«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև քարտեզների վերաբերյալ համաձայնություն չկա». վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, թե Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև քարտեզների վերաբերյալ այս պահի դրությամբ որևէ համաձայնություն չկա. «Կա համաձայնություն, որ ՀՀ-ն և Ադրբեջանը միմյանց տարածքային ամբողջականությունը ճանաչում են Ալմա Աթայի հռչակագրի հիման վրա, և կա ըմբռնում, որ ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև պետք է տեղի ունենա սահմանազատման գործընթաց, ինչի համար քաղաքական հիմքը նույնպես պետք է լինի Ալմա Աթայի հռչակագիրը»,- նշել է նա՝ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի հարցին ի պատասխան։
Ըստ նրա, Ալմա Աթայի հռչակագրի հիման վրա սահմանազատում իրականացնելը նշանակում է ՍՍՀՄ ամենավերջին, դե յուրե նշանակություն ունեցող, սահմանները վերարտահայտել «գետնի վրա». «Այդ տրամաբանությամբ ենք առաջնորդվում»։
Փաշինյանը նաև ասել է, թե Ոսկեպարի ու Կիրանցի բնակիչների հետ հանդիպմանն ինքը ոչ մի աշխատանքային տեղեկատվություն չի փոխանցել. «Ես խոսել եմ Ադրբեջանի դիրքորոշումների մասին, խոսել եմ հրապարակային արտահայտած դիրքորոշումների մասին»։

«Между Арменией и Азербайджаном нет соглашения относительно карт». Премьер-министр
Премьер-министр РА Никол Пашинян заявил, что между Арменией и Азербайджаном нет соглашения относительно карт. «Есть договоренность о том, что РА и Азербайджан признают территориальную целостность друг друга на основе Алма-Атинской декларации, и есть понимание, что между Арменией и Азербайджаном должен пройти процесс демаркации, для чего Алма-Атинская декларация также должна стать политической основой", - сказал он, отвечая на вопрос депутата фракции "Айастан" Гегама Манукяна.
По его словам, проведение демаркации границы на основе Алма-Атинской декларации означает переопределение самых последних, де-юре, границ СССР " на земле". «Мы руководствуемся этой логикой».
Пашинян также сообщил, что на встрече с жителями Воскепара и Киранца он не передавал никакой рабочей информации. "Я говорил о позиции Азербайджана, я говорил о публично высказанных позициях".