Վարչապետն ընդունել է Ֆրանսիա-Հայաստան միջխորհրդարանական բարեկամական խմբի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Անն-Լորանս Պետելի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է միջխորհրդարանական բարեկամական խմբի անդամների այցը Հայաստան և շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի հետ կապված օրակարգերին նվիրվածության համար: Վարչապետը կարևորել է Հայաստանի և Ֆրանսիայի խորհրդարանների միջև ձևավորված ամուր կապերը և ընդգծել երկկողմ բարձր մակարդակի ինտենսիվ համագործակցության փաստը:
Անն-Լորանս Պետելը նշել է, որ բարեկամական խմբի կազմում են ԱԺ բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչները, որոնք ունեն Հայաստանին աջակցության քաղաքական անվերապահ կոնսենսուս:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-Ֆրանսիա բազմաոլորտ համագործակցությանը, միջխորհրդարանական փոխգործակցությանը, մեր երկրում ֆրանսիական ընկերությունների գործունեությանը, ներդրումային ծրագրերում ներգրավմանը, ենթակառուցվածքների, գյուղատնտեսության, էներգետիկայի և այլ ուղղություններով ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող հարցերի:
Քննարկվել են Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացները: Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներին և ընդգծել, որ պայմանագրի սկզբունքները հիմնարար կերպով համաձայնեցվել են 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում կայացած քառակողմ հանդիպման շրջանակում ընդունված հայտարարությամբ: Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հնարավորությունները: Այս համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծն ու դրա սկզբունքները:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում Եվրոպական միության քաղաքացիական առաքելության գործունեության, Հայաստան-ԵՄ համագործակցության հետագա զարգացման շուրջ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին, դրանց լուծման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության քայլերին ու ծրագրերին: Բռնի տեղահանվածների կարիքների լուծման առումով վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է նաև միջազգային հանրության հետևողական աջակցությունը:

The Prime Minister received the delegation led by the president of France-Armenia Inter-Paranial Friendship Group.
Prime Minister Nikol Pashinyan received the delegation led by Anne-Laurence Petel, the president of the France-Armenia friendship group of the French National Assembly.
The Prime Minister welcomed the members of the inter-parliamentary friendship group's visit to Armenia and thanked them for their commitment to Armenian agendas. The Prime Minister emphasized the strong ties between the parliaments of Armenia and France and the fact of high-level, intensive bilateral cooperation.
Anne-Laurence Petel noted that the friendly group includes representatives of all NA factions, which have an unconditional political consensus of support for Armenia.
The interlocutors touched on issues related to Armenia-France multi-sectoral cooperation, inter-parliamentary interaction, activities of French companies in our country, involvement in investment programs, and implementation of projects in infrastructure, agriculture, energy, and other directions.
The processes taking place in the South Caucasus were discussed. Prime Minister Pashinyan referred to the discussions on the Armenia-Azerbaijan peace treaty and emphasized that the principles of the treaty were fundamentally agreed upon in the statement made within the framework of the quadrilateral meeting held in Prague on October 6, 2022. The possibilities of unblocking the regional infrastructure were also discussed. In this context, Nikol Pashinyan presented the RA government's "Crossroads of Peace" project and its principles.
Thoughts were exchanged on the activities of the civil mission of the European Union in Armenia and the further development of Armenia-EU cooperation.
Reference was also made to the humanitarian problems of people forcibly displaced from Nagorno-Karabakh and the steps and plans of the RA government to solve them. In solving the needs of forcibly displaced people, Prime Minister Pashinyan also emphasized the consistent support of the international community.