ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհուրդն ընդունել է «Ցեղասպանության կանխարգելում» բանաձևը
Ապրիլի 3-ին ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 55-րդ նստաշրջանում կոնսենսուսով ընդունվել է Հայաստանի կողմից ներկայացված «Ցեղասպանության կանխարգելում» բանաձևը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Հիմք ընդունելով «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» կոնվենցիան՝ երկու տարին մեկ ներկայացվող բանաձևը ՄԱԿ-ի անդամ երկրների ուշադրությունն է հրավիրում այս ոճրագործության կրկնության ռիսկերի և դրանք կանխելու անհրաժեշտության վրա:
Այս տարվա բանաձևի տեքստում, հաշվի առնելով ժամանակակից մարտահրավերները, կարևոր դրույթներ են ավելացվել վաղ նախազգուշացման և ցեղասպանությունների հետ կապված ռիսկերի վերաբերյալ: Մասնավորապես, նման ռիսկերի շարքում նշվում են զինված հակամարտությունների օգտագործումը ցեղասպանություն իրականացնելու նպատակով և որպես պատերազմ վարելու արգելված միջոց խաղաղ բնակչությունը սովի մատնելու անթույլատրելիությունը:
Բանաձևն անպատժելիությունը որակում է որպես ցեղասպանությունների, պատերազմական հանցագործությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների ռիսկի զգալի գործոն` ընդգծելով, որ այն պետք է հասցեագրվի հետաքննության, քրեական հետապնդման և պատժի միջոցով: Այս առումով հատկանշական է այն փաստը, որ բանաձևը հատուկ նշում է Արդարադատության միջազգային դատարանի դերը ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժի հարցերում:
Փաստաթղթով նախատեսվում է ՄԻԽ 58-րդ նստաշրջանում պանելային քննարկում անցկացնել վաղ նախազգուշացման թեմայով: Կոչ է արվում ՄԱԿ Մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատարի գրասենյակին քաջալերել ինչպես անդամ պետությունների, այնպես էլ ՄԱԿ ԳՔ Ցեղասպանության կանխարգելման հարցով հատուկ խորհրդականի, պայմանագրային մարմինների, հատուկ ընթացակարգերի, քաղաքացիական հասարակության, մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների, ակադեմիական շրջանակների և մասնավոր հատվածի մասնակցությունը միջոցառմանը:
Հայաստանի այս նախաձեռնությունը կարևոր ներդրումն է ցեղասպանությունների և զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելման միջազգային օրակարգն ամրապնդելու, ժամանակակից մարտահրավերներին իրավունքակենտրոն մոտեցումներ առաջադրելու, մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի և միջազգային հումանիտար իրավունքի խաչվող խնդիրների շուրջ ինստիտուցիոնալ լուծումներ գտնելու ուղղությամբ:
Կարևոր է նաև արձանագրել, որ Հայաստանի կողմից ներկայացված «Ցեղասպանության կանխարգելում» բանաձևը վայելում է լայն աջակցություն. այն համահեղինակում են բոլոր հինգ տարածաշրջանային խմբերի անդամ հանդիսացող երկրները:

The RA MFA reported that on April 3, at the 55th session of the UN Human Rights Council, the resolution "Prevention of Genocide" presented by Armenia was adopted by consensus.
Based on the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, the biennial resolution draws the attention of UN member states to the risks of the recurrence of this crime and the need to prevent them.
In the text of this year's resolution, considering contemporary challenges, essential provisions on early warning and risks related to genocides have been added. In particular, such risks include the use of armed conflicts to commit genocide and the inadmissibility of starving the civilian population as a prohibited means of waging war.
The resolution identifies impunity as a significant risk factor for genocide, war crimes, and crimes against humanity, emphasizing that it must be addressed through investigation, prosecution, and punishment. In this regard, the fact that the resolution specifically mentions the role of the International Court of Justice in matters of prevention and punishment of the crime of genocide is significant.
The document envisages holding a panel discussion on early warning at the 58th session of the HRC. The Office of the UN High Commissioner for Human Rights is called upon to encourage the participation of both member states, the UNSC Special Adviser on the Prevention of Genocide, treaty bodies, special procedures, civil society, national human rights institutions, academia, and the private sector in the event.
Armenia's initiative is an important contribution to strengthening the international agenda for the prevention of genocides and mass crimes, proposing rights-centered approaches to modern challenges, and finding institutional solutions to the intersecting problems of international human rights law and international humanitarian law.
It is also important to note that Armenia's "Prevention of Genocide" resolution enjoys wide support. It is co-sponsored by all five regional grouping countries.