Վարչապետը շեշտել է ԵՄ օժանդակության կարևորությունը
Վարչապետն ընդունել է Եվրոպական միության խորհրդի Քաղաքական և անվտանգային հարցերով հանձնաժողովի անդամներին՝ նախագահ Դելֆին Պրոնկի գլխավորությամբ:
Վարչապետը ողջունել է պատվիրակության այցը Հայաստան և կարևորել Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության հետևողական զարգացումը և այդ համատեքստում ընդգծել ապրիլի 5-ին Բրյուսելում Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի համատեղ հանդիպման փաստը: Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է ԵՄ օժանդակության կարևորությունը մեր երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման գործում՝ ընդգծելով, որ ժողովրդավարության հետևողական զարգացումը ՀՀ կառավարության համար ունի ռազմավարական նշանակություն:
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներին, Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին վերաբերող հարցեր: Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է 2022 թ. հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում, 2023թ. մայիսի 14-ին և հուլիսի 15-ին Բրյուսելում, 2023 թ. հոկտեմբերի 5-ին Գրանադայում տեղի ունեցած հանդիպումների արդյունքում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների ի կատար ածման կարևորությունը: Համաձայն որի՝ Հայաստանի Հանրապետությունն ու Ադրբեջանական Հանրապետությունը 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա փոխադարձաբար ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը:
ՀՀ վարչապետը վերահաստատել է ՀՀ կառավարության հավատարմությունը նշված պայմանավորվածություններին և ներկայացրել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը՝ հավելելով, որ Հայաստանի դիրքորոշումը լիարժեք արտահայտված է վերոնշյալ նախագծում: Տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության ապահովման գործում կարևորվել է Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության դերը:
Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների հումանիտար խնդիրներին: Կարևորվել է միջազգային հանրության հետևողական աջակցությունը՝ տեղահանվածների սոցիալ-տնտեսական խնդիրները հաղթահարելու նպատակով:

Премьер-министр подчеркнул важность поддержки ЕС
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с председателем Комитета по политике и безопасности ЕС Дельфин Пронк.
Премьер-министр приветствовал визит делегации в Армению и подчеркнул важность последовательного развития сотрудничества Армения-Европейский союз, в этом контексте особо отметив факт проведения 5 апреля в Брюсселе совместной встречи высокого уровня Армения-ЕС-США. Никол Пашинян отметил важность помощи ЕС в эффективном осуществлении демократических реформ в нашей стране, подчеркнув, что последовательное развитие демократии имеет стратегическое значение для правительства Республики Армения.
Собеседники обсудили происходящие в регионе развития и мирный процесс между Арменией и Азербайджаном. Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность реализации договоренностей, достигнутых в результате встреч, состоявшихся в Праге 6 октября 2022 года, в Брюсселе 14 мая и 15 июля 2023 года и в Гранаде 5 октября 2023 года. Согласно этим договоренностям, на основании Алма-Атинской декларации 1991 года Республика Армения и Азербайджанская Республика взаимно признают территориальную целостность друг друга.
Премьер-министр подтвердил приверженность правительства Республики Армения указанным договоренностям и представил проект “Перекресток мира”, добавив, что позиция Армении полностью отражена в вышеупомянутом проекте. Была подчеркнута роль гражданской миссии ЕС в Армении в обеспечении безопасности и стабильности в регионе.
Были затронуты гуманитарные проблемы вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха. Была отмечена важность последовательной поддержки со стороны международного сообщества в целях преодоления социально-экономических проблем вынужденных переселенцев.