Ուժեղ և կայուն Հայաստան՝ նշանակում է ավելի ուժեղ և կայուն Հարավային Կովկաս. Բոռել
Բրյուսելում Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի համատեղ հանդիպումից առաջ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը և ԵՄ արտաքին և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բոռելը հանդես են եկել հայտարարություններով:
Իր խոսքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
«Հարգելի նախագահ ֆոն դեր Լեյեն,
Հարգելի պետքարտուղար Բլինքեն,
Բարձր ներկայացուցիչ Բոռել,
Սիրելի բարեկամներ,
Շնորհակալություն այս բարձր մակարդակի հանդիպումը հրավիրելու համար՝ վերահաստատելու մեր հավաքական հանձնառությունն ինքնիշխան, դիմակայուն և բարգավաճ Հայաստանին: Այս միջոցառումն ընդգծում է Հայաստանի հավատարմությունը մեր ընդհանուր արժեքներին և ավելի հաշվետու և քաղաքացիակենտրոն հանրային հաստատություններ ստեղծելու ցանկությունը, որոնք օգուտ կբերեն մեր ժողովրդին:
Այսօրվա բարձր մակարդակի երկխոսությունը նշանակում է Հայաստանի ընդլայնվող գործընկերությունը Միացյալ Նահանգների և Եվրամիության հետ։
Չնայած բազմաթիվ ճգնաժամերին՝ Հայաստանը զգալի առաջընթաց է գրանցել ժողովրդավարության ապահովման ուղղությամբ։ Չբավարարվելով ձեռք բերված առաջընթացով՝ մենք կքննարկենք Հայաստանի ջանքերը՝ ուղղված ժողովրդավարական ինստիտուտների դիմակայունության ամրապնդմանը։ Մենք համոզված ենք, որ մեր համագործակցության հիմքում ընկած է մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների նկատմամբ հարգանքը: Հայաստանի Հանրապետությունը վերահաստատում է արդարադատության և հանրային հատվածի բարեփոխումներն առաջ մղելու իր հանձնառությունը՝ ավելի ուժեղ, ավելի ապահով և առաջադեմ երկիր կառուցելու համար։
Հիմնվելով մեր արդյունավետ քաղաքական համագործակցության վրա՝ ճիշտ ժամանակն է առաջ մղել մեր տնտեսական համագործակցությունը, խթանել առևտուրը և ընդլայնել մեր գործընկերությունը շարժունակության ոլորտում: Մենք վճռական ենք բարձրացնելու Հայաստանի մասնավոր հատվածի մրցունակությունը նոր շուկաներ մուտք գործելու նպատակով: Ավելին, մենք պատրաստ ենք բարելավել մեր ներդրումային միջավայրը և այն ավելի գրավիչ դարձնել եվրոպական և ամերիկյան ընկերությունների համար: Մենք ակնկալում ենք, որ մեր գործընկերները մեզ կաջակցեն արդիականացնել Հայաստանի որակի ենթակառուցվածքը, կառուցել բիզնես ցանցեր և ուսումնասիրել առևտրի դյուրացման հնարավոր սխեմաները։
Լեռնային Ղարաբաղից ավելի քան 100,000 բռնի տեղահանված հայերի սոցիալ-տնտեսական ներառումը և նրանց կարճաժամկետ և երկարաժամկետ կարիքների հասցեագրումը նույնպես առաջնային նշանակություն ունի: Մեր հավաքական ջանքերը պետք է կենտրոնանան փախստականների արժանապատիվ կյանքը վերականգնելու հնարավորություն տալու վրա` բնակարանային և տնտեսական ակտիվացման քաղաքականությունների միջոցով։
Ցանկանում եմ ընդգծել, որ մենք հավատարիմ ենք մնում Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը՝ հիմնված միմյանց ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վրա՝ համաձայն 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի: Հայաստանը նաև լիովին հավատարիմ է Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա սահմանների սահմանազատմանը և տարածաշրջանային բոլոր հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը, որը հիմնված է երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների լիարժեք հարգման վրա:
Այս նպատակին հասնելու համար մենք ներկայացրել ենք «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը, որի նպատակն է խթանել կապակցվածությունը և երկխոսությունը հարևան երկրների հետ, և անդին: Ավելի լայն տարածաշրջանում սիներգիան ուժեղացնելու համար մենք ձգտում ենք ինտեգրել մեր նախաձեռնությունը ԵՄ Գլոբալ դարպասների (Global Gateway) ռազմավարության հետ և ակնկալում ենք մեր գործընկերների աջակցությունն այս հարցում:
Տիկին նախագահ,
Պետքարտուղար Բլինքեն,
Բարձր ներկայացուցիչ Բոռել
Ես հավատում եմ, որ ժողովրդավարական, խաղաղ և բարգավաճ ապագայի մեր ընդհանուր տեսլականը կշարունակի ծառայել որպես մեր փոխվստահելի հարաբերությունների հիմնասյունը ու առաջնորդող փարոս:
Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն եմ հայտնում այս երկխոսությունը խթանելու և Հայաստանի Հանրապետությանը շարունակական աջակցության համար»:
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը հայտարարել է, որ ԵՄ-ն խոստացել է ուս ուսի կանգել Հայաստանի կողքին և այսօր այդ խոստումը կատարում է։ «Հայաստանի հետ գործընկերության տեսլականը կյանքի կկոչվի Հայաստանի դիմակայունությանը նպաստելու ծրագրի միջոցով։ Մենք ներդրումներ կանենք, որպեսզի Հայաստանի տնտեսությունն ու հասարակությունն ավելի ամուր լինեն և ցնցումների նկատմամբ կայուն», - ասել է Եվրահանձնաժողովի նախագահը՝ նշելով 270 մլն եվրո դրամաշնորհի մասին, որը կօգնի հատկապես փոքր եւ միջին ընկերություններին։
Ֆոն դեր Լեյենի խոսքով՝ ԵՄ-ն Հայաստանում ներդրումներ կանի հատկապես ենթակառուցվածքային նախագծերում՝ մասնավորապես Սև ծովի էլեկտրական մալուխի նախագծում, ինչպես նաեւ վերականգնվող էներգիայի արտադրության մեջ։
Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը ողջունել է Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը և նշել, որ ԵՄ-ն կուսումնասիրի նաև միջսահմանային տրանսպորտը, երբ պայմանները թույլ տան։
Եվրահանձնաժողովի նախագահը խոսել է աջակցության նոր փաթեթի՝ Հայաստանի համար Եվրոպայի տնտեսական և ներդրումային ծրագրի մասին։ «Այն արդեն կես միլիարդ եվրո է մոբիլիզացրել ներդրումների համար։ Սա հրաշալի նորություն է, և մենք կարող ենք ավելին անել։ Ահա թե ինչու վերջերս գործարկեցինք ներդրումների համակարգման հարթակը, որպեսզի կարողանանք բացահայտել նոր նախագծեր և արագացնենք իրականացումը», - ասել Ֆոն դեր Լեյենը։
Եվրահանձնաժողովի նախագահը ողջունել է Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումներին միտված ջանքերը՝ չնայած երկրի առաջ ծառացած մարտահրավերներին և վերահաստատել՝ ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել իրականացվող բարեփոխումներին խորհրդատվության, տեխնիկական աջակցության և ֆինանսավորման միջոցով։
Ուրսուլա Ֆոն դեր Լեյենը հավելել է, որ չեն մոռանում Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված անձանց ծանր վիճակի մասին։ «Հայաստանում փախստականների հումանիտար իրավիճակը մնում է առաջնահերթություն։ Մենք ավելի քան 30 միլիոն եվրո ենք տրամադրել նրանց աջակցելու համար և պատրաստ ենք ավելին անել»,- նշել է նախագահ Ֆոն դեր Լեյենը՝ իր ուրախությունը հայտնելով, որ կարող են հույս դնել Միացյալ Նահանգների վրա՝ որպես հավատարիմ և համախոհ գործընկեր այս ջանքերում։
«Մենք շարունակելու ենք բոլորս միասին աշխատել հանուն Հայաստանի ապագայի՝ կայուն ու բարգավաճ հարավկովկասյան տարածաշրջանում»,- եզրափակել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահը։
ԵՄ արտաքին և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բոռելը նշել է, որ Եվրամիությունը ցանկանում է Հայաստանի համար դրական օրակարգ մշակել և, Միացյալ Նահանգների հետ միավորելով ուժերը, ցույց տալ Հայաստանի ինքնիշխանության, ժողովրդավարության ու դիմակայունության հանդեպ ամուր նվիրվածությունը։
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հայտարարել է, որ ԱՄՆ աջակցում է Հայաստանի Հանրապետության կողմից նախաձեռնված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին։
«Մենք աջակցում ենք այն գաղափարներին, պարոն վարչապետ, որոնք ընկած են Ձեր՝ «Խաղաղության խաչմերուկ» առաջարկի հիմքում: Մենք տեսնում ենք ավելի ինտեգրված Հարավային Կովկաս՝ նոր տրանսպորտային երթուղիներով, էներգետիկ համագործակցությամբ, հեռահաղորդակցություններով։ Սա կնպաստի դիվերսիֆիկացված տնտեսություններին, հնարավորությունների ընդլայնմանը և կխթանի խաղաղության և հաշտեցման ջանքերը»,- հայտարարել է պետքարտուղարը:
Էնթոնի Բլինքենի խոսքով` հզոր ապագա կա տարածաշրջանի հետ, որն ավելի ու ավելի է ինտեգրվում, և որն օգուտ կբերի մարդկանց ու երկրներին: «Եվ Միացյալ Նահանգները, Եվրամիությունը ցանկանում են օգնել ձեզ կառուցել դա»,- ասաց Բլինքենը՝ հավելելով, որ անհամբեր սպասում է արդյունավետ քննարկման։
Բլինքենը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին գործընկերության համար՝ նշելով, որ այն մեծ նշանակություն ունի և շատ ամուր հիմք է ստեղծում նաև նրա համար, ինչ կարող է համատեղ ուժերով արվել ապագայում:
«Մենք հավաքվել ենք այստեղ վերահաստատելու անդրատլանտյան աջակցությունը հայ ժողովրդի ժողովրդավարական, բարեկեցիկ ապագային և ավելի ինտեգրված ու խաղաղ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանին: Մենք կիսում ենք հայ ժողովրդի ապագայի տեսլականը։ Մենք ցանկանում ենք, որ Հայաստանը լինի ուժեղ, անկախ, իր հարևանների հետ խաղաղության մեջ ապրող՝ տարածաշրջանի և աշխարհի հետ կապվածությամբ: ԱՄՆ-ն ու Եվրամիությունը ցանկանում են գործընկեր դառնալ այս հարցում. կարծում եմ, որ այս օրը այդ ամենի վկայությունն է»,- հայտարարել է Բլինքենը՝ հավելելով, որ անհրաժեշտ է օգտագործել հայ ժողովրդի և նրա առաջնորդների ընտրության այս պահը։
Պետքարտուղարը նշել է, որ ԱՄՆ-ը ներդրումներ է կատարում, որոնք համահունչ են ՀՀ վարչապետի ջանքերին՝ ուղղված տնտեսական բարեփոխումներին։
«Մենք նախատեսում ենք ավելի քան 65 միլիոն դոլարի օգնություն տրամադրել։ Այս ցուցանիշը 50%-ով ավելի է, քան 2 տարի առաջ։ Մենք մտադիր ենք հետագայում ևս մեծացնել մեր աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարությանն ու տնտեսական կայունությանը՝ ներդրումներ կատարելով պարենային անվտանգության, թվային ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի դիվերսիֆիկացման, առևտրային գործընկերների դիվերսիֆիկացման և վարչապետի կողմից սահմանված այլ առաջնահերթությունների մեջ»,- ընդգծել է Բլինքենը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայ բնակչության աջակցությանը՝ պետքարտուղարը, մասնավորապես, նշել է․ «Մենք կշարունակենք աջակցել Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված 100 հազար էթնիկ հայերին։ Սա վճռորոշ նշանակություն ունի Հայաստանի երկարաժամկետ կայունության և բարգավաճման, ինչպես նաև նրա տարածաշրջանային անվտանգության համար: Հայաստանի համար տարածաշրջանային ինտեգրումը անվտանգության և բարգավաճման բանալին է»։
Ժոզեպ Բոռելը հիշեցրել է, որ երկու ամիս առաջ Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ որոշել են աշխատել ԵՄ-Հայաստան գործընկերության նոր օրակարգի վրա և ընդգծել է, որ նոր օրակարգը կապահովի հավակնոտ տեսլական՝ խթանելու երկկողմ համագործակցությունն այն ոլորտներում, որոնք կարևոր են Հայաստանի դիմակայունության, շարժունակության, առևտրի դիվերսիֆիկացիայի և կապի համար։
Ժոզեպ Բոռելը հավաստիացրել է, որ սրանք միայն աջակցության խոսքեր չեն։ «Մենք ողջունում ենք Հայաստանի ջանքերը ժողովրդավարության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի և օրենքի գերակայության հաստատման ուղղությամբ։ Կարևոր կլինի շարունակել բարեփոխումները երկրի դիմակայունությունն էլ ավելի բարձրացնելու համար։ ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել բարեփոխումների ջանքերին՝ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացման միջոցով»,- նշել է ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը:
Բոռելը շեշտել է, որ ուժեղ և կայուն Հայաստան՝ նշանակում է ավելի ուժեղ և կայուն Հարավային Կովկաս, և դա օգուտ կբերի տարածաշրջանի բոլոր երկրներին։

Сильная и стабильная Армения означает более сильный и стабильный Южный Кавказ. Боррель
Перед началом совместной встречи высокого уровня Армения-ЕС-США в Брюсселе Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян, председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен, госсекретарь США Энтони Блинкен и Верховный представитель Представитель ЕС по иностранным делам и безопасности Жозеф Боррель выступили с заявлениями.
В своем выступлении премьер-министр Никол Пашинян отметил:
«Уважаемый президент фон дер Ляйен,
уважаемый государственный секретарь Блинкен,
Верховный представитель Боррель,
дорогие друзья!
Благодарим вас за созыв этой встречи на высоком уровне, чтобы подтвердить нашу коллективную приверженность суверенной, устойчивой и процветающей Армении. Это событие подчеркивает приверженность Армении нашим общим ценностям и желанием создать более подотчетные и ориентированные на граждан государственные институты, приносящие пользу нашему народу.
Сегодняшний диалог на высоком уровне означает расширение партнерства Армении с Соединенными Штатами и Европейским Союзом.
Несмотря на множество кризисов, Армения добилась значительного прогресса в обеспечении демократии. Не удовлетворившись достигнутым прогрессом, мы продолжим усилия Армении по укреплению устойчивости демократических институтов. Мы убеждены, что наше сотрудничество основано на уважении прав человека и основных свобод. Республика Армения подтверждает свою приверженность продвижению реформ правосудия и государственного сектора для построения более сильной, безопасной и прогрессивной страны.
Опираясь на наше плодотворное политическое сотрудничество, настало время развивать наше экономическое сотрудничество, стимулировать торговлю и расширять наше партнерство в области мобильности. Мы полны решимости повысить конкурентоспособность частного сектора Армении для выхода на новые рынки. Более того, мы готовы улучшить нашу инвестиционную среду и сделать ее более привлекательной для европейских и американских компаний. Мы ожидаем, что наши партнеры поддержат нас в модернизации инфраструктуры качества Армении, построении бизнес-сетей и изучении возможных схем содействия торговле.
Социально-экономическая интеграция более 100 000 насильственно перемещенных армян из Нагорного Карабаха и удовлетворение их краткосрочных и долгосрочных потребностей также имеют первостепенное значение. Наши коллективные усилия должны быть сосредоточены на предоставлении беженцам возможности восстановить достойную жизнь посредством политики жилищной и экономической активизации.
Я хотел бы подчеркнуть, что мы по-прежнему привержены нормализации отношений с Азербайджаном на основе взаимного признания суверенитета и территориальной целостности друг друга в соответствии с Алма-Атинской декларацией 1991 года. Армения также полностью привержена демаркации границ и разблокировке всех региональных коммуникаций на основе Алма-Атинской декларации, основанной на полном уважении принципов суверенитета и юрисдикции, равенства и взаимности.
Для достижения этой цели мы представили инициативу «Перекресток мира», которая направлена ​​на содействие связям и диалогу с соседними странами и за их пределами. Чтобы усилить синергию в более широком регионе, мы стремимся интегрировать нашу инициативу со стратегией ЕС «Глобальные ворота» и рассчитываем на поддержку наших партнеров в этом отношении.
Госпожа президент,
госсекретарь Блинкен,
Верховный представитель Боррель
Я верю, что наше общее видение демократического, мирного и процветающего будущего будет и дальше служить основой и путеводным маяком наших взаимодоверительных отношений.
Еще раз спасибо за содействие этому диалогу и за вашу постоянную поддержку Республики Армения».
Председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что ЕС обещал стоять плечом к плечу с Арменией и сегодня выполняет это обещание. «Видение партнерства с Арменией будет реализовано через программу содействия устойчивости Армении. Мы будем инвестировать, чтобы экономика и общество Армении были сильнее и устойчивее к потрясениям", - сказала президент Еврокомиссии, упомянув о гранте в 270 миллионов евро, который поможет особенно малым и средним компаниям.
По словам фон дер Ляйен, ЕС будет инвестировать в Армению, прежде всего, в инфраструктурные проекты, в частности, в проект черноморского электрического кабеля, а также в производство возобновляемой энергии.
Урсула фон дер Ляйен приветствовала проект правительства Армении «Перекресток мира» и отметила, что ЕС также изучит трансграничные перевозки, когда позволят условия.
Президент Еврокомиссии рассказала о новом пакете поддержки, европейской экономической и инвестиционной программе для Армении. «Она уже мобилизовала полмиллиарда евро для инвестиций. Это отличная новость, и мы можем сделать больше. Вот почему мы недавно запустили платформу координации инвестиций, чтобы иметь возможность выявлять новые проекты и ускорять реализацию», — сказала Фон дер Ляйен.
Президент Европейской комиссии приветствовала усилия Армении по проведению демократических реформ, несмотря на проблемы, с которыми сталкивается страна, и подтвердила, что ЕС продолжит поддерживать текущие реформы посредством консультаций, технической помощи и финансирования.
Урсула фон дер Ляйен добавила, что они не забывают о тяжелом положении людей, вынужденных покинуть Нагорный Карабах. «Гуманитарная ситуация беженцев в Армении остается приоритетом. Мы выделили более 30 миллионов евро на их поддержку и готовы сделать больше», — заявила президент фон дер Ляйен, выразив радость от того, что они могут рассчитывать на Соединенные Штаты как на лояльного единомышленника в этих усилиях.
"Мы продолжим работать вместе ради будущего Армении, в стабильном и процветающем регионе Южного Кавказа", - заключила президент Еврокомиссии.
Верховный представитель ЕС по иностранным делам и безопасности Жозеп Боррель отметил, что Европейский Союз хочет разработать позитивную повестку для Армении и, объединив усилия с Соединенными Штатами, продемонстрировать свою твердую приверженность суверенитету, демократии и устойчивости Армении.
Госсекретарь США Энтони Блинкен заявил, что США поддерживают проект «Перекресток мира», инициированный Республикой Армения.
«Господин премьер-министр, мы поддерживаем идеи, которые лежат в основе вашего предложения «Перекресток мира». Мы видим более интегрированный Южный Кавказ с новыми транспортными маршрутами, энергетическим сотрудничеством, телекоммуникациями. Это будет способствовать диверсификации экономики, расширению возможностей и будет способствовать усилиям по миру и примирению", - заявил госсекретарь.
По мнению Энтони Блинкена, у региона, который становится все более интегрированным и который принесет пользу людям и странам, большое будущее. «И Соединенные Штаты, Европейский Союз хотят помочь вам в этом», — сказал Блинкен, добавив, что он надеется на продуктивную дискуссию.
Блинкен поблагодарил премьер-министра Никола Пашиняна за партнерство, отметив, что оно имеет большое значение и создает очень прочную основу для того, что можно делать вместе в будущем.
«Мы собрались здесь, чтобы подтвердить трансатлантическую поддержку демократического, процветающего будущего армянского народа и более интегрированного и мирного региона Южного Кавказа. Мы разделяем видение будущего армянского народа. Мы хотим, чтобы Армения была сильной, независимой, жила в мире со своими соседями, была связана с регионом и миром. США и Евросоюз хотят стать партнёрами в этом вопросе. Я думаю, что этот день является свидетельством всего этого", - сказал Блинкен, добавив, что необходимо использовать этот момент выбора армянского народа и его лидеров.
Госсекретарь отметил, что инвестиции США согласуются с усилиями премьер-министра РА, направленными на экономические реформы.
«Мы планируем предоставить помощь на сумму более 65 миллионов долларов. Этот показатель на 50% больше, чем 2 года назад. Мы намерены и дальше увеличивать нашу поддержку демократии и экономической стабильности Армении, инвестируя в продовольственную безопасность, цифровую инфраструктуру, диверсификацию энергетики, диверсификацию торговых партнеров и другие приоритеты, установленные премьер-министром", - подчеркнул Блинкен.
Касаясь поддержки насильственно переселенного армянского населения из Нагорного Карабаха, госсекретарь, в частности, отметил: «Мы продолжим оказывать поддержку 100 тысячам этнических армян, перемещенных из Нагорного Карабаха. Это имеет решающее значение для долгосрочной стабильности и процветания Армении, а также ее региональной безопасности. Для Армении региональная интеграция является ключом к безопасности и процветанию».
Жозеп Боррель напомнил, что два месяца назад он и министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян решили работать над новой повесткой партнерства ЕС-Армения, и подчеркнул, что новая повестка обеспечит амбициозное видение развития двустороннего сотрудничества в областях, которые важны для устойчивости и мобильности Армении. , торговля ради диверсификации и связи.
Жозеп Боррель заверил, что это не просто слова поддержки. «Мы приветствуем усилия Армении в направлении демократии, борьбы с коррупцией и установления верховенства закона. Будет важно продолжить реформы для дальнейшего повышения устойчивости страны. ЕС продолжит поддерживать усилия по реформированию посредством реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве», — заявил Верховный представитель ЕС.
Борель подчеркнул, что сильная и стабильная Армения означает более сильный и стабильный Южный Кавказ, и это принесет пользу всем странам региона.