«Բոլորը համաձայն են. երբևէ այսքան դինամիկ գործընթաց չի եղել». ՀՀ-ում ԵՄ դեսպան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Մեր գործընկերության գործընթացն սկսվել է դեպի Հայաստան-ԵՄ գործընկերության խորհրդի շրջանակներում՝ փետրվարին։ Եվ սա հետևում է Գրանադայի հանդիպումների արդյունքներին, փաստահավաք առաքելությանը, որը մենք ունեցել ենք անցած տարվա նոյեմբերին». այս մասին այսօր հայտարարեց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը՝ խորհրդարանական լսումների ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ Եվրախորհրդի կողմից հանձնարարություն էր տրվել առաջարկություններ ներկայացնել Հայաստանի հետ ԵՄ հարաբերությունների զարգացման համար՝ բոլոր ուղղություններով․ «Սա հանձնագիրն է, որի շուրջ մենք հիմա աշխատում ենք։ Մենք ակնկալում էինք, որ նոր գործընկերության օրակարգը կթարմացնի գոյություն ունեցող գործընկերության առաջնահերթությունները, որոնց շուրջ համաձայնության էինք եկել 2017թ., նաև զարգացնելով CEPA համաձայնագիրը, ինչպես նաև հիմնվելով Հայաստանի մասնակցությանը արևելյան գործընկերության ձևաչափում»։
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը նկատում է, որ այս նոր օրակարգը հիմնված է անցյալի համագործակցության վրա, բայց ավելի շոշափելի. «Երբ մենք աշխատում ենք նոր օրակարգի շուրջ, մենք պարապ չենք, ձեռներս ծալած չենք։ Աշխատանքը բոլոր ուղղություններով է ընթանում։ Հայաստանի և ԵՄ-ի կողմից բոլորը համաձայն են, որ երբևէ այսքան դինամիկ գործընթաց չի եղել երկկողմ երկխոսության համար, ինչպես նաև երկկողմ հարաբերությունների առավել զարգացման համար։ Հատկապես կցանկանամ նշել ԱԳ նախարար Միրզոյանի ներկայությունը Բրյուսելում՝ անցած տարվա վերջին գործընկերության խորհրդի շրջանակներում, ինչպես նաև պետք է նշեմ բարձր մակարդակի հանդիպումների մասին, որը տեղի կունենա վաղը՝ Բրյուսելում»։

During the parliamentary hearing,the head of the EU delegation to Armenia, Ambassador Vassilis Maragos, announced: "Our partnership process started within the framework of the Armenia-EU Partnership Council in February. This follows the results of the Granada meetings, the fact-finding mission that we had last November.
According to him, the European Council instructed us to present proposals for developing EU relations with Armenia in all directions. "This is the commission we are working on now. We expected that the new partnership agenda would update the existing partnership priorities that we agreed on in 2017, develop the CEPA agreement, and build on Armenia's participation in the Eastern Partnership format."
The head of the EU delegation in Armenia notes that this new agenda is based on past cooperation but is more tangible. "When we work on the new agenda, we are not idle. The work is going on in all directions. Everyone on the side of Armenia and the EU agrees that there has never been such a dynamic process for bilateral dialogue and for further development of bilateral relations. I would especially like to mention the presence of Foreign Minister Mirzoyan in Brussels at the end of last year within the framework of the partnership council, and I should also mention the high-level meetings that will take place tomorrow in Brussels."