ԵՄ առաքելության մանդատին համապատասխան գործունեությունը պետք է հաշվի առնվի. խոսնակ
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանն ի պատասխամ լրատվամիջոցների հարցումների անդրադարձել է Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարի վերջին հայտարարություններին։
Հարց. Ապրիլի 2-ին Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի ԱԳ նախարար Ստեֆան Սեժուրնեն ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ անդրադարձավ Հարավային Կովկասում կայունության ապահովման անհրաժեշտությանն ու զարգացումներին, սրացումից խուսափելու Հայաստանի իրական մտադրությանը՝ նաև մտահոգություն հայտնելով ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հնարավոր սպառնալիքների առնչությամբ: Որոշ երկրներ Ֆրանսիայի այս ընկալումը օգտակար չեն համարում տարածաշրջանային կայունության տեսանկյունից: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք:
Պատասխան. Կարծում ենք, որ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարի ապրիլի 2-ի անդրադարձը և տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման ճանապարհին Ֆրանսիայի ներգրավածության նպատակներն ու կարևոր ներդրումը հայտնի են բոլոր գործընկերներին: Դրա օրինակները շատ են թե՛ Հայաստանի հետ երկկողմ, թե՛ տարածաշրջանային ու բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցության առումով:
Քննարկվող համատեքստում կարող ենք առանձնահատուկ նշել 2022թ. հոկտեմբերին Պրահայում Եվրոպական քաղաքական համայնքի շրջանակներում կայացած քառակողմ հանդիպումը, որի ժամանակ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները վերահաստատեցին իրենց հավատարմությունը 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրին. ի դեպ, Պրահայի հանդիպման և Ալմա-Աթայի հռչակագրի մասին հիշատակվում է նաև ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ երեկ կայացած հեռախոսազրույցի վերաբերյալ Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի կողմից տարածված հաղորդագրության մեջ:
Մենք կարևորում ենք, իհարկե, Ֆրանսիայի ներդրումը նաև որպես Եվրոպական միության անդամ, որի առաքելությունը 2022թ. հոկտեմբերից՝ նույն Պրահայի հանդիպումից հետո մշտադիտարկում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջպետական սահմանը և վերջին օրերին էլ հանդես է եկել համապատասխան հաղորդագրություններով: Կարծում ենք՝ ԵՄ առաքելության մանդատին համապատասխան գործունեությունն ու գնահատականները պետք է հաշվի առնվեն, այդ թվում՝ ԵՄ բոլոր անդամ պետությունների դիրքորոշումներում:

Должна быть принята во внимание деятельность, соответствующая мандату миссии ЕС. Пресс-секретарь МИД РА
Пресс-секретарь МИД РА Ани Бадалян в ответ на запросы СМИ сослалась на последние заявления министра иностранных дел Франции.
Вопрос: 2 апреля в ходе совместной пресс-конференции с госсекретарем США Энтони Блинкеном министр Европы и иностранных дел Франции Стефан Сежурне коснулся развитий на Южном Кавказе и необходимости обеспечения стабильности,  реального намерения Армении избежать эскалации, а также выразил обеспокоенность в связи с возможными угрозами территориальной целостности Армении. Некоторые страны такое восприятие Франции не считают полезным с точки зрения региональной стабильности. Как вы это прокомментируете?
Ответ: Полагаем, что заявление министра иностранных дел Франции от 2 апреля,  а также цели и важный вклад  вовлеченности Франции в установление мира в регионе известны всем партнерам. Тому есть множество примеров, как в плане взаимодействия с Арменией на двусторонней, так и на региональной и многосторонней площадках.
В обсуждаемом контексте можем особо отметить четырехстороннюю встречу, состоявшуюся в октябре 2022 года в Праге в рамках Европейского политического сообщества, в ходе которой лидеры Армении и Азербайджана подтвердили свою приверженность Алма-Атинской декларации 1991 года. Кстати, о пражской встрече и Алма-Атинской декларации упоминается также в распространенном администрацией президента Азербайджана пресс-релизе о вчерашнем телефонном разговоре с госсекретарем США Энтони Блинкеном.
Мы, конечно, придаем большое значение вкладу Франции и как члена Европейского союза, чья миссия с октября 2022 года, после той же пражской встречи, ведет мониторинг межгосударственной границы между Арменией и Азербайджаном и в последние дни выступила с соответствующими сообщениями. Считаем, что деятельность и оценки, соответствующие мандату миссии ЕС, должны быть учтены, в том числе в позициях всех государств-членов ЕС.