«ՆԱՏՕ-ին անդամակցելը ՀՀ օրակարգում չէ»․ Արարատ Միրզոյան
Արգենտինյան Todos Noticias հեռուստատեսության եթերում և առցանց հրապարակվել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ Բուենոս Այրեսում նկարահանված հարցազրույցը:
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել Հայաստանի և Արգենտինայի միջև համագործակցության ընդլայնման հեռանկարներին, պաշտոնական այցի ընթացքում այդ ուղղությամբ կայացած քննարկումներին, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին: Վերջինիս համատեքստում նշվել է Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտման, ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժումների, առկա մարտահրավերների և դրանց հանգուցալուծմանն ուղղված ՀՀ ջանքերի մասին:
«Բարդություններ կան, մարտահրավերներ կան, իհարկե, բայց մենք հավատում ենք, որ հնարավոր է հասնել Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքմանը: Մեր կողմից մենք կառուցողական ջանքեր ենք գործադրում՝ լուծումներ գտնելու համար։ Երբ մենք խոսում ենք պայմանագրի ստորագրման մասին, ապա կան կարևոր կետեր, որոնց շուրջ պետք է լինի փոխհամաձայնություն: Դրանցից է տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչումն ու սահմանների սահմանազատումը՝ հիմնված 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա»,- նշել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Նախարար Միրզոյանը պատասխանել է նաև Եվրոպական միության, ՆԱՏՕ-ի հետ գործընկերությանը վերաբերող և այլ հարցերի:
«Մենք ժողովրդավարական երկիր ենք և ցանկանում ենք ամրապնդել ժողովրդավարական ինստիտուտները։ Մենք տեսնում ենք, որ, օրինակ, Միացյալ Նահանգները և Եվրամիությունը (ԵՄ) հիմնական գործընկերներն են։ Մենք նաև տեսանք, որ ԵՄ-ն պատրաստ էր քաղաքացիական առաքելություն ուղարկել, և սահմանին իրավիճակը զգալիորեն բարելավվեց, նրանց ներկայությունը մեծապես նպաստում է տարածաշրջանի և Հայաստանի մի մասի խաղաղությանը»,- ասել է Միրզոյանը։
Ըստ նախարարի՝ Ռուսաստանը խաղաղության երաշխավորներ էր ուղարկել 2020 թվականին՝ Լեռնային Ղարաբաղում անվտանգության վերահսկման համար, սակայն տեղի են ունեցել բազմաթիվ հարձակումներ Հայաստանի սահմանին։
«Անվտանգության այն մեխանիզմները, որոնք մենք ունեինք մի քանի տասնամյակ շարունակ, չաշխատեցին։ Այդ իսկ պատճառով մենք պետք է խնդրեինք, որ Եվրամիությունը գար ու դիտարկեր իրավիճակը։ Այժմ մենք խորացնում ենք տնտեսական և քաղաքական հարաբերությունները Բրյուսելի և Վաշինգտոնի հետ։ Ես դա շրջադարձ չէի անվանի, մենք փորձում ենք ապահովել մեր անվտանգությունը, և դրա համար տեսնում ենք, որ լավ գործընկերներ կան Արևմուտքում»,- ասել է Միրզոյանը։
Նրա խոսքով՝ այն խնդիրները, որոնք կան Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում, անհնար է թաքցնել։
«Ինչ վերաբերում է ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու մտադրությանը, ապա ոչ։ Դա այն կետը չէ, որն այսօր Հայաստանի օրակարգում է։ ԵՄ-ի դեպքում կարող եմ ասել, որ հայերն իսկապես ունեն եվրոպական ձգտումներ, և կցանկանայի մեջբերել ՀՀ վարչապետի խոսքերը՝ «Հայաստանը պատրաստ է մոտ գտնվել ԵՄ-ին այնքան, որքան ԵՄ-ն դա հնարավոր է համարում»։

Снятое в Буэнос-Айресе интервью с министром иностранных дел РА Араратом Мирзояном было опубликовано на аргентинском телеканале Todos Noticias TV и в Интернете.
Министр Мирзоян коснулся перспектив расширения сотрудничества между Арменией и Аргентиной, обсуждений, проведенных в этом направлении в ходе официального визита, а также ситуации с безопасностью на Южном Кавказе. В контексте последнего было упомянуто об этнической чистке, проводимой Азербайджаном в Нагорном Карабахе, вторжениях на суверенную территорию Республики Армения, существующих вызовах и усилиях Республики Армения, направленных на их решение. .
"Есть сложности, есть проблемы, конечно, но мы верим, что достичь мирного договора с Азербайджаном возможно. Со своей стороны мы прилагаем конструктивные усилия для поиска решений. Когда мы говорим о подписании договора, есть важные моменты, которые необходимо согласовать. Среди них – взаимное признание территориальной целостности и демаркация границ на основе Алма-Атинской декларации 1991 года.", - сказал министр иностранных дел РА.
Министр Мирзоян ответил также на другие вопросы, связанные с партнерством с Евросоюзом, НАТО.
«Мы демократическая страна и хотим укреплять демократические институты. Мы видим, что, например, США и Европейский Союз (ЕС) являются основными партнерами. Мы также увидели, что ЕС готов направить гражданскую миссию, и ситуация на границе значительно улучшилась, их присутствие во многом способствует миру региона и части Армении", - сказал Мирзоян.
По словам министра, в 2020 году Россия направила гарантов мира для наблюдения за безопасностью в Нагорном Карабахе, но на армянской границе было много вражеских атак..
«Механизмы безопасности, которые у нас были несколько десятилетий, не работали. Поэтому нам пришлось попросить Европейский Союз приехать и понаблюдать за ситуацией. Сейчас мы углубляем экономические и политические отношения с Брюсселем и Вашингтоном. Я бы не назвал это переломным моментом, мы пытаемся обеспечить свою безопасность, и для этого видим, что на Западе есть хорошие партнеры", - сказал Мирзоян.
По его словам, невозможно скрыть проблемы, которые существуют в отношениях с Россией.
«Что касается намерения вступить в НАТО, то нет. Это не тот вопрос, который сегодня стоит на повестке дня Армении. В случае с ЕС могу сказать, что у армян действительно есть европейские стремления, и мне хотелось бы процитировать слова премьер-министра Армении: «Армения готова быть близкой к ЕС настолько, насколько ЕС считает это возможным».