Հայաստանի և Ֆրանսիայի հարաբերությունները միտված են ամրապնդելու ՀՀ դիմակայությունը
Ապրիլի 9-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Բուշ-Դյու-Ռոն դեպարտամենտի և Էքս-Մարսել-Պրովանս մետրոպոլի նախագահ Մարտին Վասալի գլխավորած պատվիրակությանը:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի և Ֆրանսիայի հարաբերությունները, որոնք իրենց բովանդակությամբ ընդունված է բնութագրել որպես առանձնաշնորհյալ, այսօր զարգանում են լայն օրակարգով և նոր ուղղություններով, որոնք միտված են ամրապնդելու ՀՀ դիմակայությունը: Վերջինիս համատեքստում երկուստեք ընդգծվել է հատկապես տնտեսական ոլորտում և գործարար կապերի ընդլայնման միջոցով փոխգործակցության առավել ակտիվացման կարևորությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև ապակենտրոնացված համագործակցության հնարավորություններին, որոնց համար լավ հիմքեր են ձևավորվել, որոնցից է Բուշ-դյու-Ռոն դեպարտամենտի մասնակցությունը Հայաստանի մարզերում առողջապահական ծրագրերին:
Հանդիպմանը քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգին առնչվող հարցեր: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը, լինելով եվրոպական քաղաքակրթություն և ունենալով ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգ, էականորեն խորացնում է հարաբերությունները Եվրոպական միության և անդամ պետությունների հետ:
Անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին և առկա մարտահրավերներին: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է 2022թ. հոկտեմբերին Ֆրանսիայի նախագահի մասնակցությամբ Պրահայում կայացած քառակողմ հանդիպման արդյունքներով ընդունված հայտարարության տեքստում Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիշատակման և Հայաստանի ու Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վերահաստատման կարևորությունը: Հայաստանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին շրջանի քննարկումները և գործընթացում պահպանվող հիմնական հարցերը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի իրավունքների և կարիքների հասցեագրմանը, այս նպատակով ՀՀ-ին ցուցաբերված աջակցությանը, ինչպես նաև հումանիտար բնույթի հարցերի:

The relations between Armenia and France are aimed at strengthening the confrontation between Armenia and France
On April 9, RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan received the delegation led by the President of the Bouches-du-Rhône Department of France and Aix-Marseille-Provence Metropolis Martin Vassal.
Minister Mirzoyan emphasized that the relations between Armenia and France, which are considered to be privileged in their content, are developing today with a broad agenda and new directions aimed at strengthening the Armenian confrontation. In the context of the latter, the importance of further activation of interaction, especially in the economic sphere and through the expansion of business ties, was emphasized on both sides.
The interlocutors also referred to the possibilities of decentralized cooperation, for which good foundations have been formed, among which is the participation of the Bouches-du-Rhône department in health programs in the regions of Armenia.
Issues related to the RA-EU partnership agenda were discussed at the meeting. Minister Mirzoyan emphasized that Armenia, being a European civilization and having an agenda of democratic reforms, significantly deepens relations with the European Union and its member states.
Reference was made to the security situation in the South Caucasus and the existing challenges. Minister Mirzoyan emphasized the importance of mentioning the Alma-Ata Declaration and reaffirming the mutual recognition of the territorial integrity of Armenia and Azerbaijan in the text of the statement adopted as a result of the quadrilateral meeting held in Prague in October 2022 with the participation of the French President. The head of the Foreign Ministry of Armenia presented the recent discussions between Armenia and Azerbaijan and the remaining main issues.
Addressing the rights and needs of forcibly displaced Armenians from Nagorno Karabakh, the support provided to RA for this purpose, as well as humanitarian issues were also addressed.