ԵՄ առաքելության մանդատին համապատասխան գործունեությունը պետք է հաշվի առնվի. խոսնակ
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանն ի պատասխամ լրատվամիջոցների հարցումների անդրադարձել է Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարի վերջին հայտարարություններին։
Հարց. Ապրիլի 2-ին Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի ԱԳ նախարար Ստեֆան Սեժուրնեն ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ անդրադարձավ Հարավային Կովկասում կայունության ապահովման անհրաժեշտությանն ու զարգացումներին, սրացումից խուսափելու Հայաստանի իրական մտադրությանը՝ նաև մտահոգություն հայտնելով ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հնարավոր սպառնալիքների առնչությամբ: Որոշ երկրներ Ֆրանսիայի այս ընկալումը օգտակար չեն համարում տարածաշրջանային կայունության տեսանկյունից: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք:
Պատասխան. Կարծում ենք, որ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարի ապրիլի 2-ի անդրադարձը և տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման ճանապարհին Ֆրանսիայի ներգրավածության նպատակներն ու կարևոր ներդրումը հայտնի են բոլոր գործընկերներին: Դրա օրինակները շատ են թե՛ Հայաստանի հետ երկկողմ, թե՛ տարածաշրջանային ու բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցության առումով:
Քննարկվող համատեքստում կարող ենք առանձնահատուկ նշել 2022թ. հոկտեմբերին Պրահայում Եվրոպական քաղաքական համայնքի շրջանակներում կայացած քառակողմ հանդիպումը, որի ժամանակ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները վերահաստատեցին իրենց հավատարմությունը 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրին. ի դեպ, Պրահայի հանդիպման և Ալմա-Աթայի հռչակագրի մասին հիշատակվում է նաև ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ երեկ կայացած հեռախոսազրույցի վերաբերյալ Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի կողմից տարածված հաղորդագրության մեջ:
Մենք կարևորում ենք, իհարկե, Ֆրանսիայի ներդրումը նաև որպես Եվրոպական միության անդամ, որի առաքելությունը 2022թ. հոկտեմբերից՝ նույն Պրահայի հանդիպումից հետո մշտադիտարկում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջպետական սահմանը և վերջին օրերին էլ հանդես է եկել համապատասխան հաղորդագրություններով: Կարծում ենք՝ ԵՄ առաքելության մանդատին համապատասխան գործունեությունն ու գնահատականները պետք է հաշվի առնվեն, այդ թվում՝ ԵՄ բոլոր անդամ պետությունների դիրքորոշումներում:

Activities relevant to the mandate of the EU mission should be taken into account. speaker
RA MFA Press Spokesperson Ani Badalyan, in response to media inquiries, referred to the latest statements of the French Foreign Minister.
Question: On April 2, during a joint press conference with US Secretary of State Anthony Blinken, France's Minister of Foreign Affairs for Europe and Foreign Affairs, Stéphane Sejourne, addressed the need and developments to ensure stability in the South Caucasus, Armenia's real intention to avoid escalation, and also expressed concern about possible threats to RA's territorial integrity. Some countries do not consider this perception of France useful from the point of view of regional stability. How will you comment?
Answer: We believe that the reference of the French Foreign Minister on April 2 and the goals and important contribution of France's involvement in the process of establishing peace in the region are known to all partners. There are many examples of this regarding interaction with Armenia on bilateral, regional, regional, and multilateral platforms.
In the context under discussion, we can especially mention 2022. In October, the quadrilateral meeting was held in Prague within the framework of the European Political Community, during which the leaders of Armenia and Azerbaijan reaffirmed their loyalty to the 1991 Declaration of Alma-Ata. By the way, the Prague meeting and the Alma-Ata declaration are also mentioned in the press release of the Azerbaijani president's office regarding the telephone conversation held yesterday with US Secretary of State Anthony Blinken.
We value, of course, the contribution of France also as a member of the European Union, whose mission in 2022 since October, after the same Prague meeting, it has been monitoring the interstate border between Armenia and Azerbaijan and has issued relevant messages in recent days. We believe that activities and assessments in line with the mandate of the EU mission should be taken into account, including in the positions of all EU member states.