«Հայաստանում որևէ մեկն օրենքով իրավունք չունի որևէ բան հանձնել»․ Ալեն Սիմոնյան
Սահմանազատում անում ենք ոչ թե սպառնալիքի տակ, այլ որ մեզ դա պետք է, Հանրայինի եթերում հայտարարել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
«Դելիմիտացիայից հետո, այո՛, Ադրբեջանը ճանաչում է մեր սահմանը, բա ի՞նչ պիտի անի։ Այդ սահմանը պետք է նաև իրենց։ Հայաստանում որևէ մեկն օրենքով իրավունք չունի որևէ բան հանձնել։ ՀՀ իշխանությունը որևէ տարածք հանձնելու մասին նույնիսկ չի պատրաստվում քննարկել։
Օրինակ, երբ Զանգեզուրի միջանցք կոչվածի մասին խոսք գնաց, ասացինք, որ եթե մեզ ինչ-որ բան պարտադրվի, մենք կռվելու ենք մինչև վերջ, և այսօր այն խոսակցությունները, որոնք կան, ստոր շահարկումներ են»,- նշել է Սիմոնյանը։
ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ հայկական կողմն ասել է՝ եկեք սահմանը ֆիքսենք, մերը՝ մերն է, ձերը՝ ձերը։ Սպասում են պատասխանի։
«Այս ամենը միայն քարտեզի մասին չէ, սրա տակ պիտի լինի իրավական փաստաթուղթ` հայելային տրամաբանությամբ»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը։

"No one in Armenia has the right to hand over anything by law." Alain Simonyan
RA NA Speaker Alen Simonyan announced on Public Radio that we do border liberalization not under threat but because we need it.
"After the delimitation, yes, Azerbaijan recognizes our border, so what should it do?" They also need that border. By law, no one in Armenia has the right to hand over anything. The RA government is not even going to discuss handing over any territory.
For example, when there was talk about the so-called Zangezur Corridor, we said that if something is imposed on us, we will fight to the end, and today, the rumors that exist are mean speculations," Simonyan noted.
According to the RA NA Speaker, the Armenian side said, Let's fix the border; ours is ours, yours is yours. They are waiting for an answer.
"All this is not only about the map; there should be a legal document under this with a mirroring logic," said Alen Simonyan.