«Փնտրում եմ մարդկանց, որ կգան ու կապացուցեն՝ դա Հայաստանի տարածքն է». Սիմոնյան
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել է, թե Հայաստանում չի քննարկվում որևէ գյուղ որևէ մեկին հանձնելու հարցը. «Մենք հիմա նրանց փնտրտուքի մեջ ենք, որոնք համարում են, որ դա Հայաստանի տարածք է։ Ես ման եմ գալիս այդ մարդկանց, որ գան ու ապացուցեն, որ դա Հայաստանի տարածք է»,- ասել է նա՝ անդրադառնալով հայկական վերահսկողության ներքո գտնվող՝ Տավուշին սահմանակից տարածքների վերադարձի թեմային։
«ՀՀ-ն իր տարածքը մետր առ մետր կարող է ցույց տալ»,- ասել է նա։ Սիմոնյանը վերահաստատել է՝ «ՀՀ տարածքի որևէ մաս սակարկման չի ենթարկվում»։
Խոսելով պատերազմի հավանականության մասին՝ Սիմոնյանն ասել է. «Ես չեմ բացառում, որ կհարձակվեն։ Իսկ ինչո՞ւ չհարձակվեն։ Իրենք դա բաց ասել են»։
Սիմոնյանը նաև հիշեցրել է՝ երկու տարի է՝ միջանցքի մասին էր խոսվում․ «Ինչու՞ դրա հետ կապված զիջման չգնացինք, որևէ քայլ չարեցինք, որովհետև ակնհայտ է, որ դա մեր իրավասության գոտում է»։
Նա նաև նշել է, որ հայկական կողմի համար էլ է ընդունելի, որ սահմանագծումն ու սահմանազատումը սկսվի Տավուշից։
«Մեր ուզածը սահման ստանալն է․ այն տեղերում, որտեղ Ադրբեջանն է առաջ, բնականաբար, ադրբեջանական զորքերը պետք է հայելային ձևով ետ քաշվեն, և դա պետք է տեղի ունենա ողջ սահմանի երկայնքով։ Որտեղ Հայաստանն է առաջ, Հայաստանը պետք է ետ քաշվի»։
Հարցին՝ դա միաժամանակյա՞ գործընթաց կլինի, Սիմոնյանն ասել է, թե մանրամասների չի տիրապետում. «Նույն գործընթացի շրջանակներում պետք է լինի»։

"I am looking for people to come and prove that it is the territory of Armenia." Simonyan
NA Speaker Alen Simonyan stated that the question of handing over any village to anyone should be discussed in Armenia, "We are now looking for those who consider it to be the territory of Armenia. I urge those people to come and prove that it is the territory of Armenia," he said, referring to the return of territories bordering Tavush under Armenian control.
"The Republic of Armenia can show its territory meter by meter," he said. Simonyan reaffirmed: "No part of the Armenian territory is subject to bargaining."
Speaking about the possibility of war, Simonyan said, "I do not rule out that they will attack. And why not attack? They said it openly."
Simonyan also reminded me that the corridor has been discussed for two years, "Why didn't we concede it? Didn't we take any steps because it is obviously within our jurisdiction?"
He also noted that it is acceptable for the Armenian side to start demarcation and delimitation from Tavush.
"We want to get a border. In the places where Azerbaijan is ahead, the Azerbaijani troops should be withdrawn in a mirror manner, which should happen along the entire border. Where Armenia is ahead, Armenia must retreat."
When asked whether it would be a simultaneous process, Simonyan said that he did not know the details, "It should be within the framework of the same process."