«Մենք այսօր պետք է որոշենք, թե վաղվա պատմությունն ինչ գույնի է». վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Գյումրիում ՔՊ ակտիվի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին․
«Հիմա, ինչ-որ առումով, մի շրջան է, որ մեզնից նախորդ 30 տարվա համար փորձելու են վրեժ լուծել։ Մեր էն նախորդ 30 տարին նրա մասին են, որ մենք էլ, իրենց արած էն նախորդի հետ կապված, համարել ենք, որ արդարացվածություն ունենք․ նրանք՝ իրենց հերթին, մենք՝ մեր հերթին։ Ամենակարևոր արձանագրումն այն է, որ այս ալիքը պետք է կանգնեցնել, որպեսզի մեր հաջորդ սերունդներին հնարավորություն տանք ապրել խաղաղ, հանգիստ, երջանիկ»,- ասել է նա։
Վարչապետը կարևորել է նիհիլիզմի մեջ չընկնելն ու մեր ինքնությունը պահպանելը․ «Ուժեղանում են այն ազգերն ու պետությունները, որ ասում են՝ էս մեր թերություններն են, որ ուզենք էլ՝ չենք կարող վերացնել, պետք էլ չի։ Կարող ենք առավելություններն ուժեղացնել, որ թերությունները այդքան ուժեղ չերևան»,- նշել է նա։
Ըստ Փաշինյանի՝ պետք է կառուցել վաղվա պատմությունը, և այսօր պետք է որոշել, թե վաղվա պատմությունն ինչ գույնի է․ «Մենք պետք է այնպես անենք, որ վաղվա պատմությունը սև գույնի չլինի, որովհետև այդ գույնից բոլորս հոգնել ենք»։

«Мы должны решить сегодня, какого цвета будет завтрашняя история». Премьер-министр
Премьер-министр РА Никол Пашинян коснулся армяно-азербайджанских отношений на встрече с активом ГД в Гюмри.
«Сейчас в каком-то смысле настал период, когда нам попытаются отомстить за предыдущие 30 лет. Мы же в свою очередь считали себя оправданными за предыдущие тому 30 лет. Самый важный рекорд заключается в том, что эту волну необходимо остановить, чтобы дать нашим следующим поколениям возможность жить мирно, спокойно и счастливо ", - сказал он.
Премьер-министр подчеркнул важность не впадать в нигилизм и сохранять нашу идентичность. «Становятся сильне те нации и государства, которые говорят, это наши недостатки, которые мы не можем устранить, даже если захотим. Нам это не нужно. Мы можем усилить наши преимущества, чтобы недостатки не казались такими сильными", - сказал он.
По мнению Пашиняна, мы должны построить историю завтрашнего дня, и сегодня мы должны решить, какого цвета будет история завтрашнего дня. « Мы должны сделать так, чтобы завтрашняя история не была черной, потому что мы все устали от этого цвета».