Ժամանակն է Հայաստանի հետ սկսել վիզաների ազատականացման երկխոսությունը. ԵԽ բանաձևն ընդունվել է 504 կողմ ձայնով
Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստին ներկայացված ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև կապերի սերտեցման, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի անհրաժեշտության վերաբերյալ բանաձևն ընդունվել է 504 կողմ, 4 դեմ, 32 ձեռնպահ քվեով, հայտնում է «Արմենպրես»-ը։
Բանաձևում Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները ողջունում և ընդունում են ԵՄ-ի հետ հարաբերություններն ամրապնդելուն միտված Հայաստանի վճռական ցանկությունը և կոչ անում Եվրամիության գործադիր մարմիններ Եվրոպական Հանձնաժողովին և Եվրոպական խորհրդին՝ դրական արձագանքել այս ցանկությանը և շարունակել իրականացնել ԵՄ-Հայաստան գործընկերության նոր համաձայնեցված օրակարգը՝ ընդգծելով համագործակցության հավակնոտ համատեղ առաջնահերթությունների ակտիվ հետապնդման անհրաժեշտությունը։ Բանաձևում նշված է, որ ժամանակն է Հայաստանի հետ սկսել վիզաների ազատականացման երկխոսությունը։
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները կոչ են անում դիտարկել Հայաստանի՝ ԵՄ-ին անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակ տրամադրելու հնարավորությունը։ Եվրախորհրդարանականները համոզված են, որ եթե Հայաստանը շահագրգռված լինի թեկնածուի կարգավիճակ ստանալով և շարունակի իր ժողովրդավարությունն ամրապնդող կայուն բարեփոխումների ուղին, դա կարող է հիմք հանդիսանալ ԵՄ-Հայաստան հարաբերություններում փոխակերպման փուլի համար։
ԵԽ պատգամավորներն ընդունված բանաձևով ԵՄ գործադիրին կոչ են անում ակտիվորեն աջակցել Հայաստանին ԵՄ-ի հետ համագործակցության մեծացման հարցում, ոչ միայն տնտեսական գործընկերության, այլև քաղաքական երկխոսության, ոլորտային ինտեգրման և անվտանգության ոլորտում համագործակցութան հարցում։
Բանաձևը դատապարտում է ադրբեջանական ռազմական ուժերի ներխուժումը Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածք և դրա որոշ հատվածների շարունակվող օկուպացիան, ինչպես նաև վերահաստատում է Ադրբեջանի զորքերը Հայաստանի ամբողջ ինքնիշխան տարածքից դուրս բերելու իր պահանջը։ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները մտահոգություն են հայտնում Ադրբեջանի նախագահի և այլ պաշտոնյաների կողմից Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը սպառնացող հայտարարությունների, այդ թվում՝ Ադրբեջանը Նախիջևանին կապող արտաքին միջանցք պահանջելու վերաբերյալ։ Բանաձևը շեշտադրում է, որ Ադրբեջանը Նախիջևանին կապող ճանապարհը պետք է լուծվի՝ հարգելով Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը և ևս մեկ անգամ վերահաստատում ԵՄ-ի միանշականակ աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու սահմանների անձեռնմխելիությանը։
Բանաձևն ընդգծում է, որ ԵՄ-ն պետք է պատրաստ լինի պատժամիջոցների ռեժիմ սահմանել այն անձանց և կազմակերպությունների նկատմամբ, որոնք սպառնում են Հայաստանի ինքնիշխանությանը, անկախությանը և տարածքային ամբողջականությանը։
Բանաձևն անդրադառնում է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հայկական մշակութային, կրոնական և պատմական ժառանգության պահպանման կարեւորությանը և լուրջ մտահոգություն հայտնում այդ ամենի ոչնչացման, վանդալիզմի ենթարկվելու և պղծվելու առնչությամբ։ Ադրբեջանին կոչ է արվում պահպանել մշակութային այդ հարստությունը, իսկ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին՝ անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղում վտանգի տակ գտնվող հայկական մշակութային ժառանգությունը պահպանելու և պաշտպանելու համար։
Բանաձևն Ադրբեջանին կոչ է անում Լեռնային Ղարաբաղի հայերի հետ անկեղծորեն ներգրավվել համապարփակ և թափանցիկ երկխոսության մեջ՝ ապահովելու նրանց իրավունքների հարգումը և երաշխավորելու նրանց անվտանգությունը, արժանապատիվ և անվտանգ վերադարձն իրենց տներ՝ միջազգային ներկայության ներքո։ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները կոչ են անում Ադրբեջանին ազատ արձակել Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի բոլոր բնակիչներին, ովքեր շարունակում են ադրբեջանական կալանքի տակ մնալ։ Ինչպես նաև կոչ է արվում անհապաղ և արդյունավետ կերպով իրականացնել Արդարադատության միջազգային դատարանի բոլոր որոշումները։
Հիշեցնելով, որ Հայաստանը վերանայում է ՀԱՊԿ-ին իր անդամակցությունը, բանաձևը կոչ է անում ԵՄ-ին դրական արձագանքել Հայաստանի  Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի միջոցով իրեն աջակցությունն ցուցաբարելու խնդրանքին։ Բանաձևում շեշտադրվում է անվտանգության և պաշտպանության ոլորտում Հայաստանի հետ ԵՄ համագործակցության ամրապնդման կարևորությունն ու անհրաժեշտությունը։
Բանաձևը վերահաստատում է իր աջակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը՝ հիմնված տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության փոխադարձ ճանաչման սկզբունքների վրա՝ հիմնված 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի, սահմանների սահմանազատման վրա՝ հիմնված ԽՍՀՄ Գլխավոր շտաբի համապատասխան քարտեզների վրա, որոնք տրամադրվել են կողմերին։
Բանաձևն իր աջակցությունն է հայտնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բոլոր առկախ հարցերի շուրջ բանակցությունների վերսկսմանը` նպատակ ունենալով կնքել խաղաղության պայմանագիր և կոչ է անում երկու կողմերին լիովին հավատարիմ մնալ հիմնախնդրի տևական և խաղաղ կարգավորմանը երկխոսության և բանակցությունների միջոցով հասնելուն։
Բանաձևում անդրադարձ կա նաև ԵՄ որոշ պաշտոնյաների և կառույցների հայտարարությունների տոնայնությանը, որոնք շնորհավորում էին նախագահ Ալիևին վերընտրվելու համար՝ չհիշատակելով Ադրբեջանում ժողովրդավարության բացակայությունը, հատկապես, որ Ադրբեջանը պատասխանատու է Լեռնային Ղարաբաղում հայերի էթնիկ զտման համար։

Пришло время начать диалог о либерализации визового режима с Арменией. Резолюция СЕ была принята 504 голосами "за".
Представленная на пленарном заседании Европарламента резолюция о необходимости более тесных связей между ЕС и Арменией и мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном была принята 504 голосами "за", 4 "против" и 32 воздержавшимися - сообщает "Арменпресс
В резолюции депутаты Европарламента приветствуют и принимают решительное желание Армении укреплять отношения с ЕС и призывают исполнительные органы Евросоюза, Еврокомиссию и Еврокомиссию Совету положительно отреагировать на это желание и продолжить реализацию недавно согласованной повестки дня, подчеркнув необходимость активно реализовывать амбициозные приоритеты совместного сотрудничества. В резолюции говорится, что пришло время начать диалог о либерализации визового режима с Арменией.
Члены Европарламента призывают рассмотреть возможность предоставления Армении статуса кандидата в члены ЕС. Депутаты Европарламента убеждены, что если Армения будет заинтересована в получении статуса кандидата и продолжит идти по пути устойчивых реформ, укрепляющих демократию, это может стать основой для этапа трансформации в отношениях ЕС-Армения.
Принятой резолюцией депутаты Совета Европы призывают руководство ЕС активно поддерживать Армению в расширении сотрудничества с ЕС не только в плане экономического партнерства, но и в плане политического диалога, отраслевой интеграции и сотрудничества в сфере безопасности. сфера.
Резолюция осуждает вторжение азербайджанских вооруженных сил на международно признанную территорию Армении и продолжающуюся оккупацию некоторых ее частей, а также подтверждает требование вывода азербайджанских войск со всей суверенной территории Армении. Члены Европарламента обеспокоены заявлениями президента Азербайджана и других официальных лиц, угрожающими территориальной целостности и суверенитету Армении, в том числе требованием создать внешний коридор, соединяющий Азербайджан с Нахичеванью.
В резолюции подчеркивается, что дорога, соединяющая Азербайджан с Нахичеванью, должна эксплуатироваться с уважением суверенитета и территориальной целостности Армении, и еще раз подтверждается однозначная поддержка ЕС суверенитета Армении и нерушимости ее границ.
В резолюции подчеркивается, что ЕС должен быть готов установить режим санкций против тех лиц и организаций, которые угрожают суверенитету, независимости и территориальной целостности Армении.
В резолюции также упоминается важность сохранения армянского культурного, религиозного и исторического наследия Нагорного Карабаха и выражается серьезная обеспокоенность по поводу его разрушения, вандализма и осквернения. Резолюция призывает Азербайджан сохранить это культурное достояние, а ЮНЕСКО принять незамедлительные меры по сохранению и защите находящегося под угрозой исчезновения армянского культурного наследия в Нагорном Карабахе.
Резолюция призывает Азербайджан искренне участвовать с армянами Нагорного Карабаха во всестороннем и прозрачном диалоге, чтобы обеспечить уважение их прав и гарантировать их безопасность, достойное и безопасное возвращение в свои дома под международным присутствием. Члены Европарламента призывают Азербайджан освободить всех жителей Нагорного Карабаха и Армении, которые все еще находятся под стражей в Азербайджане. Он также призывает к немедленному и эффективному выполнению всех решений Международного Суда.
Напоминая, что Армения пересматривает свое членство в ОДКБ, резолюция призывает ЕС положительно ответить на просьбу Армении поддержать ее через Европейский фонд мира. В резолюции подчеркивается важность и необходимость укрепления сотрудничества между ЕС и Арменией в сфере безопасности и обороны.
В резолюции подтверждается поддержка нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном на основе принципов взаимного признания территориальной целостности и нерушимости границ, основанных на Алма-Атинской декларации 1991 года, и делимитации границ на основе соответствующих карт Генеральной Персонал СССР.
В резолюции выражается поддержка возобновления переговоров по всем нерешенным вопросам между Арменией и Азербайджаном с целью подписания мирного соглашения и содержится призыв к обеим сторонам полностью взять на себя обязательства по достижению прочного и мирного урегулирования вопроса посредством диалога и переговоров.
В резолюции также упоминается тон заявлений некоторых чиновников и структур ЕС, поздравивших президента Алиева с переизбранием, не упоминая об отсутствии демократии в Азербайджане, тем более, что Азербайджан несет ответственность за этнические чистки армян в Нагорном Карабахе. .