Այսօր քառօրյա պատերազմի տարելիցն է
2016թ.ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը ձեռնարկեց հարձակողական գործողություններ: Ապրիլի 2-ի առավոտյանˋ 8:18-ին Արցախի պաշտպանության բանակից ստացվեց առաջին հաղորդագրությունը, համաձայն որի՝ ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը շփման գծի հարավային, հարավարևելյան և հյուսիսարևելյան ուղղություններով հակառակորդը ձեռնարկել է բացահայտ հարձակողական գործողություններ` այլ զինատեսակների հետ միասին օգտագործելով հրետանի, զրահատեխնիկա և օդուժ:
Բացի առաջնագծում ընթացող մարտերից, հակառակորդը հրետանային հարվածներ էր հասցրել խաղաղ բնակավայրերին ու մի շարք զորամասերի մշտական տեղակայման վայրերին: Շփման գծի ողջ երկարությամբ տեղի էին ունենում թեժ բախումներ: Առաջին իսկ օրում եղան վիրավորներ նաև խաղաղ բնակչության շրջանում:
Արդեն ապրիլի 2-5-ը թեժ մարտեր ընթացան շփման գծի ողջ երկայնքով: 90-ականների պատերազմից հետո դրանք ամենալայնածավալ ռազմական գործողություններն էին:
Քառօրյա պատերազմի հետևանքով հայկական կողմն ավելի քան հարյուր զոհ ունեցավ։
Եղան նաև տարածքային կորուստներ՝ ադրբեջանական ԶՈՒ-ն գրավել էր Լելե-Թեփեի բարձրունքը: Լելե թեփեում Արցախյան բանակը կորցրել է 7 դիրք, որոնք միասին կազմում են 1.5-ից մինչև 2 կիլոմետր երկարություն և 500 մետրից մինչև 1 կիլոմետր խորություն: Եղան նաև կորուստներ Հյուսիսային՝ Թալիշ/Մատաղիս-Թափ Կարակոյունլու ուղղությամբ:
ՌԴ միջնորդությամբ, ապրիլի 5-ին կրակը դադարեցնելու բանավոր համաձայնություն ձեռք բերվեց, ժամը 12:00-ի դրությամբ դադարեցվեցին ռազմական գործողությունները: Պաշտոնական տվյալներով, մարտական գործողությունների հետևանքով հայկական կողմը տվեց 110 զոհ և 120 վիրավոր:

Сегодня годовщина четырехдневной войны
В ночь с 1 на 2 апреля 2016 года противник начал наступательные операции вдоль линии соприкосновения Карабаха и Азербайджана. Утром 2 апреля в 8:18 поступило первое сообщение от Армии обороны Арцаха, согласно которому в ночь с 1 на 2 апреля противник начал открытые наступательные операции на юге, юго-востоке и северо-востоке Арцаха. направлений линии соприкосновения, применяя наряду с другими вооружениями артиллерию, бронетехнику и авиацию.
Помимо боев, происходивших на линии фронта, противник наносил артиллерийские удары по мирным населенным пунктам и местам постоянной дислокации ряда воинских частей. На всем протяжении линии соприкосновения шли ожесточенные столкновения. В первый же день были раненые и среди мирного населения.
Уже 2-5 апреля вдоль линии соприкосновения шли ожесточенные бои. Это были крупнейшие военные операции со времен войны 1990-х годов.
В результате четырехдневной войны армянская сторона понесла более сотни потерь.
Были и территориальные потери: азербайджанская армия заняла высоту Леле-Тепе. В Леле-Тепе армия Арцаха потеряла 7 позиций, длина которых в совокупности составляет от 1,5 до 2 километров, а глубина – от 500 метров до 1 километра. Были потери и на севере, в направлении Талиш/Матагис-Тап Каракоюнлу.
При посредничестве Российской Федерации 5 апреля была достигнута устная договоренность о прекращении огня, а с 12:00 боевые действия прекращены. По официальным данным, в результате боев у армянской стороны было 110 погибших и 120 раненых.