«ՆԱՏՕ-ին անդամակցելը ՀՀ օրակարգում չէ»․ Արարատ Միրզոյան
Արգենտինյան Todos Noticias հեռուստատեսության եթերում և առցանց հրապարակվել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ Բուենոս Այրեսում նկարահանված հարցազրույցը:
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել Հայաստանի և Արգենտինայի միջև համագործակցության ընդլայնման հեռանկարներին, պաշտոնական այցի ընթացքում այդ ուղղությամբ կայացած քննարկումներին, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին: Վերջինիս համատեքստում նշվել է Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտման, ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժումների, առկա մարտահրավերների և դրանց հանգուցալուծմանն ուղղված ՀՀ ջանքերի մասին:
«Բարդություններ կան, մարտահրավերներ կան, իհարկե, բայց մենք հավատում ենք, որ հնարավոր է հասնել Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքմանը: Մեր կողմից մենք կառուցողական ջանքեր ենք գործադրում՝ լուծումներ գտնելու համար։ Երբ մենք խոսում ենք պայմանագրի ստորագրման մասին, ապա կան կարևոր կետեր, որոնց շուրջ պետք է լինի փոխհամաձայնություն: Դրանցից է տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչումն ու սահմանների սահմանազատումը՝ հիմնված 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա»,- նշել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Նախարար Միրզոյանը պատասխանել է նաև Եվրոպական միության, ՆԱՏՕ-ի հետ գործընկերությանը վերաբերող և այլ հարցերի:
«Մենք ժողովրդավարական երկիր ենք և ցանկանում ենք ամրապնդել ժողովրդավարական ինստիտուտները։ Մենք տեսնում ենք, որ, օրինակ, Միացյալ Նահանգները և Եվրամիությունը (ԵՄ) հիմնական գործընկերներն են։ Մենք նաև տեսանք, որ ԵՄ-ն պատրաստ էր քաղաքացիական առաքելություն ուղարկել, և սահմանին իրավիճակը զգալիորեն բարելավվեց, նրանց ներկայությունը մեծապես նպաստում է տարածաշրջանի և Հայաստանի մի մասի խաղաղությանը»,- ասել է Միրզոյանը։
Ըստ նախարարի՝ Ռուսաստանը խաղաղության երաշխավորներ էր ուղարկել 2020 թվականին՝ Լեռնային Ղարաբաղում անվտանգության վերահսկման համար, սակայն տեղի են ունեցել բազմաթիվ հարձակումներ Հայաստանի սահմանին։
«Անվտանգության այն մեխանիզմները, որոնք մենք ունեինք մի քանի տասնամյակ շարունակ, չաշխատեցին։ Այդ իսկ պատճառով մենք պետք է խնդրեինք, որ Եվրամիությունը գար ու դիտարկեր իրավիճակը։ Այժմ մենք խորացնում ենք տնտեսական և քաղաքական հարաբերությունները Բրյուսելի և Վաշինգտոնի հետ։ Ես դա շրջադարձ չէի անվանի, մենք փորձում ենք ապահովել մեր անվտանգությունը, և դրա համար տեսնում ենք, որ լավ գործընկերներ կան Արևմուտքում»,- ասել է Միրզոյանը։
Նրա խոսքով՝ այն խնդիրները, որոնք կան Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում, անհնար է թաքցնել։
«Ինչ վերաբերում է ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու մտադրությանը, ապա ոչ։ Դա այն կետը չէ, որն այսօր Հայաստանի օրակարգում է։ ԵՄ-ի դեպքում կարող եմ ասել, որ հայերն իսկապես ունեն եվրոպական ձգտումներ, և կցանկանայի մեջբերել ՀՀ վարչապետի խոսքերը՝ «Հայաստանը պատրաստ է մոտ գտնվել ԵՄ-ին այնքան, որքան ԵՄ-ն դա հնարավոր է համարում»։

"NATO membership is not on RA's agenda." Ararat Mirzoyan
The interview filmed in Buenos Aires with RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan was published on Argentine Todos Noticias TV and online.
Minister Mirzoyan referred to the prospects of expanding cooperation between Armenia and Argentina, the discussions held during the official visit, and the security situation in the South Caucasus. In the context of the latter, it was mentioned the ethnic cleansing carried out by Azerbaijan in Nagorno-Karabakh, the invasions of the sovereign territory of the Republic of Armenia, the existing challenges, and the efforts of the Republic of Armenia aimed at solving them.
"There are complications and challenges, of course, but we believe reaching a peace treaty with Azerbaijan is possible. On our part, we are making constructive efforts to find solutions. When we talk about signing a contract, important points must be agreed upon. Among them is the mutual recognition of territorial integrity and the demarcation of borders based on the 1991 Alma-Ata declaration," said the RA Foreign Minister.
Minister Mirzoyan also answered other questions about the partnership with the European Union and NATO.
"We are a democratic country, and we want to strengthen democratic institutions. We see that, for example, the United States and the European Union (EU) are the main partners. We also saw that the EU was ready to send a civilian mission, and the situation at the border improved significantly. Their presence greatly contributes to the peace of the region and part of Armenia," said Mirzoyan.
According to the minister, Russia sent peace guarantors in 2020 to monitor security in Nagorno-Karabakh, but there have been many attacks on the border of Armenia.
"The security mechanisms that we had for several decades did not work. That is why we had to ask the European Union to come and observe the situation. Now, we are deepening economic and political relations with Brussels and Washington. I wouldn't call it a turning point; we are trying to ensure our security, and for that, we see good partners in the West," said Mirzoyan.
According to him, hiding the problems in relations with Russia is impossible.
"As for the intention to join NATO, then no. That is not the point on Armenia's agenda today. In the case of the EU, I can say that Armenians have European aspirations, and I would like to quote the words of the Prime Minister of Armenia: "Armenia is ready to be close to the EU as much as the EU considers it possible."