Ուրուգվայում բացվել է Հայաստանի դեսպանությունը
Մարտի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ուրուգվայի ԱԳ նախարար Օմար Պագանինիի մասնակցությամբ կայացել է Ուրուգվայում ՀՀ դեսպանության պաշտոնական բացման արարողությունը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի կողմից բարձրացվել է ՀՀ դրոշը, որից հետո հնչել են Հայաստանի և Ուրուգվայի պետական օրհներգերը:
Միջոցառմանը մասնակցել են մի շարք այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, այդ թվում՝ Ուրուգվայի ժամանակավոր փոխնախագահ, Գլխավոր Ասամբլեայի և Սենատորների Պալատի նախագահի պաշտոնակատար Գրասիելա Բիանչի Պոլին, Ուրուգվայի ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անա Օլիվերան, Մոնտեվիդեոյում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ։
Նախարար Միրզոյանն իր խոսքում նշել է.
«Մեծարգո՛ պարոն նախարար,
մեծարգո՛ տիկին փոխնախագահ,
հարգելի՛ հյուրեր,
տիկնայք և պարոնայք,
Ինձ համար մեծ երջանկություն և մեծ պատիվ է ողջունել ձեզ այսօր Ուրուգվայում՝ Մոնտեվիդեոյում՝ արդեն պաշտոնապես Հայաստանի Հանրապետության այս փոքրիկ տարածքում։ Ինձ համար կրկնակի և եռակի մեծ պատիվ և երջանկություն է բարձրացնել իմ երկրի՝ Հայաստանի Հանրապետության դրոշը և, ըստ էության, պաշտոնական մեկնարկ տալ Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ դեսպանության բացմանը։
Գոհունակությամբ պետք է խոստովանել, որ 1992 թվականից ի վեր, երբ մեր երկու երկրները հաստատեցին դիվանագիտական հարաբերություններ, մեզ հաջողվել է ջերմ, բարեկամական, գործընկերային հարաբերություններ հաստատել և շատ բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն կառուցել։
Միևնույն ժամանակ, պետք է նկատել, որ երկու երկրների ղեկավարության շրջանակներում կա հստակ ըմբռնում, որ ժամանակն է այդ հարաբերությունները, այդ գործընկերությունն է՛լ ավելի խորացնել, դրանց հիման վրա կառուցել տնտեսական հարաբերություններ, մշակութային կապեր, խթանել մարդկանց միջև կապերը, և սրա համար էր, որ պակասում էր մի կարևորագույն օղակ` երկու մայրաքաղաքներում համապատասխանաբար երկու երկրների ռեզիդենտ դեսպանությունները։
Եվ այսօր արդեն հպարտությամբ կարող ենք նկատել, որ այդ բացը լրացված է։ Երևանում գործում է Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության ռեզիդենտ դեսպանությունը և ծածանվում է Ուրուգվայի դրոշը, և Մոնտեվիդեոյում գործում է Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ դեսպանությունը և ծածանվում է Հայաստանի Հանրապետության պետական դրոշը։
Ուզում եմ նաև նշել, որ մեր երկու երկրների միջև հարաբերությունները հիմնված են երկու ժողովուրդների միջև երկարամյա պատմական ջերմ հարաբերությունների վրա։ Ավելի քան հարյուր տարի առաջ Ուրուգվայն ապաստան տվեց Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ հայերին և դարձավ տուն այդ հայերի համար, ինչի համար մենք իսկապես մեր երախտիքն ենք հայտնում։ Միևնույն ժամանակ, մենք տեսնում ենք, որ հայերը և նրանց սերունդները կարողացել են ունենալ զարգանալու բոլոր հնարավորությունները և այժմ Ուրուգվայի հասարակության կարևոր, լոյալ և բարգավաճ հատվածն են ներկայացնում։
Եվ հիմա ես ուզում եմ նաև իմ ողջույնը փոխանցել Ուրուգվայում հայ համայնքին և իմ շնորհակալությունը հայտնել նաև նրանց՝ երկու պետությունների միջև կամուրջ լինելու համար։ Եվ նաև դրա շատ առարկայական վկայության համար. այս դեսպանությունը ևս Ուրուգվայում հայ համայնքի պահանջով և ջանքերով է կյանքի կոչվել։
Գիտեք, որ Հայաստանը նաև բարդ շրջանների միջով է անցել հարյուր տարի առաջ և այսօր նույնպես։ Եվ ես ուզում եմ օգտվել այս լավ առիթից և կրկին հայ ժողովրդի երախտիքի խոսքը փոխանցել Ուրուգվայի ժողովրդին, Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետությանը բոլոր բարդ փուլերում մեր կողքին լինելու համար։
Մենք այսօր այստեղ ենք շատ լավ առիթի համար, և շնորհակալ եմ, որ միացել եք մեզ կիսելու այս ուրախությունը։ Շնորհավորում եմ բոլորիս այս։

21-го марта с участием министров иностранных дел Армении и Уругвая Арарата Мирзояна и Омара Паганини состоялось официальное открытие посольства Армении в Монтевидео, столице Уругвая.
Министр иностранных дел Армении поднял флаг Республики Армения, после чего прозвучали государственные гимны Армении и Уругвая.
На мероприятии присутствовали и другие должностные лица, в том числе временный вице-президент Уругвая, исполняющая обязанности вице-председателя Генеральной Ассамблеи и Палаты сенаторов Грасиела Бранчи Поли, председатель Палаты представителей Уругвая Ана Оливейра, главы аккредитованных в Уругвае дипломатических миссий, общественные и политические деятели.
В своей речи Мирзоян отметил:
«Уважаемый господин министр,
Уважаемая госпожа председатель,
Дамы и господа!
Для меня большое счастье и большая честь приветствовать Вас сегодня на этой уже официально небольшой территории Республики Армения в Уругвае, в Монтевидео. Для меня вдвойне и втройне большая честь и счастье поднять флаг моей страны, Республики Армения, и, по сути, дать официальное начало деятельности постоянного посольства Республики Армения в Восточной Республике Уругвай.
С 1992 года, когда наши страны установили дипломатические отношения, мы смогли установить теплые, дружеские, партнерские отношения, построить политический диалог очень высокого уровня.
В то же время следует отметить, что в руководстве двух стран существует четкое понимание того, что настало время углублять эти отношения, это партнерство, строить экономические и культурные связи, развивать связи между людьми, и именно для этого не хватало важнейшего звена — резидентных посольств двух стран в двух столицах.
И сегодня мы можем с гордостью констатировать, что этот пробел восполнен. Постоянное посольство Восточной Республики Уругвай действует в Ереване, и развевается флаг Уругвая, а постоянное посольство Республики Армения действует в Монтевидео, и развевается государственный флаг Республики Армения.
Хотел бы также отметить, что отношения между нашими двумя странами основаны на многолетних исторических теплых отношениях между двумя народами. Более ста лет назад Уругвай дал приют армянам, спасшимся от Геноцида армян, и стал домом для этих армян, за что мы выражаем нашу искреннюю благодарность. Мы видим, что армяне и их потомки смогли иметь все возможности для развития и теперь представляют собой важную, лояльную и процветающую часть уругвайского общества.
Я также хочу передать свое приветствие армянской общине Уругвая и выразить им благодарность за то, что они стали мостом между двумя государствами. И вот убедительное доказательство этого — посольство появилось по требованию и благодаря усилиям армянской общины Уругвая.
Вы знаете, что Армения сегодня проходит через сложное время, как и сто лет назад. И я хочу воспользоваться этой возможностью и еще раз передать благодарность армянского народа народу Уругвая, Восточной Республике Уругвай за то, что они были рядом с нами во все трудные времена.
Мы сегодня собрались здесь по очень хорошему поводу, и я благодарю всех, что присоединились к нам, чтобы разделить эту радость. Я поздравляю всех и благодарю».