«Ժողովրդապետության ամենաառանցքային գործոնը քաղաքացին է». Նիկոլ Փաշինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Այսօր Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրապարակել է «Զրույցներ պետության մասին-1» խոստացված հոլովակը։
Նա հոլովակում անդրադառնում է պետությունների տեսակներին և նշում, որ Հայաստանը ժողովրդապետություն է.
«Մենք ժողովրդապետություն ենք 1991թ. հանրաքվեի և նաև 2018թ. ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխության բերումով։ Պետք է արձանագրեմ, որ ժողովրդապետության առանցքային գործոններից մեկը, եթե ոչ՝ ամենաառանցքայինը, քաղաքացին է։ Եվ շատ կարևոր է հասկանալ, թե ինչպես է ձևավորվում քաղաքացին։ Սա կապ ունի մարդու ազատությունների և պարտականությունների հարաբերությունների հետ»։
Վարչապետի խոսքով՝ եթե մարդն ունի միայն ազատություններ և չունի պարտականություններ, նման իրավիճակում կարող ենք բախվել անիշխանության հետ։ Եթե մարդն ունի միայն պարտականություններ և չունի ազատություններ, այդ պարագայում կարող ենք բախվել  ամբողջատիրության հետ։

Today, Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia published the promised clip, "Conversations about the State-1.".
In the clip, he refers to the types of states and states that Armenia is a democracy.
"We are a democracy because of the 1991 referendum and the popular, non-violent, velvet revolution 2018. One of the key factors of democracy, if not the most key, is the citizen. It is also essential to understand how citizens are formed. This has to do with the relationship between human liberties and responsibilities."
According to the Prime Minister, anarchy can be faced by a person who has only freedom and no responsibilities. If a person has only responsibilities and no freedoms, then totalitarianism can be faced by a person who has only freedoms.