Վարչապետն ընդունել է Ֆրանսիա-Հայաստան միջխորհրդարանական բարեկամական խմբի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Անն-Լորանս Պետելի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է միջխորհրդարանական բարեկամական խմբի անդամների այցը Հայաստան և շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի հետ կապված օրակարգերին նվիրվածության համար: Վարչապետը կարևորել է Հայաստանի և Ֆրանսիայի խորհրդարանների միջև ձևավորված ամուր կապերը և ընդգծել երկկողմ բարձր մակարդակի ինտենսիվ համագործակցության փաստը:
Անն-Լորանս Պետելը նշել է, որ բարեկամական խմբի կազմում են ԱԺ բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչները, որոնք ունեն Հայաստանին աջակցության քաղաքական անվերապահ կոնսենսուս:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-Ֆրանսիա բազմաոլորտ համագործակցությանը, միջխորհրդարանական փոխգործակցությանը, մեր երկրում ֆրանսիական ընկերությունների գործունեությանը, ներդրումային ծրագրերում ներգրավմանը, ենթակառուցվածքների, գյուղատնտեսության, էներգետիկայի և այլ ուղղություններով ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող հարցերի:
Քննարկվել են Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացները: Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներին և ընդգծել, որ պայմանագրի սկզբունքները հիմնարար կերպով համաձայնեցվել են 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում կայացած քառակողմ հանդիպման շրջանակում ընդունված հայտարարությամբ: Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հնարավորությունները: Այս համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծն ու դրա սկզբունքները:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում Եվրոպական միության քաղաքացիական առաքելության գործունեության, Հայաստան-ԵՄ համագործակցության հետագա զարգացման շուրջ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին, դրանց լուծման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության քայլերին ու ծրագրերին: Բռնի տեղահանվածների կարիքների լուծման առումով վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է նաև միջազգային հանրության հետևողական աջակցությունը:

Премьер-министр принял делегацию, возглавляемую председателем межпарламентской группы дружбы Франция-Армения
Премьер-министр Никол Пашинян принял председателя группы дружбы Франция-Армения парламента Франции Анн-Лоранс Петель и возглавляемую ею делегацию.
Премьер-министр приветствовал визит членов парламентской группы дружбы в Армению и поблагодарил их за приверженность связанной с Арменией повестке дня. Премьер-министр отметил важность сложившихся между парламентами Армении и Франции крепких связей и подчеркнул факт интенсивного двустороннего сотрудничества на высоком уровне.
Анн-Лоранс Петель отметила, что в парламентскую группу дружбы входят представители всех фракций НС, у которых есть безоговорочный политический консенсус в контексте поддержки Армении.
Собеседники затронули вопросы, связанные с многоотраслевым сотрудничеством Армения-Франция, межпарламентским взаимодействием, деятельностью французских компаний в нашей стране, вовлечением в инвестиционные проекты, реализацией программ в сферах инфраструктуры, сельского хозяйства, энергетики и в других направлениях.
Были обсуждены происходящие на Южном Кавказе процессы. Премьер-министр Пашинян коснулся обсуждений вокруг мирного договора между Арменией и Азербайджаном и подчеркнул, что принципы договора были фундаментально согласованы в Заявлении по итогам четырехсторонней встречи в Праге от 6 октября 2022 года. Были также обсуждены возможности разблокирования региональной инфраструктуры. В этом контексте Никол Пашинян представил разработанный правительством Республики Армения проект “Перекресток мира” и его принципы.
Состоялся обмен мнениями о деятельности гражданской миссии Европейского союза в Армении, дальнейшем развитии сотрудничества Армения-ЕС.
Были также затронуты гуманитарные проблемы вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, шаги и программы правительства Республики Армения по их решению. В контексте решения нужд вынужденных переселенцев премьер-министр Пашинян также подчеркнул важность последовательной поддержки со стороны международного сообщества.