Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բոռելը, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը, ԱՄՆ ՄԶԳ ադմինիստրատոր Սամանթա Փաուերը այսօր՝ 2024 թվականի ապրիլի 5-ին, հանդիպել են Բրյուսելում՝ վերահաստատելու աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը, ժողովրդավարությանը, տարածքային ամբողջականությանը և սոցիալ-տնտեսական դիմակայունությանը։
և տարածաշրջանի համար կայուն, խաղաղ, անվտանգ, ժողովրդավարական և բարգավաճ ապագայի։ Այս համատեքստում մենք նպատակ ունենք ընդլայնել համագործակցությունը՝ միտված Հայաստանի դիմակայունության ամրապնդմանը՝ ներառյալ այնպիսի առանցքային ոլորտներում, ինչպիսիք են` քաղաքական բարեփոխումները, տնտեսական զարգացումը և մարդասիրական աջակցությունը։ Մենք կձգտենք ընդլայնել մեր գործընկերությունները, օրինակ՝ շարժունակության, կառավարման, օրենքի կիրարկման, առևտրի, կապի, գյուղատնտեսության, էներգետիկայի և տեխնոլոգիաների ոլորտներում: Այս առանցքային ոլորտներին աջակցելու նպատակով Եվրոպական միությունը և Միացյալ Նահանգները նախատեսում են ավելի ամուր համագործակցություն Հայաստանի հետ։
Եվրոպական միությունը և Միացյալ Նահանգները բարձր են գնահատել 2018 թվականից ի վեր ժողովրդավարության և արդարադատության ոլորտներում բարեփոխումներում, ինչպես նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարում Հայաստանի արձանագրած էական առաջընթացը, և հանձնառություն են հայտնել շարունակել գործընկերությունը և աջակցել Հայաստանին՝ հաշվի առնելով, որ այն շարունակում է ամրապնդել ժողովրդավարությունը և օրենքի գերակայությունը մեր ընդհանուր արժեքներին և սկզբունքներին համահունչ:
ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել Հայաստանին իր բարեփոխումների ճանապարհին` Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) իրականացման միջոցով: Բարեփոխումները խթանելու և բոլոր ոլորտներում համագործակցությունն ընդլայնելու նպատակով ԵՄ-ն և Հայաստանը կապահովեն առաջընթաց Հայաստան-ԵՄ Գործընկերության նոր օրակարգի շուրջ:
Միացյալ Նահանգները հանձնառու է օգնել Հայաստանին և վարչապետ Փաշինյանին՝ իրականացնելու նախանշված բարեփոխումները։ Բայդենի վարչակազմը Կոնգրեսի հետ նախատեսում է 2023 ֆիսկալ տարում շուրջ 65 միլիոն դոլարի զարգացման աջակցություն տրամադրել Հայաստանին։
Եվրամիությունը և Միացյալ Նահանգները ողջունել են արտաքին աշխարհի հետ կապը բարելավելու Հայաստանի հանձնառությունը՝ ներառյալ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը, որը կխթանի ընդհանուր բարգավաճումը և տարածաշրջանային տնտեսական և առևտրի դիվերսիֆիկացումը:
ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ը մտադիր են լրացուցիչ օգնություն ցուցաբերել՝ օգնելու Հայաստանին մեղմել ռիսկերը, դիվերսիֆիկացնել առևտուրը և ամրապնդել տնտեսական և ինստիտուցիոնալ դիմակայունությունը։
Հայաստան-ԵՄ Գործընկերության նոր օրակարգն ամրապնդելու նպատակով ԵՄ-ն հանդես կգա «2024-2027 թվականների համար Հայաստանի դիմակայունության և աճի»՝ 270 միլիոն եվրոյի ծրագրով:
«Հայաստանի դիմակայունության և աճի» ԵՄ ծրագիրը նպատակաուղղված է լինելու Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական դիմակայունության ամրապնդմանը` միաժամանակ աջակցելով առևտրի դիվերսիֆիկացմանը: Այն նաև աջակցություն կտրամադրի տեղահանվածների երկարաժամկետ կարիքները հոգալուն: Այն կամրապնդի ոլորտային համագործակցությունը Հայաստանի հետ՝ միաժամանակ ավելացնելով աջակցությունը կարգավորումների ներդաշնակեցմանը՝ միտված ՀԸԳՀ-ի ողջ ներուժի իրացմանը: ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել առանցքային ոլորտներին՝ առևտրի դիվերսիֆիկացիայից, ենթակառուցվածքների զարգացումից, էներգետիկայից մինչև ավիացիոն անվտանգություն:
Նախագահ ֆոն դեր Լեյենն անդրադարձել է նաև 2021 թվականին մեկնարկած Տնտեսական և ներդրումային պլանի առավելություններին, որը Հայաստանում դրամաշնորհների, մասնավոր և հանրային ներդրումների միջոցով արդեն մոբիլիզացրել է ավելի քան 550 միլիոն եվրոյի ներդրումներ։ Տնտեսական և ներդրումային պլանի համահունչ՝ «Դիմակայունության և աճի» ԵՄ ծրագիրը կավելացնի աջակցությունը ռազմավարական ներդրումներին, մասնավորապես տրանսպորտային ենթակառուցվածքների, թվային և էներգետիկայի ոլորտներում, ինչպես նաև ներդրումներ կկատարի բիզնեսի զարգացման մեջ՝ նպաստելու աշխատատեղերի ստեղծմանն ու տնտեսական աճին: Տնտեսական և ներդրումային պլանն ունի խաղաղության միջոցով տնտեսական առավելություններ ապահովելու ներուժ՝ ներառյալ տարածաշրջանային կապակցվածության հարցում, եթե և երբ թույլ տան պայմանները: ԵՄ-ն նաև կդիտարկի շարժունակությանն աջակցելու ուղիները:
Միացյալ Նահանգներն աշխատում է Հայաստանի հետ մի քանի ոլորտներում՝ խթանելու տնտեսական աճն ու բարեփոխումները, առևտրի դիվերսիֆիկացումը և դիմակայունությունը: Միացյալ Նահանգները կհամագործակցի Հայաստանի հետ՝ ԱՄՆ-ի լրացուցիչ ներդրումներ ներգրավելու, տեխնոլոգիաների առևտրի հնարավորությունների օպտիմալացման, կիբերանվտանգության ոլորտում համագործակցության ավելացման և տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքների ընդլայնման ուղղությամբ։ Միացյալ Նահանգները հանձնառու է Հայաստանի անվտանգ, հուսալի և ապահով էներգետիկ ապագային և աշխատանքներ է տանում աջակցելու էներգետիկայի դիվերսիֆիկացմանը և ուսումնասիրելու խաղաղ նպատակներով օգտագործվող միջուկային էներգիայի նոր տարբերակների իրագործելիությանը, որոնց համար միջուկային անվտանգությունը և չտարածման ամենաբարձր չափանիշներն առաջնահերթություն են: Միացյալ Նահանգները հանձնառու է Հայաստանի պարենային անվտանգության բարձրացմանը, ինչպես նաև Հայաստանի սահմաններով գյուղատնտեսական մթերքների հոսքը հեշտացնելուն։
Հաշվի առնելով շարունակական մարտահրավերները, որոնց բախվում է Հայաստանն ավելի քան 100,000 տեղահանված անձանց և փախստականներին աջակցելու և սոցիալապես ներառելու առումով՝ Եվրոպական միությունը և Միացյալ Նահանգները մտադիր են շարունակել աջակցել Հայաստանի ջանքերին՝ ուղղված կարիք ունեցողներին բնակարանային, վերապատրաստման, աշխատանքային հնարավորություններ և հոգեբանասոցիալական աջակցություն տրամադրելուն, և ապահովել տեղահանվածների արժանապատիվ կենսապայմանները։
Սկսած 2023 թվականի սեպտեմբերից ԵՄ-ն արագորեն մոբիլիզացրել է 18 միլիոն եվրո մարդասիրական և 15 միլիոն եվրո բյուջետային աջակցություն՝ փախստականների հրատապ և սոցիալ-տնտեսական կարիքներին արձագանքելու համար: Այսպիսով, տուժած բնակչությանը 2020 թվականից ի վեր մարդասիրական օգնության ընդհանուր հատկացումը կազմում է 38,4 միլիոն եվրո: ԵՄ-ն կանգնած է Հայաստանի կողքին փախստականների երկարաժամկետ կարիքները հասցեագրելու և աջակցելու հարցում: ԵՄ-ի «Դիմակայունության և աճի» ծրագիրը կներառի նաև տեղահանված մարդկանց երկարաժամկետ տնտեսական և սոցիալական ներառմանն ուղղված բյուջետային աջակցություն։
Նույն կերպ, սկսած 2023 թվականի սեպտեմբերից Միացյալ Նահանգները հայտարարել է տեղահանվածներին և փախստականներին ավելի քան 7 միլիոն դոլարի մարդասիրական աջակցության մասին: Այս ֆինանսավորմամբ 2020 թվականի սեպտեմբերից ի վեր ԱՄՆ-ի մարդասիրական օգնության ընդհանուր ծավալը կհասնի է մոտ 31 միլիոն դոլարի: ԱՄՆ-ի օգնության շրջանակներում տրամադրվել է կենսական նշանակության պարենային օգնություն, մարդասիրական պաշտպանություն և ժամանակավոր ապաստան և այն կշարունակի արձագանքել տեղահանվածների և փախստականների կարիքներին: Միացյալ Նահանգները կաջակցի Հայաստանի ջանքերին՝ նվազագույնի հասցնելու հանրային ծառայությունների և ենթակառուցվածքների վրա ճնշումը և կնպաստի սոցիալական համախմբվածությանն ու տնտեսական զարգացմանը։
Բարգավաճ, ինքնիշխան և ժողովրդավարական Հայաստանը, որը զարգացնում է իր սեփական գործընկերային հարաբերությունները և ազատորեն որոշում իր ուղին, կնպաստի տարածաշրջանային կայունությանը և բարգավաճմանը:

The EU and the USA highly appreciated the reforms in Armenia
The Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan the President of the European Commission Ursula von der Leyen the Vice President of the European Commission, the High Representative of the E.U.; High Representative for the European Union, Joseph Borel; the Secretary of State of the United States of America Anthony Blinken, the USAID Administrator Samantha Power met today, April 5, 2024, in Brussels. to reaffirm support for Armenia's sovereignty, democracy, territorial integrity and socio-economic resilience.
and a stable, peaceful, secure, democratic, and prosperous future for the region. In this context, we aim to expand cooperation to strengthen Armenia's resilience, including in critical areas such as political reforms, economic development, and humanitarian assistance. We will seek to expand our partnerships in areas such as mobility, governance, law enforcement, trade, communications, agriculture, energy, and technology. The European Union and the United States envisage stronger cooperation with Armenia to support these critical areas.
The European Union and the United States commended Armenia's significant progress in reforms in democracy and justice and the fight against corruption since 2018. They expressed their commitment to continued partnership and support for Armenia as it continues to strengthen democracy and the rule of law, which is in line with our shared values and principles.
The E.U. will continue to support Armenia on its reform path through the implementation of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA). To promote reforms and expand cooperation in all sectors, the E.U. and Armenia will ensure progress on the new Armenia-EU Partnership Agenda.
The United States is committed to helping Armenia and Prime Minister Pashinyan implement the planned reforms. The Biden administration and Congress plan to provide about 65 million dollars in development assistance to Armenia in the 2023 fiscal year.
The European Union and the United States have welcomed Armenia's commitment to improving connectivity with the outside world, including the Crossroads for Peace initiative, which will promote shared prosperity and regional economic and trade diversification.
The E.U. and the U.S. intend to provide additional assistance to help Armenia mitigate risks, diversify trade, and strengthen economic and institutional resilience.
To strengthen the new agenda of the Armenia-EU Partnership, the E.U. will develop a 270 million euro program for "Armenia's resilience and growth for 2024-2027."
The E.U. program "Armenia's Resilience and Growth" will strengthen Armenia's socio-economic resilience while supporting trade diversification. It will also provide support to address the long-term needs of the displaced. It will enhance sectoral cooperation with Armenia while increasing support for regulatory harmonization aimed at realizing the full potential of the GCC. The E.U. will continue to support critical areas, from trade diversification, infrastructure development, and energy to aviation security.
President von der Leyen also referred to the advantages of the Economic and Investment Plan launched in 2021, which has already mobilized more than 550 million euros of investments in Armenia through grants and private and public investments. In line with the Economic and Investment Plan, the E.U. Resilience and Growth Program will increase support for strategic investments, particularly in transport infrastructure, digital and energy, and business development, to support job creation and economic growth. The Economic and Investment Plan can deliver financial benefits through peace, including regional connectivity, if and when conditions permit. The E.U. will also look at ways to support mobility.
The United States is working with Armenia in several areas to promote economic growth and reform, trade diversification, and resilience. The United States will work with Armenia to attract additional U.S. investment, optimize technology trade opportunities, increase cybersecurity cooperation, and expand technology infrastructure. The United States is committed to Armenia's safe, reliable, and secure energy future. It is working to support energy diversification and explore the feasibility of new peaceful nuclear power options prioritizing atomic safety and the highest nonproliferation standards. The United States is committed to increasing food security in Armenia and across Armenia's borders, facilitating the flow of agricultural products.
Given the ongoing challenges, Armenia faces in supporting and socially, including more than 100,000 displaced persons and refugees, the European Union and the United States intend to continue to support Armenia's efforts to provide housing, training, work opportunities, and psychosocial support to those in need, and to ensure decent living conditions of displaced people.
Starting in September 2023, the E.U. has rapidly mobilized €18 million in humanitarian and €15 million in budgetary support to respond to refugees' urgent and socio-economic needs. Thus, the total allocation of humanitarian aid to the affected population since 2020 is 38.4 million euros. The E.U. stands with Armenia in addressing and supporting the long-term needs of refugees. The E.U. Resilience and Growth Program will also include budgetary support for displaced people's long-term economic and social inclusion.
Likewise, beginning in September 2023, the United States announced more than $7 million in humanitarian assistance to displaced persons and refugees. This funding will bring total U.S. humanitarian assistance to nearly $31 million since September 2020. U.S. assistance has provided vital food assistance, humanitarian protection, and temporary shelter and will continue to respond to the needs of displaced people and refugees. The United States will support Armenia's efforts to minimize pressure on public services and infrastructure and promote social cohesion and economic development.
A prosperous, sovereign, and democratic Armenia, developing its partnerships and freely determining its path, will contribute to regional stability and prosperity.