Ալեն Սիմոնյանը ֆրանսիացի գործընկերներին է ներկայացրել Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային իրավիճակը
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մարտի 27-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Անն-Լորանս Պետելի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպման սկզբում Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել ֆրանսիացի գործընկերներին Հայաստան այցելության համար և նշել, որ նման այցերը մեծ քաղաքական և անվտանգային նշանակություն ունեն:
Անն-Լորանս Պետելը բարձր է գնահատել Հայաստանի հետ հաստատված միջխորհրդարանական հարաբերությունները և ընդգծել, որ մեծաքանակ բարեկամական խմբի կազմում ներկայացված են բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչները, որոնք ունեն Հայաստանին աջակցության վերաբերյալ կոնսենսուս:
Անդրադառնալով Հայաստան-ԵՄ համագործակցությանը` կողմերն ընդգծել են հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկան:
«Հայաստանը խորապես կարևորում է ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայումը Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին: Այն մեծ նշանակություն ունի տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության հաստատման հարցում»,- նշել է ԱԺ նախագահը:
Ալեն Սիմոնյանը ֆրանսիացի գործընկերներին է ներկայացրել Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային իրավիճակը, ԼՂ-ից տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրները, Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձի հարցը:
Քննարկվել են Հայաստան-Ֆրանսիա համագործակցության զարգացման հեռանկարները միջխորհրդարանական, ինչպես նաև անվտանգային, տնտեսական և այլ ոլորտներում: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ղեկավար Վլադիմիր Վարդանյանը:

Alen Simonyan presented the current security situation in the South Caucasus to his French colleagues
On March 27, the President of the RA National Assembly, Alen Simonyan, received the delegation led by Anne-Laurence Patel, head of the France-Armenia friendship group of the National Assembly of the Republic of France.
At the beginning of the meeting, Alen Simonyan thanked the French colleagues for their visit to Armenia and noted that such visits are of great political and security importance.
Anne-Laurence Petel highly appreciated the established inter-parliamentary relations with Armenia and emphasized that the sizeable friendly group includes representatives of all factions with a consensus on support for Armenia.
Referring to Armenia-EU cooperation, the parties emphasized the positive dynamics of the development of relations.
"Armenia attaches great importance to deploying the EU observation mission on the Armenia-Azerbaijan border. It is of great importance in establishing peace and security in the region," said the Speaker of the National Assembly.
Alain Simonyan presented to his French colleagues the current security situation in the South Caucasus, the humanitarian problems of displaced persons from Nagorno-Karabakh, and the issue of the return of Armenian prisoners of war held in Azerbaijan.
The prospects of developing Armenia-France cooperation in inter-parliamentary, security, economic, and other spheres were discussed. Vladimir Vardanyan, head of the Armenia-France friendship group, also participated in the meeting.