Այսօր քառօրյա պատերազմի տարելիցն է
2016թ.ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը ձեռնարկեց հարձակողական գործողություններ: Ապրիլի 2-ի առավոտյանˋ 8:18-ին Արցախի պաշտպանության բանակից ստացվեց առաջին հաղորդագրությունը, համաձայն որի՝ ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը շփման գծի հարավային, հարավարևելյան և հյուսիսարևելյան ուղղություններով հակառակորդը ձեռնարկել է բացահայտ հարձակողական գործողություններ` այլ զինատեսակների հետ միասին օգտագործելով հրետանի, զրահատեխնիկա և օդուժ:
Բացի առաջնագծում ընթացող մարտերից, հակառակորդը հրետանային հարվածներ էր հասցրել խաղաղ բնակավայրերին ու մի շարք զորամասերի մշտական տեղակայման վայրերին: Շփման գծի ողջ երկարությամբ տեղի էին ունենում թեժ բախումներ: Առաջին իսկ օրում եղան վիրավորներ նաև խաղաղ բնակչության շրջանում:
Արդեն ապրիլի 2-5-ը թեժ մարտեր ընթացան շփման գծի ողջ երկայնքով: 90-ականների պատերազմից հետո դրանք ամենալայնածավալ ռազմական գործողություններն էին:
Քառօրյա պատերազմի հետևանքով հայկական կողմն ավելի քան հարյուր զոհ ունեցավ։
Եղան նաև տարածքային կորուստներ՝ ադրբեջանական ԶՈՒ-ն գրավել էր Լելե-Թեփեի բարձրունքը: Լելե թեփեում Արցախյան բանակը կորցրել է 7 դիրք, որոնք միասին կազմում են 1.5-ից մինչև 2 կիլոմետր երկարություն և 500 մետրից մինչև 1 կիլոմետր խորություն: Եղան նաև կորուստներ Հյուսիսային՝ Թալիշ/Մատաղիս-Թափ Կարակոյունլու ուղղությամբ:
ՌԴ միջնորդությամբ, ապրիլի 5-ին կրակը դադարեցնելու բանավոր համաձայնություն ձեռք բերվեց, ժամը 12:00-ի դրությամբ դադարեցվեցին ռազմական գործողությունները: Պաշտոնական տվյալներով, մարտական գործողությունների հետևանքով հայկական կողմը տվեց 110 զոհ և 120 վիրավոր:

Today is the 8th anniversary of the April four-day war.
On the night of April 1-2, 2016, the enemy launched offensive operations along the entire Karabakh-Azerbaijan contact line. On the morning of April 2, at 8:18 AM, the first message was received from the Artsakh Defense Army, according to which, on the night of April 1-2, the enemy launched open offensive operations in the southern, southeastern, and northeastern directions of the contact line, using artillery, other weapons, armored vehicles, and air force.
In addition to the battles on the front line, the enemy made artillery attacks on peaceful settlements and the areas of permanent deployment of several military units. There were heated clashes along the entire length of the contact line. On the very first day, there were also wounded among the civilian population.
Fightful battles took place along the contact line from April 2 to 5, the largest military operations since the 1990s war.
As a result of the four-day war, the Armenian side suffered more than a hundred casualties.
There were also territorial losses: the Azerbaijani army occupied the Lele-Tepe hill. In Lele Tepe, the Artsakh army lost 7 positions, which are from 1.5 to 2 kilometers long and 500 meters to 1 kilometer deep. There were also losses in the north, in the direction of Talish/Mataghis-Tap Karakoyunlu.
With the mediation of the Russian Federation, a verbal agreement to cease fire was reached on April 5, and military operations were stopped at noon. According to official data, the Armenian side lost 110 dead and 120 wounded as a result of the fighting.