Ժամանակն է Հայաստանի հետ սկսել վիզաների ազատականացման երկխոսությունը. ԵԽ բանաձևն ընդունվել է 504 կողմ ձայնով
Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստին ներկայացված ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև կապերի սերտեցման, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի անհրաժեշտության վերաբերյալ բանաձևն ընդունվել է 504 կողմ, 4 դեմ, 32 ձեռնպահ քվեով, հայտնում է «Արմենպրես»-ը։
Բանաձևում Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները ողջունում և ընդունում են ԵՄ-ի հետ հարաբերություններն ամրապնդելուն միտված Հայաստանի վճռական ցանկությունը և կոչ անում Եվրամիության գործադիր մարմիններ Եվրոպական Հանձնաժողովին և Եվրոպական խորհրդին՝ դրական արձագանքել այս ցանկությանը և շարունակել իրականացնել ԵՄ-Հայաստան գործընկերության նոր համաձայնեցված օրակարգը՝ ընդգծելով համագործակցության հավակնոտ համատեղ առաջնահերթությունների ակտիվ հետապնդման անհրաժեշտությունը։ Բանաձևում նշված է, որ ժամանակն է Հայաստանի հետ սկսել վիզաների ազատականացման երկխոսությունը։
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները կոչ են անում դիտարկել Հայաստանի՝ ԵՄ-ին անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակ տրամադրելու հնարավորությունը։ Եվրախորհրդարանականները համոզված են, որ եթե Հայաստանը շահագրգռված լինի թեկնածուի կարգավիճակ ստանալով և շարունակի իր ժողովրդավարությունն ամրապնդող կայուն բարեփոխումների ուղին, դա կարող է հիմք հանդիսանալ ԵՄ-Հայաստան հարաբերություններում փոխակերպման փուլի համար։
ԵԽ պատգամավորներն ընդունված բանաձևով ԵՄ գործադիրին կոչ են անում ակտիվորեն աջակցել Հայաստանին ԵՄ-ի հետ համագործակցության մեծացման հարցում, ոչ միայն տնտեսական գործընկերության, այլև քաղաքական երկխոսության, ոլորտային ինտեգրման և անվտանգության ոլորտում համագործակցութան հարցում։
Բանաձևը դատապարտում է ադրբեջանական ռազմական ուժերի ներխուժումը Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածք և դրա որոշ հատվածների շարունակվող օկուպացիան, ինչպես նաև վերահաստատում է Ադրբեջանի զորքերը Հայաստանի ամբողջ ինքնիշխան տարածքից դուրս բերելու իր պահանջը։ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները մտահոգություն են հայտնում Ադրբեջանի նախագահի և այլ պաշտոնյաների կողմից Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը սպառնացող հայտարարությունների, այդ թվում՝ Ադրբեջանը Նախիջևանին կապող արտաքին միջանցք պահանջելու վերաբերյալ։ Բանաձևը շեշտադրում է, որ Ադրբեջանը Նախիջևանին կապող ճանապարհը պետք է լուծվի՝ հարգելով Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը և ևս մեկ անգամ վերահաստատում ԵՄ-ի միանշականակ աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու սահմանների անձեռնմխելիությանը։
Բանաձևն ընդգծում է, որ ԵՄ-ն պետք է պատրաստ լինի պատժամիջոցների ռեժիմ սահմանել այն անձանց և կազմակերպությունների նկատմամբ, որոնք սպառնում են Հայաստանի ինքնիշխանությանը, անկախությանը և տարածքային ամբողջականությանը։
Բանաձևն անդրադառնում է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հայկական մշակութային, կրոնական և պատմական ժառանգության պահպանման կարեւորությանը և լուրջ մտահոգություն հայտնում այդ ամենի ոչնչացման, վանդալիզմի ենթարկվելու և պղծվելու առնչությամբ։ Ադրբեջանին կոչ է արվում պահպանել մշակութային այդ հարստությունը, իսկ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին՝ անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղում վտանգի տակ գտնվող հայկական մշակութային ժառանգությունը պահպանելու և պաշտպանելու համար։
Բանաձևն Ադրբեջանին կոչ է անում Լեռնային Ղարաբաղի հայերի հետ անկեղծորեն ներգրավվել համապարփակ և թափանցիկ երկխոսության մեջ՝ ապահովելու նրանց իրավունքների հարգումը և երաշխավորելու նրանց անվտանգությունը, արժանապատիվ և անվտանգ վերադարձն իրենց տներ՝ միջազգային ներկայության ներքո։ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները կոչ են անում Ադրբեջանին ազատ արձակել Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի բոլոր բնակիչներին, ովքեր շարունակում են ադրբեջանական կալանքի տակ մնալ։ Ինչպես նաև կոչ է արվում անհապաղ և արդյունավետ կերպով իրականացնել Արդարադատության միջազգային դատարանի բոլոր որոշումները։
Հիշեցնելով, որ Հայաստանը վերանայում է ՀԱՊԿ-ին իր անդամակցությունը, բանաձևը կոչ է անում ԵՄ-ին դրական արձագանքել Հայաստանի  Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի միջոցով իրեն աջակցությունն ցուցաբարելու խնդրանքին։ Բանաձևում շեշտադրվում է անվտանգության և պաշտպանության ոլորտում Հայաստանի հետ ԵՄ համագործակցության ամրապնդման կարևորությունն ու անհրաժեշտությունը։
Բանաձևը վերահաստատում է իր աջակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը՝ հիմնված տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության փոխադարձ ճանաչման սկզբունքների վրա՝ հիմնված 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի, սահմանների սահմանազատման վրա՝ հիմնված ԽՍՀՄ Գլխավոր շտաբի համապատասխան քարտեզների վրա, որոնք տրամադրվել են կողմերին։
Բանաձևն իր աջակցությունն է հայտնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բոլոր առկախ հարցերի շուրջ բանակցությունների վերսկսմանը` նպատակ ունենալով կնքել խաղաղության պայմանագիր և կոչ է անում երկու կողմերին լիովին հավատարիմ մնալ հիմնախնդրի տևական և խաղաղ կարգավորմանը երկխոսության և բանակցությունների միջոցով հասնելուն։
Բանաձևում անդրադարձ կա նաև ԵՄ որոշ պաշտոնյաների և կառույցների հայտարարությունների տոնայնությանը, որոնք շնորհավորում էին նախագահ Ալիևին վերընտրվելու համար՝ չհիշատակելով Ադրբեջանում ժողովրդավարության բացակայությունը, հատկապես, որ Ադրբեջանը պատասխանատու է Լեռնային Ղարաբաղում հայերի էթնիկ զտման համար։

It is time to start the visa liberalization dialogue with Armenia. The CE resolution was adopted with 504 votes in favor
The resolution presented at the plenary session of the European Parliament regarding the need for closer ties between the EU and Armenia and the need for a peace agreement between Armenia and Azerbaijan was adopted with 504 votes in favor, four against, and 32 abstentions, Armenpress reports.
In the resolution, the deputies of the European Parliament welcome and accept Armenia's determined desire to strengthen relations with the EU and call on the executive bodies of the European Union, the European Commission, and the European Council to respond positively to this desire and continue to implement the new agreed agenda of the EU-Armenia partnership, emphasizing the ambitious joint priorities of cooperation—the need for active pursuit. The resolution states that it is time to start visa liberalization dialogue with Armenia.
Members of the European Parliament call to consider the possibility of granting Armenia the status of a candidate for EU membership. The MEPs are convinced that if Armenia is interested in receiving the candidate status and continues on the path of sustainable reforms strengthening its democracy, it can be the basis for a phase of transformation in EU-Armenia relations.
With the adopted resolution, the deputies of the CE call on the EU executive to actively support Armenia in increasing cooperation with the EU, not only in terms of economic partnership but also in terms of political dialogue, sectoral integration, and collaboration in the field of security.
The resolution condemns the invasion of the Azerbaijani military forces into the internationally recognized territory of Armenia and the continued occupation of some parts of it, and also reaffirms its demand to withdraw the Azerbaijani troops from the entire sovereign territory of Armenia. The members of the European Parliament are concerned about the statements by the President of Azerbaijan and other officials threatening the territorial integrity and sovereignty of Armenia, including demanding an external corridor connecting Azerbaijan to Nakhichevan. The resolution emphasizes that the road connecting Azerbaijan to Nakhichevan should be resolved respecting Armenia's sovereignty and territorial integrity and once again reaffirms the EU's unequivocal support for Armenia's sovereignty and border integrity.
The resolution emphasizes that the EU should be ready to establish a regime of sanctions against those persons and organizations that threaten the sovereignty, independence and territorial integrity of Armenia.
The resolution also addresses the importance of preserving the Armenian cultural, religious and historical heritage of Nagorno-Karabakh and expresses serious concern about its destruction, vandalism and desecration. Azerbaijan is called to preserve this cultural wealth, and UNESCO to take immediate measures to preserve and protect the endangered Armenian cultural heritage in Nagorno-Karabakh.
The resolution calls on Azerbaijan to sincerely engage with the Armenians of Nagorno-Karabakh in a comprehensive and transparent dialogue to ensure respect for their rights and guarantee their safety, dignified and safe return to their homes under an international presence. Members of the European Parliament call on Azerbaijan to release all residents of Nagorno-Karabakh and Armenia, who continue to remain in Azerbaijani custody. Also, it is called to immediately and effectively implement all the decisions of the International Court of Justice.
Reminding that Armenia is reviewing its CSTO membership, the resolution calls on the EU to respond positively to Armenia's request to support it through the European Peace Fund. The resolution emphasizes the importance and necessity of strengthening EU cooperation with Armenia in the field of security and defense.
The resolution reaffirms its support for the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan based on the principles of mutual recognition of territorial integrity and inviolability of borders, based on the 1991 Alma-Ata Declaration, demarcation of borders based on the relevant maps of the USSR General Staff, which were provided to the parties.
The resolution expresses its support for the resumption of negotiations on all pending issues between Armenia and Azerbaijan with the aim of concluding a peace agreement and calls on both sides to remain fully committed to achieving a lasting and peaceful settlement of the issue through dialogue and negotiations.
The resolution also refers to the tone of the statements of some EU officials and structures, which congratulated President Aliyev for his re-election, without mentioning the lack of democracy in Azerbaijan, especially since Azerbaijan is responsible for the ethnic cleansing of Armenians in Nagorno-Karabakh.