«Մենք բոլոր ջանքերը գործադրեցինք, որ ԼՂ հայաթափումը տեղի չունենա». Միրզոյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Մենք իսկապես բոլոր ջանքերը գործադրեցինք, որ այդ հայաթափումը տեղի չունենա». հայտարարել է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։ Ըստ նրա, իշխանությունը փորձել է անել այնպես, որ ԼՂ հայությունը մնա իր պատմական բնօրրանում և օժտված լինի որոշակի անվտանգային երաշխիքներով. «Դրան ի պատասխան, կհիշեք, թե ԼՂ ժողովրդի իրավունքի պաշտպանությանն ուղղված մեր ջանքերը, նույնիսկ ձևակերպումները ոնց էին քննադատվում ձեր իսկ կողմից, ոնց էին քննադատվում նույն ԼՂ-ում, ինչ հավակնություններ էին արտահայտվում։ Եւ այն ժամանակ, երբ մենք կոչ էինք անում կառուցողական բանակցությունների, ինչպիսի պիտակավորումներով էին մեր կոչերը մերժվում, և վերջում ի՞նչ եղավ»,- ասել է Միրզոյանը։
Նա հիշեցրել է, որ Ադրբեջանը ռազմական ուժ գործադրեց, իսկ ԼՂ քաղաքական էլիտան, որ զբաղված էր իշխանություն փոխելով, մի քանի օրվա իշխանությամբ օժտված նոր մարդուն ուղարկեց. «Եւ նա ԼՂ լուծարման մասին հրամանագրով հանդես եկավ։ Ձեր ընտրած պրոցեսների մեղավորությունը մեր կողմ մի ուղղեք»,- ասել է նա՝ շեշտելով, որ այս խոսակցությունը մի դրվագով չէ, այլ տարիներով է լինելու։ «Այն պահին, երբ ՀՀ կառավարությունը կոչ էր անում աշխատել ԼՂ ժողովրդի իրավունքների ապահովման ուղղությամբ, դուք քննադատում էիք այդ քաղաքականությունը, և այս ձեր քննադատությունը տասնապատիկ ավել լսվում էր Ստեփանակերտում»,- նշել է նա՝ դիմելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանին։
«Այն պահին, երբ մենք կոչ էինք անում աշխատել այդ իրավունքների պահպանման ուղղությամբ, այնտեղ ընդունվում էին բանաձևեր զանազան տարածքների մասին, մեկ էլ՝ հոպ, գնացին ու լուծարեցին իրենց հռչակած Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը։ Եթե հարցեր ու մեղադրանքներ ունեք, գնացեք՝ ուրիշ մարդկանց տվեք»,- նշել է Միրզոյանը։

"We made every effort to prevent the depopulation of Nagorno-Karabakh." Mirzoyan
"We made every effort to prevent this depopulation from happening," announced the Minister of Foreign Affairs, Ararat Mirzoyan. According to him, the government tried to ensure that the Nagorno-Karabakh Armenians remained in their historical cradle and were endowed with certain security guarantees. "In response, you will remember how you criticized our efforts to protect the rights of the NK people, even the wording, how they were criticized in the same NK, and what ambitions were expressed. And when we called for constructive negotiations, with what labeling were our calls rejected, and what happened in the end," said Mirzoyan.
He said that Azerbaijan used military force, and the political elite of Nagorno-Karabakh, which was busy changing the government, sent a new person with power for a few days. "And he issued a decree on the dissolution of Nagorno-Karabakh. Do not direct the guilt of the processes you have chosen to our side," he said, stressing that this conversation is not for one episode but for years. "At the moment when the RA government was calling to work towards ensuring the rights of the people of Nagorno-Karabakh, you criticized that policy and this criticism of yours was heard ten times more in Stepanakert," he said, addressing the deputy of the "Hayastan" faction, Anna Grigoryan.
"At the moment when we called to work towards the preservation of those rights, resolutions were adopted about various territories, and one more time, they dissolved the self-proclaimed Nagorno-Karabakh Republic. If you have questions and accusations, go and ask other people," said Mirzoyan.