Բրյուսելում տարածաշրջանային հարցեր չեն քննարկվելու
Ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայանալիք առաջնորդների մակարդակով հանդիպման նպատակն այս ընթացքում քննարկված օրակարգային բոլոր հարցերն առաջ մղելն է, Հանրայինի եթերում հայտարարել է ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով՝ օրակարգային հարցերը հիմնականում տնտեսական են։ «Բրյուսելում տարածաշրջանային հարցեր չեն քննարկվելու։ Չափազանցված են բոլոր այն խոսույթները, որոնք տարածվում են ՌԴ և Ադրբեջանի կողմից՝ աղմուկ ստեղծելու նպատակով։ Իհարկե, քաղաքական առումով շատ կարևոր հանդիպում է, որին խանդով և բացասաբար են վերաբերվում»,- ասել է Գրիգորյանը։
ԱԽ քարտուղարն անդրադարձել է նաև Իրանի հետ հարաբերություններին՝ ընդգծելով, որ հարևան երկրի հետ ունենք բարձր մակարդակի փոխըմբռնում․ «Բարձր ենք գնահատում մեր փոխհարաբերությունները։ Դրանք ռազմավարական են, քանի որ կարողացել ենք բարդ քննարկումներ ունենալով բաց անկեղծ խոսակցության շրջանակներում կառուցել ամուր հարաբերություններ։ Դրանք չենք փոխկապակցում այլ երկրների հետ»։
Գրիգորյանի կարծիքով՝ Ֆրանսիան շատ զգայուն է Հայաստանի անվտանգային հարցերի նկատմամբ, և երբեմն հենց Ֆրանսիայի գործընկերները խորքային կարող են չըմբռնել տարածաշրջանում և Հայաստանում վտանգների խորքային լինելը։
«Ուստի Ֆրանսիայի հանդեպ քննադատություններն անտեղի են։ Ֆրանսիան ռազմարդյունաբերության արտահանման առումով աշխարհում երկրորդ տեղում է, և մենք շատ բարձր ենք գնահատում այն բոլոր զենքերը, որոնք պատրասվում ենք գնել կամ արդեն գնել ենք»,- ասել է նա։
ԱԽ քարտուղարը նաև նշել է, որ ԵՄ-ի և անդամ երկրների հետ քննարկում են ՀՀ-ում իրականացվող անվտանգության ոլորտի բարեփոխումները․ «Մեծ օրակարգ ունենք, որն առաջ ենք մղում»։

В Брюсселе региональные вопросы обсуждаться не будут
Цель встречи на уровне лидеров, которая состоится 5 апреля в Брюсселе, - продвинуть вперед все вопросы повестки дня, обсуждавшиеся в этот период, заявил в эфире общественного телевидения секретарь Совбеза РА Армен Григорян.
По его словам, вопросы на повестке дня в основном экономические. «Региональные вопросы не будут обсуждаться в Брюсселе. Все те слухи, которые распространяют Россия и Азербайджан с целью создать шумиху, преувеличены. Конечно, с политической точки зрения это очень важная встреча, к которой относятся ревниво и негативно", - сказал Григорян.
Секретарь Совбеза также коснулся отношений с Ираном, подчеркнув, что у нас высокий уровень взаимопонимания с соседней страной. «Мы высоко ценим наши отношения. Они носят стратегический характер, потому что мы смогли построить прочные отношения в рамках открытого и честного разговора, проводя трудные дискуссии. Мы не связываем их с другими странами».
По словам Григоряна, Франция очень чувствительна к вопросам безопасности Армении, и иногда партнеры Франции могут не до конца осознавать глубину опасностей в регионе и в Армении.
«Поэтому критика в адрес Франции неуместна. "Франция занимает второе место в мире по экспорту военной промышленности, и мы высоко ценим все оружие, которое собираемся купить или уже купили", - сказал он.
Секретарь Совета безопасности также отметил, что они обсуждают с ЕС и государствами-членами реформы в сфере безопасности, реализуемые в Армении. «У нас есть большая повестка дня, которую мы продвигаем вперед».