Նիկոլ Փաշինյանի և Յենս Ստոլտենբերգի հայտարարությունը
Կառավարությունում տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Վարչապետը ողջունել է պարոն Ստոլտենբերգի այցը մեր երկիր և նշել. «Հարգելի գլխավոր քարտուղար, ողջունում եմ Ձեր և Ձեր պատվիրակության այցը Հայաստանի Հանրապետություն։ Շատ ուրախ եմ այս այցի համար, որովհետև ակնհայտորեն այն շատ լավ հնարավորություն է քննարկելու մեր լայնածավալ օրակարգը, ինչը թերևս հենց նոր արեցինք։ Իհարկե, Ձեր պատվիրակության կազմում շատ ծանոթ մարդիկ կան, ովքեր պարբերաբար այցելում են Հայաստանի Հանրապետություն, մենք թարմ տեղեկատվություն ենք տրամադրում նրանց, նրանք թարմ տեղեկատվություն են տրամադրում մեզ առկա հարցերի ու քաղաքականությունների վերաբերյալ։ Իհարկե, մենք հետաքրքրված ենք ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության խորացմամբ, և հույս ունեմ, որ Հայաստանի համար անհատականորեն հարմարեցված ծրագիրը կընդունվի հնարավորինս շուտ։ Դուք գիտեք, որ այժմ մենք գտնվում ենք մասշտաբային բարեփոխումների փուլում, և հույս ունեմ, որ այդ ծրագիրն օգտակար կլինի նաև մեր արտաքին օրակարգի համար։ Եւս մեկ անգամ, բարի գալուստ»։
Իր հերթին Յենս Ստոլտենբերգը նշել է. «Շնորհակալություն ինձ և իմ պատվիրակությանը հյուրընկալելու համար։ Մենք Հայաստանի հետ փոխգործակցությունը բարձր ենք գնահատում։ Դուք երկար տարիներ մասնակցել եք ՆԱՏՕ-ի տարբեր առաքելությունների և գործողությունների, մենք գնահատում ենք ձեր մասնակցությունը Կոսովոյի առաքելությանը։ Մենք հույս ունենք, որ այժմ կարող ենք առավել խորացնել և ուժեղացնել մեր փոխգործակցությունը, ներառյալ Հայաստանի համար անհատականորեն հարմարեցված ծրագրի ընդունման միջոցով։ Իհարկե, մենք աջակցում ենք ձեր ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը։ Մենք նաև աջակցում ենք ձեր ջանքերը՝ միտված առավել անկախ արտաքին քաղաքականության զարգացմանը, ինչը կարծում ենք, որ կարևոր է։ Ես անձամբ հիացած եմ Ձեր առաջնորդությամբ և հանձնառությամբ։ Մենք ողջունում ենք Ձեր քայլերը՝ միտված ժողովրդավարական ինստիտուտների ուժեղացմանը, օրենքի գերակայությանը, նաև ողջունում ենք այն, որ Ուկրաինային մարդասիրական օգնություն եք հասցնում»։
Վարչապետ Փաշինյանը և ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը քննարկել են Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության զարգացմանը, ինչպես նաև տարածաշրջանային նշանակության հարցեր: Վարչապետը զրուցակցին է ներկայացրել ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը:
Յենս Ստոլտենբերգը կարևորել է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովումը և ընդգծել, որ ՆԱՏՕ-ն աջակցում է Հայաստանի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և մեր երկրի խաղաղ ձգտումներին:
Հաջորդիվ Նիկոլ Փաշինյանը և Յենս Ստոլտենբերգը հանդես են եկել հայտարարություններով:
ՀՀ վարչապետն իր խոսքում նշել է.
«Հարգելի՛ պարոն գլխավոր քարտուղար,
Ուրախ ենք Հայաստանում հյուրընկալել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար պարոն Յենս Ստոլտենբերգին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը: Այս այցը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում Ձեր առաջին այցն է Հայաստան։ Այն լավ հնարավորություն է՝ կարծիքներ փոխանակելու ինչպես Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության, այնպես էլ տարածաշրջանային և գլոբալ կայունության և անվտանգության խնդիրների վերաբերյալ:
Մենք շահագրգռված ենք շարունակելու զարգացնել առկա քաղաքական երկխոսությունը և ընդլայնելու գործընկերությունը Դաշինքի, ինչպես նաև առանձին անդամ պետությունների հետ: Հուսով ենք, որ Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության նոր ձևաչափը՝ «Անհատապես հարմարեցված գործընկերության ծրագիրը», շուտով կհաստատվի: Մեր տարածաշրջանում տեղի ունեցած զարգացումների լույսի ներքո Հայաստանի համար չափազանց կարևոր է ուժեղացնել իր դիմակայունությունը և զարգացնել համապատասխան պաշտպանական կարողությունները:
Մենք մեծապես կարևորում ենք նաև Հայաստանի մասնակցությունը խաղաղապահ գործողություններին և այն համարում ենք կարևոր ներդրում միջազգային խաղաղության և անվտանգության ապահովման գործում։ Հայկական խաղաղապահ ստորաբաժանումը շարունակում է իր ներդրումն ունենալ Կոսովոյի (KFOR) առաքելությունում, և ինչպես տեղյակ եք, 2023թ. հուլիսին, երբ Կոսովոյում որոշակի անկայուն իրավիճակ էր, Հայաստանն ավելացրեց իր խաղաղապահ ստորաբաժանման անձնակազմը լրացուցիչ 17 զինծառայողով։
Արդյունավետ երկխոսություն է իրականացվում նաև խորհրդարանական հարթությունում, քանի որ մեր խորհրդարանականները ներգրավված են ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի նիստերին և Ռոուզ Ռոթ սեմինարներին:
Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ նաև տարածաշրջանացման քաղաքականությանը: Մեր առանձնահատուկ հարաբերությունները Վրաստանի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ, չափազանց կարեւոր են եւ մեր որեւէ համագործակցություն չի կարող ուղղված լինել մեր իսկ տարածաշրջանի դեմ:
Պարոն Ստոլտենբերգին եմ ներկայացրել Հարավային Կովկասում կայունություն և խաղաղություն հաստատելու՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության տեսլականը և մոտեցումները։ Վերահաստատում եմ բազմիցս հնչեցրած պատրաստակամությունը՝ կարգավորելու Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները բարձրագույն մակարդակում համաձայնեցված 3 սկզբունքների հիման վրա, այն է՝ միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչում Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա, համաձայն Ալմա-Աթայի հռչակագրի՝ Հայաստան-Ադրբեջան միջպետական սահմանի սահմանազատում՝ վերականգնելու համար 1991թ. ԽՍՀՄ փլուզման պահին գոյություն ունեցած սահմանը երկու հանրապետությունների միջև, ինչպես նաև տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը՝ դրանց անցման երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության հարգմամբ՝ հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա: Վերջինիս առնչությամբ ներկայացրել եմ նաև թեմայի վերաբերյալ մեր պատկերացումներն ամբողջացնող՝ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը:
Ակնկալում ենք միջազգային հանրության, այդ թվում՝ ՆԱՏՕ-ի հաստատակամ աջակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին՝ հայտնի և երկուստեք համաձայնեցված սկզբունքների հիման վրա, ինչպես նաև հարկադրանքի և սպառնալիքի քաղաքականության միանշանակ մերժումը:
Գլխավոր քարտուղարին ներկայացրել եմ նաև 1991թ. Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագծից զորքերի հայելային հետքաշման, սպառազինությունների փոխադարձ վերահսկման, չհարձակվելու մասին պայմանագրի ստորագրման առաջարկները, որոնք դրական արձագանք չեն ստացել պաշտոնական Բաքվից մինչև օրս։
Մենք հավատարիմ ենք նաև Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման օրակարգին։ Գտնում ենք, որ Թուրքիայի հետ դեռևս 2022թ. ձեռք բերված և հետագայում վերահաստատված պայմանավորվածությունների իրագործումը կարող է դրականորեն անդրադառնալ հարավկովկասյան տարածաշրջանում կայունության հաստատման վրա:
Գլխավոր քարտուղարի հետ զրույցի ընթացքում առիթ ենք ունեցել անդրադառնալ նաև Հայաստանի Զինված ուժերի բարեփոխումների օրակարգին։ Ընդգծել եմ, որ այս գործընթացն ուղղված չէ որևէ պետության դեմ և միտված է բարձրացնել Հայաստանի Զինված ուժերի պաշտպանական կարողությունները՝ ապահովելու համար Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը։
Հարգելի՛ գլխավոր քարտուղար,
Ամփոփելով՝ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել Ձեզ, արդյունավետ քննարկումների համար։
Մեկ անգամ ևս ողջունում եմ Ձեր այցը Հայաստանի Հանրապետություն և հաճույքով խոսքը փոխանցում եմ Ձեզ»:
Իր հերթին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը նշել է.
«Շատ շնորհակալություն, վարչապետ Փաշինյան, հարգելի Նիկոլ:
Շատ ուրախ եմ կրկին Ձեզ տեսնել և ուրախ եմ, որ Երևանում եմ, Ձեզ հետ: Սա իմ առաջին պաշտոնական այցն է Երևան ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում:
Նախևառաջ բարձր եմ գնահատում Ձեր անձնական առաջնորդությունը, այն, որ Դուք հստակ արտահայտվում եք խաղաղության օգտին, միանշանակորեն հանձնառու եք ժողովրդավարական արժեքներին:
Հայաստանը վաղուց է ՆԱՏՕ-ի գործընկերը, և ես ողջունում ու դրական եմ գնահատում ձեր ներդրումը ՆԱՏՕ-ի առաքելություններին և գործողություններին: Մոտ 20 տարի է Հայաստանը ՆԱՏՕ-ի խաղաղապահ առաքելության կարևորագույն գործընկերներից է՝ օգնելով անվտանգ և ապահով միջավայր երաշխավորել Կոսովոյում բնակվող բոլոր համայնքների համար: Եվ ես ողջունում եմ ձեր զինծառայողների մասնակցության ավելացումը վերջին տարիներին:
Այսօրվա հանդիպման ժամանակ մենք քննարկեցինք Հարավային Կովկասում կայունության կարևորությունը: Սա կարևոր է Եվրոատլանտյան անվտանգության համար, քանի որ մենք կանգնած ենք ավելի վտանգավոր աշխարհի առաջ:
Այսօր Հայաստանն ու Ադրբեջանը հնարավորություն ունեն տևական խաղաղության հասնել տարիների հակամարտությունից հետո: Ահա, թե ինչու եմ երկու երկրներին կոչ անում համաձայնության հասնել, որն ուղի կհարթի հարաբերությունների կարգավորման և ձեր ժողովուրդների տևական խաղաղության համար: ՆԱՏՕ-ն աջակցում է Հայաստանի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և ձեր խաղաղ ձգտումներին:
Ուկրաինայում Ռուսաստանի պատերազմը սթափեցնող հիշեցում է, որ չենք կարող խաղաղությունը չգնահատել: Ես ողջունում եմ ձեր համերաշխությունն Ուկրաինայի հետ և բոլոր գործընկերներին կոչ անում անել իրենցից կախված ամեն ինչ, որպեսզի Պուտինը չհաղթի ագրեսիայի իր պատերազմում: Մարտադաշտում իրավիճակը մնում է ծանր, բայց այս պատճառով էլ հենց պետք է ավելացնել, ոչ թե պակասեցնել մեր աջակցությունը: Եթե Պուտինն Ուկրաինայում հաջողության հասնի, իրական ռիսկ կա, որ նրա ագրեսիան այնտեղ կանգ չի առնի, և ավտորիտար այլ սուբյեկտները կոգեշնչվեն դրանով:
Այսօր մենք խոսեցինք նաև Հայաստանի ներքին բարեփոխումների առաջընթացի մասին: Ես ողջունեցի այն փաստը, որ դուք աշխատում եք ձեր զինված ուժերի նկատմամբ ժողովրդավարական վերահսկողությունն ամրապնդելու ուղղությամբ, այդ թվում՝ նաև ՆԱՏՕ-ի բարեվարքության ամրապնդման ծրագրին ձեր մասնակցության միջոցով: Դուք իրական հանձնառություն եք ցուցաբերել նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարի հարցում, ժողովրդավարական ձեր ինստիտուտներն ուժեղացնելու և իրավունքի գերիշխանությունը պահպանելու հարցում:
Հարգելի վարչապետ,
Կրկին շնորհակալություն ջերմորեն ինձ հյուրընկալելու համար և Ձեր երկրի և տարածաշրջանի համար ավելի պայծառ ապագա կառուցելուն ուղղված Ձեր աշխատանքի համար: Լիահույս եմ, որ կշարունակենք ուժեղացնել մեր գործընկերությունը՝ միասին աշխատելով ավելի մեծ խաղաղության, կայունության և բարեկեցության համար Հարավային Կովկասում և տարածաշրջանից անդին: Շնորհակալություն»:

An extended meeting between Prime Minister Nikol Pashinyan and NATO Secretary General Jens Stoltenberg took place in the government.
The Prime Minister welcomed Mr. Stoltenberg's visit to our country and noted, "Dear Secretary General, I welcome your and your delegation's visit to the Republic of Armenia. I am pleased about this visit because it is a perfect opportunity to discuss our broad agenda, which perhaps we have just done. Of course, there are many familiar people in your delegation who regularly visit the Republic of Armenia; we provide them with fresh information, and they provide us with fresh information on current issues and policies. Of course, we are interested in deepening cooperation with NATO, and I hope that the individually adapted program for Armenia will be adopted as soon as possible. You know that now we are in the stage of large-scale reforms, and I hope this program will also be useful for our foreign agenda. Once again, welcome."
In turn, Jens Stoltenberg noted, "Thank you for hosting me and my delegation. We highly value cooperation with Armenia. You have participated in various NATO missions and operations for many years; we appreciate your participation in the Kosovo mission. We hope to further deepen and strengthen our cooperation by creating an individually tailored program for Armenia. Of course, we support your sovereignty and territorial integrity. We also support your efforts to develop a more independent foreign policy, which we believe is important. I admire your leadership and commitment. We welcome your steps aimed at strengthening democratic institutions and the rule of law, and we also welcome the fact that you are providing humanitarian aid to Ukraine."
Prime Minister Pashinyan and NATO Secretary General discussed the development of Armenia-NATO cooperation and issues of regional importance. The Prime Minister presented to the interlocutor the RA government's "Crossroads of Peace" project.
Jens Stoltenberg emphasized the importance of ensuring peace and stability in the region and stressed that NATO supports Armenia's sovereignty, territorial integrity, and peaceful aspirations for our country.
Next, Nikol Pashinyan and Jens Stoltenberg made statements.
The Prime Minister of the RA stated this in his speech.
"Dear Mr. Secretary General,
We are glad to host NATO Secretary General Jens Stoltenberg and his delegation in Armenia. This is your first visit to Armenia as NATO Secretary General. It is an excellent opportunity to exchange opinions on Armenia-NATO cooperation, regional and global stability, and security issues.
We are interested in continuing to develop the existing political dialogue and expanding the partnership with the Alliance and individual member states. We hope that the new format of Armenia-NATO cooperation, the "Tailored Partnership Program," will be approved soon. In light of the developments in our region, Armenia needs to strengthen its resilience and develop appropriate defense capabilities.
We also attach great importance to Armenia's participation in peacekeeping operations and consider it essential to ensuring international peace and security. The Armenian peacekeeping unit continues contributing to the Kosovo (KFOR) mission. As you know, in July 2023, when the situation in Kosovo was somewhat unstable, Armenia increased the personnel of its peacekeeping unit with an additional 17 soldiers.
Effective dialogue is also carried out at the parliamentary level, as our parliamentarians are involved in NATO Parliamentary Assembly meetings and Rose Roth seminars.
Armenia continues to adhere to the policy of regionalization. Our unique relations with Georgia and the Islamic Republic of Iran are significant, and our cooperation cannot be directed against our region.
I presented to Mr. Stoltenberg the vision and approaches of the Government of the Republic of Armenia to establish stability and peace in the South Caucasus. I reaffirm my repeatedly voiced willingness to regulate relations with Azerbaijan based on the three principles agreed upon at the highest level, namely, recognition of each other's territorial integrity based on the Alma-Ata Declaration, and, according to the Alma-Ata Declaration, the demarcation of the Armenia-Azerbaijan interstate border to restore 1991 The border existing at the time of the collapse of the USSR between the two republics, as well as the unblocking of regional infrastructures respecting the sovereignty and jurisdiction of the countries of their transition, based on the principles of equality and reciprocity. Regarding the latter, I also presented the "Crossroads of Peace" project, which completes our ideas on the subject.
We expect the firm support of the international community, including NATO, for the peace process between Armenia and Azerbaijan based on known and mutually agreed upon principles, as well as the unequivocal rejection of the policy of coercion and threats.
I also presented to the General Secretary the proposals for the mirror withdrawal of troops from the 1991 Armenia-Azerbaijan border, mutual control of weapons, and the signing of a non-aggression pact, which have not received a positive response from the official Baku until today.
We are also committed to the agenda of normalizing relations with Turkey. We find that implementing the agreements reached with Turkey in 2022 and subsequently reconfirmed can have a positive impact on establishing stability in the South Caucasus region.
During the conversation with the General Secretary, we also had the opportunity to discuss the reform agenda of the Armed Forces of Armenia. I emphasized that this process is not directed against any state and is aimed at increasing the Armed Forces of Armenia's defense capabilities to ensure the territorial integrity of the Republic of Armenia.
Dear Secretary General,
In conclusion, thank you for the productive discussions.
Once again, I welcome your visit to the Republic of Armenia, and I am pleased to convey my message to you."
In his turn, the Secretary General of NATO said:
"Thank you very much, Prime Minister Pashinyan, dear Nikol.
I am very happy to see you again and to be in Yerevan with you. This is my first official visit to Yerevan as NATO Secretary General.
First of all, I highly appreciate your personal leadership, your clear advocacy for peace, and your unequivocal commitment to democratic values.
Armenia has long been a NATO partner, and I welcome and appreciate your contribution to NATO missions and operations. For almost 20 years, Armenia has been one of the most important partners of the NATO peacekeeping mission, helping to guarantee a safe and secure environment for all communities living in Kosovo. And I applaud the increased participation of your service members in recent years.
During today's meeting, we discussed the importance of stability in the South Caucasus. This is important for Euro-Atlantic security as we face an increasingly dangerous world.
Today, Armenia and Azerbaijan have a chance to achieve lasting peace after years of conflict. This is why I call on the two countries to reach an agreement that will pave the way for the normalization of relations and lasting peace for your people. NATO supports Armenia's sovereignty, territorial integrity, and peaceful aspirations.
Russia's war in Ukraine is a sobering reminder that we cannot help but value peace. I applaud your solidarity with Ukraine and call on all partners to do everything in their power to prevent Putin from winning his war of aggression. The situation on the battlefield remains critical, but this is precisely why our support should be increased, not decreased. If Putin succeeds in Ukraine, there is a real risk that his aggression will not stop there and that other authoritarian entities will be inspired by it.
Today, we also discussed the progress of Armenia's internal reforms. I welcomed your work to strengthen democratic control over your armed forces, including through your participation in NATO's goodwill enhancement program. You have also shown a real commitment to fighting corruption, strengthening your democratic institutions, and upholding the rule of law.
Dear Prime Minister,
Thank you again for hosting me warmly and for your work in building a brighter future for your country and region. I look forward to strengthening our partnership and working together for peace, stability, and prosperity in the South Caucasus and beyond. Thank you."