Քննարկվել են Հայաստան-ՄԱԿ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր
ՄԱԿ Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի կողմից կազմակերպված ԿԶՆ տարածաշրջանային ֆորումի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ ԵՏՀ գործադիր քարտուղար, ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Տատյանա Մոլչանի հետ։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-ՄԱԿ համագործակցությանը, Հայաստանում Կայուն զարգացման նպատակների արդյունավետ իրականացմանը և այդ ուղղությամբ ՄԱԿ Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի հետ ծրագրային համագործակցության ընթացքին ու հեռանկարներին։
Կողմերը քննարկել են Հայաստանում և տարածաշրջանում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների համակողմանի և ներառական զարգացման, տնտեսական ներուժի իրացման ուղղությամբ ակտիվ համագործակցության հեռանկարները։ Այդ համատեքստում ԱԳ նախարարի տեղակալն ընգդծել է Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի կողմից իրավական, փորձագիտական և տեխնիկական աջակցության կարևորությունը։
Նախարարի տեղակալն իր գործընկերոջը մանրամասն ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը։ Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում վերականգնվող էներգետիկայի, կանաչ տնտեսության և շրջակա միջավայրի պահպանության ուղղությամբ համագործակցությանը և թիրախային ծրագրերի իրականացմանը։

Обсуждены вопросы сотрудничества Армения-ООН
В рамках регионального форума по ЦУР, организованного Европейской экономической комиссией ООН, заместитель министра иностранных дел РА Ваан Костанян встретился с исполнительным секретарем ЕЭК ООН, заместителем генерального секретаря ООН Татьяной Молчан.
В ходе встречи собеседники коснулись сотрудничества Армения-ООН, эффективной реализации Целей устойчивого развития в Армении, а также прогресса и перспектив программного сотрудничества с Европейской экономической комиссией ООН в этом направлении.
Стороны обсудили перспективы активного сотрудничества в направлении всестороннего и инклюзивного развития транспортной инфраструктуры Армении и региона, реализации экономического потенциала. В этом контексте замминистра иностранных дел подчеркнул важность юридической, экспертной и технической поддержки со стороны Европейской экономической комиссии.
Заместитель министра подробно представил своему коллеге программу "Перекресток мира", разработанную правительством РА. Был затронут вопрос сотрудничества в сфере возобновляемой энергетики, зеленой экономики и охраны окружающей среды в Армении, реализации целевых программ.