«Այս համաձայնագիրն անփոխարինելի դեր կունենա»․ Միրզոյան
Ապրիլի 5-ին Բրյուսելում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ստորագրել է «Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև Հայաստանի Հանրապետության քրեական վարույթներով իրավական համագործակցության ոլորտում իրավասու մարմինների և Եվրոպական միության քրեական արդարադատության ոլորտում համագործակցության գործակալության (Եվրաջասթ) միջև համագործակցության մասին» համաձյանագիրը:
ԵՄ կողմից հայաձայնագիրը ստորագրել է Արդարադատության հարցերով ԵՄ հանձնակատար Դիդիե Ռեյդերսը, իսկ ԵՄ խորհրդում նախագահող Բելգիայի կողմից և ԵՄ անդամ պետությունների անունից՝ Բելգիայի փոխվարչապետ, Հյուսիսային ծովի և արդարադատության հարցերով նախարար Փոլ Ֆան Թիխելտը:
Ստորագրության պաշտոնական արարողության ընդառաջ ստորագրող պաշտոնյաները հանդես են եկել ելույթով:
ՀՀ ԱԳ նախարարը, ինչպես նաև ԵՄ և Բելգիայի պաշտոնյաներն իրենց խոսքում ընդգծել են, որ Հայաստանն առաջինն էր, որ 2021թ. սկսեց բանակցությունները համաձայնագրի կնքման շուրջ և այսօր՝ բանակցությունների հաջող ավարտից հետո, առաջինն է, որ ստորագրում է այն:
Իր խոսքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ասել է․
«Իսկապես ուրախ եմ այսօր ստորագրել այս համաձայնագիրը, որն ուղղված է արդարադատության, օրենքի գերակայության ոլորտներում և անդրազգային ծանր հանցագործությունների դեմ պայքարում Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև համագործակցության հետագա ամրապնդմանը։
Ցանկանում եմ իմ անկեղծ երախտագիտության խոսքերն ուղղել ԵՄ կառույցների բոլոր գործընկերներին, Բելգիայի նախագահությանը և նախագահ Համրանին՝ իր անձնական ներդրման համար, ինչպես նաև ՀՀ նախարարությունների և գերատեսչությունների գործընկերներին այս բանակցությունները հաջողությամբ վարելու համար։ Ինչպես արդեն ասվեց, Հայաստանն ի սկզբանե շահագրգռված էր ստորագրել այս համաձայնագիրը, մենք առաջինն էինք, որ սկսեցինք բանակցությունները, և ես հպարտ եմ, որ մենք առաջինն ենք ավարտել բանակցությունները և ստորագրում ենք համաձայնագիրը:
Բացի այդ, ուզում եմ ընդգծել, որ մենք արդեն ունեինք սերտ համագործակցություն «Եվրաջասթ», ինչպես նաև «Եվրոպոլ» գործակալությունների հետ նույնիսկ առանց այս համաձայնագրի, բայց հիմա այս համաձայնագիրն ամրապնդում և ինստիտուցիոնալ հիմքերի վրա է դնում մեր համագործակցությունը։ Այս համաձայնագրի ստորագրումով մենք նաև մեկ քայլ մոտենում ենք ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի լիարժեք իրականացմանը, բայց սա նաև դռներ է բացում փորձի փոխանակման և կարողությունների զարգացման նոր հնարավորությունների համար, ինչպես քննարկեցինք ավելի վաղ:
Այս համաձայնագիրն անփոխարինելի դեր կունենա Հայաստանի և Եվրոպական միության իրավասու մարմինների միջև ոլորտային համագործակցության խթանման հարցում, որի նպատակն է նպաստել փոխադարձ իրավական օգնությանը, համատեղ հետաքննության ռազմավարությունների մշակմանը և արդարադատական հարցերի հասցեագրմանն աջակցելուն: Հատկանշական է, որ «Եվրոպոլ» գործակալության հետ մենք արդեն մի քանի փաստաթղթեր ենք ստորագրել, որոնք այս օրերին անցնում ենք մեր խորհրդարանի կողմից վավերացման փուլը։ Շնորհավորում եմ և շնորհակալություն»։

On April 5, in Brussels, RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan signed the protocol "On cooperation between the competent authorities in the field of legal cooperation between the Republic of Armenia and the European Union in the field of criminal proceedings of the Republic of Armenia and the European Union Agency for Cooperation in the Field of Criminal Justice (Eurojust)."
On behalf of the EU, the EU Commissioner for Justice Didier Raiders signed the Armenian Agreement, and on behalf of Belgium, the EU Council chairman and behalf of the EU member states, Belgian Deputy Prime Minister, Minister of North Sea, and Justice Paul Van Tichelt.
Before the official signing ceremony, the signing officials made a speech.
The Minister of Foreign Affairs of Armenia, as well as the officials of the EU and Belgium, emphasized in their speech that Armenia was the first to begin negotiations on the conclusion of the agreement in 2021 and is the first to sign it today, after the successful completion of the negotiations.
In his speech, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan said:
"I am thrilled to sign this agreement today, which aims to further strengthen cooperation between the Republic of Armenia and the European Union in justice, the rule of law, and the fight against transnational severe crimes.
I want to express my sincere gratitude to all the partners of the EU structures, the Belgian presidency, and President Hamran for their contributions and to the partners of the RA ministries and departments for successfully conducting these negotiations. As already said, Armenia was initially interested in signing this agreement. We were the first to start the talks, and I am proud that we were the first to finish the negotiations and sign the deal.
In addition, we already had close cooperation with Eurojust and Europol agencies even without this agreement, but now this agreement strengthens and institutionalizes our collaboration. We are one step closer to fully implementing the RA-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement by signing this agreement. Still, as we discussed earlier, it also opens doors for new opportunities for experience sharing and capacity building.
This agreement will play an indispensable role in promoting sectoral cooperation between Armenia and the European Union's competent authorities, facilitating mutual legal assistance, developing joint investigation strategies, and addressing justice issues. Notably, we have already signed several documents with the "Europol" agency, which our parliament is currently ratifying. Congratulations and thank you."