ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը քննարկում է ՀՀ ՆԳՆ և ԵՄ իրավապահ ոլորտում համագործակցության գործակալության միջև փոխգործակցության մասին» ու ՀՀ ՆԳՆ և ԵՄ իրավապահ ոլորտում համագործակցության գործակալության միջև անվտանգ կապուղու մասին» համաձայնագրերը։
Ըստ այդմ, նախատեսված է Եվրոպոլում ունենալ կապի սպա. «Մեր կապի սպան, որ կներկայացնի ամբողջ իրավապահ համակարգը, կունենա Նիդերլանդներում նստավայր, որի միջոցով Եվրոպոլը անվտանգ կապուղու համար կպարտավորվի ապահովել թե ենթակառուցվածքները, թե մնացյալ բոլոր համալրող սարքերն ու սարքավորումները, ընդ որում՝ ԵՄ հաշվին է լինելու ամբողջ պրոցեսը։ Նաև համանման ենթակառուցվածք կունենանք ՀՀ ՆԳՆ շենքում։ Կապի սպան կունենա հասանելիություն իրավապահ համակարգի բոլոր հնարավոր տվյալների բազաներին, որ թույլ կտա ապահովել փոխգործակցությունը ԵՄ և ՀՀ միջև, և սա կապահովվի 24/7 ռեժիմով սահուն համագործակցություն ՀՀ և ԵՄ միջև»,- տեղեկացրել է ՆԳ փոխնախարար Արփինե Սարգսյանը։

RA will have a communication officer at Europol (VIDEO)
The Standing Committee on Defense and Security Affairs of the National Assembly discusses the agreements on cooperation between the RA Ministry of Internal Affairs and the EU Law Enforcement Cooperation Agency and the agreements on the Safe Channel between the RA Ministry of Internal Affairs and the EU Law Enforcement Cooperation Agency.
Accordingly, it is planned to have a communication officer in Europol. "Our liaison officer, who will represent the entire law enforcement system, will have a residence in the Netherlands, through which Europol will undertake to provide the infrastructure and all other additional devices and equipment for a safe channel, and the entire process will be at the expense of the EU. We will also have a similar infrastructure in the RA Ministry of Internal Affairs building. The liaison officer will have access to all possible databases of the law enforcement system, which will ensure cooperation between the EU and RA, and this will ensure smooth cooperation between RA and the EU on a 24/7 basis," Deputy Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan informed.