Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հետ
Հանրապետության նախագահի նստավայրում կայացել է նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի և ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հանդիպումը:
Ողջունելով հյուրերին նախագահն ասել է.
«Ուրախ եմ ողջունել Ձեզ և Ձեր պատվիրակությանը Հայաստանում: Ձեր այցը կարևոր է այն առումով, որ այն մեկ անգամ ևս փաստում է Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության շարունակականությունը և կարևորությունը:
Հայաստանը ՆԱՏՕ-ի հետ ավելի քան 30-ամյա համագործակցության պատմություն ունի: 1994 թվականից արդեն ինստիտուցիոնալ համագործակցություն է ձևավորվել ՆԱՏՕ-ի և Հայաստանի միջև, որը հիմնականում նպատակ է ունեցել մեծացնել Հայաստանի դիմակայունությունը և կարողությունները, ինչպես նաև նպաստել ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացմանը: Այս ամենն այսօր շատ ավելի արդիական է Հայաստանի համար: Մենք այն երկիրն ենք, որը փորձում է ամեն ինչ անել, որ տարածաշրջանում իսկապես խաղաղություն հաստատվի: Ցանկանում եմ մեկ անգամ ևս ընդգծել, որ մենք առաջնորդվում ենք ժողովրդավարական սկզբունքներով և գաղափարներով:
Այս տարի նշվում է ՆԱՏՕ-ի ստեղծման 75-ամյակը: ՆԱՏՕ-ն, երբ ստեղծվում էր երկու հիմնական գաղափարի շուրջ էր կենտրոնացած: Առաջինը՝ պաշտպանել ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների անվտանգությունը և այն արժեքները, որոնք դավանում են այդ երկրները, իսկ այդ արժեքներն են՝ ազատությունը, ժողովրդավարությունը, մարդու իրավունքները և օրենքի գերակայությունը: Հիմա մենք առաջնորդվում ենք այդ սկզբունքներով և ամեն ինչ անում ենք, առկա մարտահրավերներին դիմակայելու, մեր անկախությունն ու ժողովրդավարությունն ամրապնդելու համար:
Շնորհակալություն մեկ անգամ ևս Ձեր այցելության համար»:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար նշել է.
«Պարոն նախագահ, ինձ համար մեծ պատիվ է այստեղ գտնվել: Ես մեծապես գնահատում են այն, որ հնարավորություն ունեցա հանդիպել Ձեզ հետ:
Ինչպես նշեցիք Հայաստանը ՆԱՏՕ-ի երկարամյա գործընկերն է՝ 30 տարվա գործընկերություն: Այս ժամանակաշրջանում մենք աշխատել ենք որպես սերտ գործընկերներ՝ աջակցելով և օգնելով միմյանց: Մենք մեծապես շնորհակալ ենք այն ամենի համար, ինչ Հայաստանն անում է՝ աջակցելու ՆԱՏՕ-ի տարբեր առաքելություններին և գործունեությանը՝ ներառյալ հայ զինվորների անձնական ներկայությունը Կոսովոյում: Ես հայ զինվորներին հանդիպել եմ մի քանի անգամ և միշտ տպավորված եմ եղել նրանց պրոֆեսիոնալիզմով, նվիրումով և հանձնառությունով:
Ցանկանում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել Ձեր երկրի վերջին հայտարարության կապակցությամբ՝ Կոսովոյում ձեր ներկայությունն ամրապնդելու առումով: Սա շատ կարևոր է Բալկաններում կայունության ապահովման համար:
Մենք այսօր դիտարկում ենք նաև, թե ինչպես կարող ենք ավելի խորացնել մեր համագործակցությունը, թե ինչպես կարող ենք միասին ավելին անել»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-ՆԱՏՕ փոխգործակցության օրակարգային հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել ընդհանուր տարածաշրջանային իրողություններին և զարգացումներին: Այս համատեքստում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը վերահաստատել է Հայաստանի լիակատար պատրաստակամությունը և սկզբունքային դիրքորոշումը մեր տարածաշրջանում կայուն և տևական խաղաղության հասնելու հարցում: Նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը երկրի և ամբողջ հարավկովկասյան տարածաշրջանի զարգացումը տեսնում է միայն խաղաղության, ռազմական ուժի կիրառման բացառման և ժողովրդավարական սկզբունքների հաստատման ուղիով:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել նաև խաղաղության հաստատման շուրջ Հայաստան-Ադրբեջան շփումներում ներկայումս առկա իրողությունների և մարտահրավերների վերաբերյալ: Երկուստեք շեշտվել է խաղաղության գործընթացի դրական ավարտի կարևորությունը, ինչը բխում է տարածաշրջանի բոլոր երկրների շահերից:
«Հայաստանի անկեղծ ցանկությունն է իր բոլոր հարևանների հետ հաստատել բարիդրացիության և գործընկերության սկզբունքների վրա խարսխված հարաբերություններ»,- նշել է նախագահ Խաչատուրյանը:
Զրույցի ընթացքում կողմերը կարևորել են Հայաստանի մասնակցությունը խաղաղապահ գործողություններին, ինչը կարևոր ներդրում է միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման գործում, ինչպես նաև Հայաստանի հանձնառությունը շարունակել ժողովրդավարական ինստիտուտների հետագա զարգացումը:

Ваагн Хачатурян встретился с генеральным секретарем НАТО
В резиденции президента республики состоялась встреча президента Ваагна Хачатуряна и генерального секретаря НАТО Йенса Столтенберга.
Приветствуя гостей, президент сказал.
"Я рад приветствовать Вас и Вашу делегацию в Армении. Ваш визит важен в том смысле, что он еще раз документирует преемственность и важность сотрудничества Армения-НАТО.
Армения имеет более чем 30-летнюю историю сотрудничества с НАТО. С 1994 года между НАТО и Арменией уже сложилось институциональное сотрудничество, которое в основном было направлено на повышение устойчивости и потенциала Армении, а также содействие созданию демократических институтов. Все это гораздо более актуально для Армении сегодня. Мы — страна, которая пытается сделать все для установления настоящего мира в регионе. Хотел бы еще раз подчеркнуть, что мы руководствуемся демократическими принципами и идеями.
В этом году исполняется 75 лет со дня создания НАТО. НАТО, когда оно было создано, было сосредоточено вокруг двух основных идей. Первая — защитить безопасность стран-членов НАТО и ценности, которые эти страны исповедуют, а этими ценностями являются свобода, демократия, права человека и верховенство закона. Сейчас мы руководствуемся этими принципами и делаем все, чтобы противостоять существующим вызовам и укрепить нашу независимость и демократию.
Еще раз спасибо за визит».
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг поблагодарил за прием и отметил.
«Господин Президент, для меня большая честь находиться здесь. Я очень ценю, что у меня была возможность встретиться с вами.
Как вы упомянули, Армения является долгосрочным, 30-летним партнером НАТО. За это время мы работали как близкие партнеры, поддерживая и помогая друг другу. Мы очень благодарны за то, что Армения делает для поддержки различных миссий и мероприятий НАТО, включая личное присутствие армянских солдат в Косово. Я несколько раз встречался с армянскими солдатами и всегда поражался их профессионализму, самоотверженности и преданности делу.
Я также хотел бы поблагодарить вас за недавнее заявление вашей страны об усилении вашего присутствия в Косово. Это очень важно для стабильности на Балканах.
Сегодня мы также рассматриваем, как мы можем углубить наше сотрудничество, как мы можем сделать больше вместе».
В ходе встречи были обсуждены вопросы повестки дня сотрудничества Армения-НАТО. Была сделана ссылка на общие региональные реалии и события. В этом контексте президент Ваагн Хачатурян подтвердил полную готовность и принципиальную позицию Армении в достижении стабильного и прочного мира в нашем регионе. Президент подчеркнул, что Армения видит развитие страны и всего региона Южного Кавказа только через мир, исключая применения военной силы и утверждение демократических принципов.
На встрече также состоялся обмен идеями относительно текущих реалий и вызовов в армяно-азербайджанских отношениях относительно установления мира. Обе стороны подчеркнули важность позитивного завершения мирного процесса, что отвечает интересам всех стран региона.
"Искреннее желание Армении - установить отношения, основанные на принципах добрососедства и партнерства со всеми своими соседями", - сказал президент Хачатурян.
В ходе беседы стороны подчеркнули участие Армении в миротворческих операциях, что является важным вкладом в поддержание международного мира и безопасности, а также приверженность Армении продолжать дальнейшее развитие демократических институтов.