժեշտությունը:
Մարտին Վասալն անդրադարձել է Հայաստանի հետ տնտեսության, առողջապահության, սոցիալական, հումանիտար ոլորտներում փոխգործակցությանը և դրանց ընդլայնման հնարավորություններին ու քայլերին: Մասնավորապես, Բուշ դյու-Ռոն դեպարտամենտի խորհրդի նախագահը տեղեկացրել է, որ այսօր Ֆրանսիայից Հայաստան են ժամանելու տարբեր ոլորտներում գործունեություն ծավալող 30 ընկերությունների ներկայացուցիչներ, որոնք հայ գործընկերների հետ կքննարկեն ներդրումային ծրագրերի իրականացման և առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնման հնարավորությունները: Նշվել է նաև, որ Մարսելում առաջիկայում բացվելու է «Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն»:
Զրուցակիցները կարևորել են նաև Հայաստանի ու Ֆրանսիայի քաղաքների միջև համագործակցությունը, զբոսաշրջային փոխայցելությունների խթանումը:
Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին և դրանց լուծման քայլերին: Այս առումով, կարևորվել է միջազգային գործընկերների կողմից աջակցության ծրագրերի իրականացումը:

Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию, возглавляемую председателем совета департамента Буш-дю-Рон Франции Мартин Вассаль.
Премьер-министр приветствовал визит французской делегации в Армению и высоко оценил вклад госпожи Вассаль в последовательное развитие армяно-французских отношений. Никол Пашинян отметил, что в настоящее время между двумя странами существует новый дух и уровень сотрудничества, этому также способствуют регионы Франции, которые поддерживают прочные связи с регионами Армении. При этом премьер-министр придал особое значение развитию и укреплению двустороннего экономического сотрудничества и в этом контексте подчеркнул необходимость тесного сотрудничества между правительствами и органами местного самоуправления.
Мартин Вассаль коснулась сотрудничества с Арменией в экономической, медицинской, социальной и гуманитарной сферах, а также возможностей и шагов по его расширению. В частности, председатель совета департамента Буш-дю-Рон сообщила, что сегодня в Армению из Франции прибудут представители 30 компаний, работающих в различных сферах, которые обсудят с армянскими партнерами возможности реализации инвестиционных программ и расширения торгово-экономической связи. Было также отмечено, что в ближайшее время в Марселе откроется «Центр креативных технологий Тумо».
Собеседники также подчеркнули важность сотрудничества между городами Армении и Франции, содействия взаимным туристическим визитам.
Были затронуты гуманитарные проблемы людей, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, и шаги по их решению. В этой связи была отмечена реализация программ поддержки международными партнерами