«Եթե համաձայնագրի դրույթները կատարվեն, եվրաինտեգրման գործընթացն  առաջ կգնա». Եղոյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ԱԺ-ում մեկնարկել են «Հայաստանի եվրաինտեգրման նոր հեռանկարները և մարտահրավերները» թեմայով խորհրդարանական լսումները։
ԱԺ եվրաինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը հիշեցրել է՝ Հայաստանը 2000-ականներին հարաբերությունների մի փուլ է անցել, երբ ԵՄ-ը ունեցավ իր ամենախոշոր ընդլայնումը. «Միանգամից 10 արևելաեվրոպական պետություն դարձան ԵՄ անդամ, և այդ ժամանակ էր, որ ԵՄ-ը մեկնարկեց նախ եվրոպական հարևանության, ապա նաև՝ արևելյան գործընկերության քաղաքականությունը, և Հայաստանը երկուսին էլ մասնակից էր։ Պիտի ասեմ, որ արևելյան գործընկերության ձևաչափում բավականին ակտիվ աշխատանքներ է տարվել։ Եվ հենց այս շրջանում էր, որ Հայաստանի կառավարությունը սկսեց նաև ԵՄ-ի հետ ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները»։
Ըստ նրա՝ սրանք նոր տիպային համաձայնագրեր էին։
Պատգամավորը հիշեցրեց, որ թեև Հայաստանը արժանացել էր եվրոպական կողմի դրվատանքին, որ առաջընթաց է գրանցել այդ բանակցություններում, 2013թ. սեպտեմբերի իրադարձությունների բերումով ՀՀ-ն հրաժարվեց այս համաձայնագիրը ստորագրելուց և դարձավ Մաքսային միության անդամ։ Եղոյանը հիշեցրեց, որ այդ իրադարձություններից հետո ստորագրվեց համաձայնագիր, որտեղից հանվեց ազատ առևտրի վերաբերյալ դրույթը․
«Իմ կարծիքով՝ այս համաձայնագիրը մեր հանրության մեջ, նաև՝ փորձագիտական շրջանակներում որոշակիորեն թերագնահատված համաձայնագիր է։ Նկատի ունեմ, որ գործող համաձայնագրի բոլոր դրույթներն իրականացնելու դեպքում Հայաստանի եվրաինտեգրման գործընթացը մի քանի քայլ առաջ կգնա։ Սա նույն համաձայնագիրն է, որն ունեին Վրաստանը, Մոլդովան և Ուկրաինան՝ առանց ազատ առևտրի վերաբերյալ հատվածի»,- ասաց պատգամավորը։

"If the agreement's provisions are fulfilled, the European integration process will progress." Yehoyan
Parliamentary hearings on "New Perspectives and Challenges of Armenia's European Integration" have started in the National Assembly.
Arman Yeghoyan, Chairman of the Standing Committee on European Integration of the National Assembly, said that Armenia went through a phase of relations in the 2000s when the EU had its most significant expansion. "10 Eastern European countries became EU members at once. At that time, the EU started the European neighborhood policy, and then the Eastern partnership policy, and Armenia participated in both. I must say that quite active work has been done in the Eastern Partnership format. And it was during this period that the Armenian government also started negotiations on the association agreement with the EU."
According to him, these were new standard agreements.
The deputy noted that although the European side told Armenia that it had made progress in those negotiations, due to the events of September 2013, Armenia refused to sign this agreement and became a member of the Customs Union. Yeghoyan reminded me that after those events, an agreement was signed from which the provision on free trade was removed.
This agreement is somewhat underestimated in our society and expert circles. If all the existing contract provisions are implemented, Armenia's European integration process will take several steps forward. This is the same agreement that Georgia, Moldova, and Ukraine had, without the section on free trade," said the deputy.