Ուրուգվայում բացվել է Հայաստանի դեսպանությունը
Մարտի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ուրուգվայի ԱԳ նախարար Օմար Պագանինիի մասնակցությամբ կայացել է Ուրուգվայում ՀՀ դեսպանության պաշտոնական բացման արարողությունը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի կողմից բարձրացվել է ՀՀ դրոշը, որից հետո հնչել են Հայաստանի և Ուրուգվայի պետական օրհներգերը:
Միջոցառմանը մասնակցել են մի շարք այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, այդ թվում՝ Ուրուգվայի ժամանակավոր փոխնախագահ, Գլխավոր Ասամբլեայի և Սենատորների Պալատի նախագահի պաշտոնակատար Գրասիելա Բիանչի Պոլին, Ուրուգվայի ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անա Օլիվերան, Մոնտեվիդեոյում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ։
Նախարար Միրզոյանն իր խոսքում նշել է.
«Մեծարգո՛ պարոն նախարար,
մեծարգո՛ տիկին փոխնախագահ,
հարգելի՛ հյուրեր,
տիկնայք և պարոնայք,
Ինձ համար մեծ երջանկություն և մեծ պատիվ է ողջունել ձեզ այսօր Ուրուգվայում՝ Մոնտեվիդեոյում՝ արդեն պաշտոնապես Հայաստանի Հանրապետության այս փոքրիկ տարածքում։ Ինձ համար կրկնակի և եռակի մեծ պատիվ և երջանկություն է բարձրացնել իմ երկրի՝ Հայաստանի Հանրապետության դրոշը և, ըստ էության, պաշտոնական մեկնարկ տալ Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ դեսպանության բացմանը։
Գոհունակությամբ պետք է խոստովանել, որ 1992 թվականից ի վեր, երբ մեր երկու երկրները հաստատեցին դիվանագիտական հարաբերություններ, մեզ հաջողվել է ջերմ, բարեկամական, գործընկերային հարաբերություններ հաստատել և շատ բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն կառուցել։
Միևնույն ժամանակ, պետք է նկատել, որ երկու երկրների ղեկավարության շրջանակներում կա հստակ ըմբռնում, որ ժամանակն է այդ հարաբերությունները, այդ գործընկերությունն է՛լ ավելի խորացնել, դրանց հիման վրա կառուցել տնտեսական հարաբերություններ, մշակութային կապեր, խթանել մարդկանց միջև կապերը, և սրա համար էր, որ պակասում էր մի կարևորագույն օղակ` երկու մայրաքաղաքներում համապատասխանաբար երկու երկրների ռեզիդենտ դեսպանությունները։
Եվ այսօր արդեն հպարտությամբ կարող ենք նկատել, որ այդ բացը լրացված է։ Երևանում գործում է Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության ռեզիդենտ դեսպանությունը և ծածանվում է Ուրուգվայի դրոշը, և Մոնտեվիդեոյում գործում է Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ դեսպանությունը և ծածանվում է Հայաստանի Հանրապետության պետական դրոշը։
Ուզում եմ նաև նշել, որ մեր երկու երկրների միջև հարաբերությունները հիմնված են երկու ժողովուրդների միջև երկարամյա պատմական ջերմ հարաբերությունների վրա։ Ավելի քան հարյուր տարի առաջ Ուրուգվայն ապաստան տվեց Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ հայերին և դարձավ տուն այդ հայերի համար, ինչի համար մենք իսկապես մեր երախտիքն ենք հայտնում։ Միևնույն ժամանակ, մենք տեսնում ենք, որ հայերը և նրանց սերունդները կարողացել են ունենալ զարգանալու բոլոր հնարավորությունները և այժմ Ուրուգվայի հասարակության կարևոր, լոյալ և բարգավաճ հատվածն են ներկայացնում։
Եվ հիմա ես ուզում եմ նաև իմ ողջույնը փոխանցել Ուրուգվայում հայ համայնքին և իմ շնորհակալությունը հայտնել նաև նրանց՝ երկու պետությունների միջև կամուրջ լինելու համար։ Եվ նաև դրա շատ առարկայական վկայության համար. այս դեսպանությունը ևս Ուրուգվայում հայ համայնքի պահանջով և ջանքերով է կյանքի կոչվել։
Գիտեք, որ Հայաստանը նաև բարդ շրջանների միջով է անցել հարյուր տարի առաջ և այսօր նույնպես։ Եվ ես ուզում եմ օգտվել այս լավ առիթից և կրկին հայ ժողովրդի երախտիքի խոսքը փոխանցել Ուրուգվայի ժողովրդին, Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետությանը բոլոր բարդ փուլերում մեր կողքին լինելու համար։
Մենք այսօր այստեղ ենք շատ լավ առիթի համար, և շնորհակալ եմ, որ միացել եք մեզ կիսելու այս ուրախությունը։ Շնորհավորում եմ բոլորիս այս։

On March 21, the official opening ceremony of the RA Embassy in Uruguay was held with the participation of RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Uruguay's Foreign Minister Omar Paganini.
The RA Foreign Minister raised the Armenian flag, after which the national anthems of Armenia and Uruguay were played.
The event was attended by several other high-ranking officials, including the interim vice president of Uruguay, Graciela Bianchi Poli, acting president of the General Assembly and the House of Senators, Ana Olivera, president of the House of Representatives of Uruguay, heads of accredited diplomatic missions in Montevideo, and public and political figures.
Minister Mirzoyan noted in his speech.
Dear Madam Vice President,
ladies and gentlemen
It is a great happiness and honor for me to welcome you today in Montevideo, Uruguay, which is already officially in this small territory of the Republic of Armenia. It is a double and triple great honor and happiness for me to raise the flag of my country, the Republic of Armenia, and to officially start the opening of the resident embassy of the Republic of Armenia in the Eastern Republic of Uruguay.
We must admit with satisfaction that since 1992, when our two countries established diplomatic relations, we have established warm, friendly partnerships and built a high-level political dialogue.
At the same time, it should be noted that the leadership of the two countries clearly understands that it is time to deepen these relations, this partnership, build economic relations and cultural ties, and promote people-to-people ties based on them. This was why a vital link was missing: the resident embassies of the two countries in the two capitals, respectively.
Today, we can proudly note that this gap has been filled. The resident embassy of the Eastern Republic of Uruguay operates in Yerevan, where the flag of Uruguay flies. The resident Embassy of the Republic of Armenia operates in Montevideo, where the state flag of the Republic of Armenia flies.
Relations between our two countries are based on long-term, historical, warm ties between the two peoples. More than a hundred years ago, Uruguay gave shelter to Armenians who escaped from the Armenian Genocide and became a home for those Armenians, for which we genuinely express our gratitude. At the same time, we see that Armenians and their descendants have had all the opportunities to develop and now represent a significant, loyal, prosperous part of Uruguayan society.
Now, I also want to convey my greetings to the Armenian community in Uruguay and express my gratitude to them for being a bridge between the two states and for their very objective testimony. This embassy also came into being at the request and efforts of the Armenian community in Uruguay.
You know that Armenia also went through difficult periods a hundred years ago and today. I want to take advantage of this good opportunity and convey the gratitude of the Armenian people to the people of Uruguay and the Eastern Republic of Uruguay for being by our side in all problematic stages.
We are here today for a perfect occasion. Thank you for joining us and sharing this joy. I congratulate everyone on this.