«Տնտեսական բոլոր ձեռքբերումները ունեցել ենք ԵԱՏՄ անդամակցության շրջանակներում». Վաղարշակ Հակոբյան
ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Վաղարշակ Հակոբյանը հայտարարել է, թե Հայաստանը դիտարկում է շուկաների դիվերսիֆիկացիայի հարցը, որ չունենանք մի կետից կախվածություն. «Բայց մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ մի կետից կախվածությունը չդառնա այլ կետից կախվածություն»։
Հակոբյանը նշել է, թե այդ պրոցեսը չպետք է դիտարկել հակադրությունների մեջ. «ՀՀ-ն հանդիսանում է ԵԱՏՄ անդամ, բայց մենք ԵՄ հետ ունենք շատ լավ հարաբերություններ»։
Պատգամավորի խոսքով՝ երբ Հայաստանը որևէ երկրի հետ իր հարաբերությունները խորացնում է, դա ուղղված չէ այլ երկրի դեմ․ «ՀՀ-ն բավական բարդ իրավիճակում է, ունենք լուրջ խնդիրներ՝ անվտանգային միջավայրի հետ կապված։ Ունենք բանակցային պրոցես, որ ամեն կերպ փորձում ենք առաջ տանել խաղաղության գործընթացի շրջանակներում։ Եւ ամեն անգամ մեզ փորձում են սադրել»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ փորձում են սադրել թե ներսից, թե դրսից։
Նա նշել է, թե պետք է իրավիճակը սթափ գնահատել, լինել լայնախոհ և շարժվել ՀՀ պետական շահին համապատասխան․ «ՀՀ պետական շահը պահանջում է, որ մենք ապրիլի 5-ին լինենք այնտեղ՝ Բրյուսելում, պետության ղեկավարը ներկա գտնվի հանդիպմանը։ Թե ինչ արդյունքներ կունենա հանդիպումը, կկարողանանք գնահատել դրանից հետո։ Ես կարծում եմ՝ ՀՀ-ին և մեր իշխանությանը ընձեռնված է հնարավորություն՝ ԵՄ և արևմտյան գործընկերների հետ հարաբերությունների խորացման իմաստով։ Եւ այդ հնարավորությունը պետք է օգտագործենք ի նպաստ ՀՀ-ի և հայ ժողովրդի։ Բայց ես ուզում եմ նաև նշել, որ ՀՀ-ն վերջին մի քանի տարում հսկայական տնտեսական աճ է ապահովել։ Եթե չեմ սխալվում, 2 տարի առաջ ունեցանք 12.4% տնտեսական աճ, որ ոչ միայն տարածաշրջանում, այլև աշխարհում առաջատարներից էր։ Եւ այս բոլոր ձեռքբերումները ունեցել ենք ԵԱՏՄ մաքսային միության անդամակցության շրջանակներում։ Սա իրականություն է, որի մասին պետք է խոսենք»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ երբ նշում ենք արտահանման ու ներմուծման ոլորտում աճի մասին, սա նաև ԵԱՏՄ անդամակցության էֆեկտիվության շնորհիվ է։
«Երբ ՀՀ-ն որևէ երկրի հետ հարաբերությունները խորացնում է, վստահեցնում եմ, ուղղված չէ այլ երկրի դեմ, առավել ևս՝ մեր դաշնակից ՌԴ դեմ։ Նման բան չկա»։

«Все экономические достижения у нас были в рамках членства в ЕАЭС». Вагаршак Акопян
Депутат фракции ГД НС Вагаршак Акопян заявил, что Армения рассматривает вопрос диверсификации рынков, чтобы у нас не было зависимости от одной точки. «Но мы должны сделать все, чтобы зависимость от одной точки не превратилась в зависимость от другой точки».
Акопян отметил, что этот процесс не следует рассматривать в противоречиях. «Республика Армения является членом ЕАЭС, но у нас очень хорошие отношения с ЕС».
По словам депутата, когда Армения углубляет отношения с какой-либо страной, это не направлено против другой страны. «Республика Армения находится в достаточно сложной ситуации, у нас есть серьезные проблемы, связанные с безопасностью. У нас есть переговорный процесс, который мы пытаемся продвигать в рамках мирного процесса. И каждый раз нас пытаются спровоцировать", - сказал он, добавив, что нас пытаются провоцировать как изнутри, так и снаружи.
Он отметил, что необходимо трезво оценивать ситуацию, быть непредвзятым и действовать в соответствии с государственными интересами РА. " Государственные интересы РА требуют от нас присутствия 5 апреля в Брюсселе, на встрече будет присутствовать глава государства. После этого мы сможем оценить итоги встречи. Я думаю, что РА и нашему правительству предоставлена ​​возможность углубить отношения с ЕС и западными партнерами. И мы должны использовать эту возможность на благо РА и армянского народа. Но я также хочу отметить, что за последние несколько лет РА добилась огромного экономического роста. Если не ошибаюсь, 2 года назад у нас был экономический рост 12,4%, что было одним из лидеров не только в регионе, но и в мире. И все эти достижения мы имели в рамках членства в Таможенном союзе ЕАЭС. Это реальность, о которой мы должны говорить», — сказал он, добавив, что когда мы говорим о росте экспорта и импорта, это также связано с эффективностью членства в ЕАЭС.
«Когда РА углубляет отношения с какой-либо страной, уверяю вас, это не направлено против другой страны, особенно против нашего союзника России. Такого не существует».