Ֆրանսիայից 30 ընկերության ներկայացուցիչներ կքննարկեն ՀՀ-ում ներդրումների հնարավորությունները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Բուշ դյու-Ռոն դեպարտամենտի խորհրդի նախագահ Մարտին Վասալի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է ֆրանսիական պատվիրակության այցը Հայաստան և բարձր գնահատել անձամբ տիկին Վասալի ներդրումը Հայաստան-Ֆրանսիա հարաբերությունների հետևողական զարգացման գործում: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ներկայումս երկու երկրների միջև առկա է համագործակցության նոր շունչ ու մակարդակ, և այդ գործում իրենց ներդրումն ունեն նաև Ֆրանսիայի այն ռեգիոնները, որոնք Հայաստանի մարզերի հետ պահպանում են ամուր կապեր: Միաժամանակ, վարչապետն առանձնակի կարևորել է երկկողմ տնտեսական համագործակցության զարգացումն ու ամրապնդումը և այդ համատեքստում ընդգծել կառավարությունների ու տեղական ինքնակառավարման մարմինների սերտ փոխգործակցության անհրաժեշտությունը:
Մարտին Վասալն անդրադարձել է Հայաստանի հետ տնտեսության, առողջապահության, սոցիալական, հումանիտար ոլորտներում փոխգործակցությանը և դրանց ընդլայնման հնարավորություններին ու քայլերին: Մասնավորապես, Բուշ դյու-Ռոն դեպարտամենտի խորհրդի նախագահը տեղեկացրել է, որ այսօր Ֆրանսիայից Հայաստան են ժամանելու տարբեր ոլորտներում գործունեություն ծավալող 30 ընկերությունների ներկայացուցիչներ, որոնք հայ գործընկերների հետ կքննարկեն ներդրումային ծրագրերի իրականացման և առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնման հնարավորությունները: Նշվել է նաև, որ Մարսելում առաջիկայում բացվելու է «Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն»:
Զրուցակիցները կարևորել են նաև Հայաստանի ու Ֆրանսիայի քաղաքների միջև համագործակցությունը, զբոսաշրջային փոխայցելությունների խթանումը:
Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին և դրանց լուծման քայլերին: Այս առումով, կարևորվել է միջազգային գործընկերների կողմից աջակցության ծրագրերի իրականացումը:

Representatives of 30 companies from France will discuss investment opportunities in Armenia
Prime Minister Nikol Pashinyan received the delegation led by Martine Vassal, the Chairman of the Council of the Bouches-du-Rhône Department of France.
The Prime Minister welcomed the visit of the French delegation to Armenia and highly appreciated Mrs. Vassal's contribution to the consistent development of Armenia-France relations. Nikol Pashinyan noted that currently, there is a new spirit and level of cooperation between the two countries, and the regions of France that maintain strong ties with the areas of Armenia also contribute to this. At the same time, the prime minister attached particular importance to the development and strengthening of bilateral economic cooperation and, in that context, emphasized the need for close collaboration between governments and local self-government bodies.
Martine Vassal referred to the cooperation with Armenia in the economic, healthcare, social, and humanitarian spheres and the opportunities and steps for their expansion. In particular, the Chairman of the Council of the Department of Bouches-du-Rhône informed that today, representatives of 30 companies operating in various fields will arrive in Armenia from France, who will discuss with Armenian partners the possibilities of implementing investment programs and expanding trade and economic ties. It was also mentioned that the "Tumo Creative Technologies Center" will be opened in Marseille shortly.
The interlocutors also emphasized the cooperation between the cities of Armenia and France and the promotion of mutual tourist visits.
The humanitarian problems of people forcibly displaced from Nagorno-Karabakh and the steps to solve them were mentioned. In this regard, the implementation of support programs by international partners has been highlighted.