Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային հրատապ խնդիրների շուրջ
Մարտի 21-ին Երևանում Հայաստանի Հանրապետության և Նորվեգիայի Թագավորության արտաքին գործերի նախարարությունների միջև տեղի են ունեցել հերթական քաղաքական խորհրդակցությունները։ Խորհրդակցությունները վարել են Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը և Նորվեգիայի ԱԳ նախարարության պետքարտուղար Էյվին Վադ Պետերսոնը։
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Կարևորվել է հայ-նորվեգական քաղաքական երկխոսության ակտիվացումը, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը,  միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը: Ընդգծվել է  առևտրատնտեսական, բարձր տեխնոլոգիաների, մշակույթի, կրթության, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում կապերի աշխուժացման կարևորությունը։
Կողմերն անդրադարձել են միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխգործակցությանը: Մտքեր են փոխանակվել նաև տարածաշրջանային ու միջազգային օրակարգի հրատապ խնդիրների շուրջ։
Հանդիպմանը անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: Նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը զրուցակցին է ներկայացրել տարածաշրջանային վերջին զարգացումները՝ ընդգծելով ՀՀ դիրքորոշումներն առանցքային հարցերի շուրջ: Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալը նորվեգացի գործընկերներին ներկայացրել է նաև ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը:

On March 21, the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and the Kingdom of Norway held regular political consultations in Yerevan. Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia Paruyr Hovhannisyan and State Secretary of the Ministry of Foreign Affairs of Norway Evind Vad Petersson conducted the consultations.
The interlocutors discussed a wide range of issues related to developing bilateral relations. They emphasized the activation of the Armenian-Norwegian political dialogue, the expansion of the legal treaty field, and the development of inter-parliamentary ties. They also underlined the importance of revitalizing ties in trade, the economy, high technologies, culture, education, tourism, and other fields.
The parties referred to cooperation within international organizations. Thoughts were also exchanged on urgent issues on the regional and global agenda.
At the meeting, reference was made to the process of normalizing relations between Armenia and Azerbaijan. Deputy Minister Paruyr Hovhannisyan presented the interlocutor with the latest regional developments, emphasizing RA positions on critical issues. The Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia also presented the "Crossroads of Peace" project developed by the RA government to the Norwegian partners.