Տոկաևն առաջիկայում կայցելի Հայաստան
Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Ղազախստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Սերիկ Ժումանգարինի համանախագահությամբ տեսակապի ձևաչափով կայացել է Տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-ղազախական միջկառավարական հանձնաժողովի 10-րդ նիստը:
Նիստի շրջանակներում երկու երկրների փոխվարչապետները հանդես են եկել ելույթներով:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ընդգծել է միջկառավարական հանձնաժողովի առանցքային դերը երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի առաջմղման, ինչպես նաև նոր հեռանկարային ուղղությունների բացահայտման գործում:
«Մեր նպատակն է հայ-ղազախական գործակցությունն էլ ավելի դինամիկ, արդյունավետ և փոխշահավետ դարձնել՝ ի շահ մեր երկրների և մեր քաղաքացիների։ Մենք մտադիր ենք զարգացնել առևտրատնտեսական համագործակցությունը, խթանել ներդրումները, ապահովել դրանց պաշտպանությունը, զարգացնել ենթակառուցվածքային կապերն ու առևտուրը»,- նիստի ընթացքում նշել է Մհեր Գրիգորյանը:
Անդրադառնալով տրանսպորտային և լոգիստիկ ենթակառուցվածքների զարգացման կարևորությանը՝ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը նշել է տարածաշրջանի համար խոշոր ենթակառուցվածքային նախագծի՝ «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի դերակատարությունը, որը ենթադրում է մի շարք տրանսպորտային հաղորդակցությունների ստեղծում և արդիականացում:
Հայ-ղազախական հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից երկուստեք կարևորվել է նաև Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Կասիմ-Ժոմար Տոկաևի՝ առաջիկայում Հայաստան նախատեսված առանջին պաշտոնական այցը:

Токаев в ближайшее время посетит Армению
Под сопредседательством заместителя Премьер-министра Республики Армения Мгера Григоряна и заместителя Премьер-министра Республики Казахстан Серика Жумангарина состоялось 10-е заседание армяно-казахстанской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
В рамках встречи выступили вице-премьеры двух стран.
Вице-премьер-министр Мгер Григорян подчеркнул ключевую роль межправительственной комиссии в продвижении широкого спектра вопросов двусторонней повестки дня, а также определении новых перспективных направлений.
«Наша цель – сделать армяно-казахстанское сотрудничество еще более динамичным, эффективным и взаимовыгодным на благо наших стран и наших граждан. Мы намерены развивать торгово-экономическое сотрудничество, продвигать инвестиции, обеспечивать их защиту, развивать инфраструктурные связи и торговлю", - сказал в ходе заседания Мгер Григорян.
Коснувшись важности развития транспортно-логистической инфраструктуры, вице-премьер Мгер Григорян отметил роль крупного инфраструктурного проекта «Перекресток мира» для региона, который предполагает создание и модернизацию ряда транспортных связей.
С точки зрения развития армяно-казахстанских отношений важным был также запланированный в ближайшее время официальный визит Президента Республики Казахстан Касым-Жомара Токаева в Армению.