«Տավուշի որևէ գյուղ հանձնելու մասին խոսք չի եղել». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Ադրբեջանին անկլավային 4 գյուղերի վերադարձի հարցին։ Նա նշել է, թե երբեք ոչ մի քննարկման ժամանակ խոսք չի եղել և չի կարող լինել Տավուշի որևէ գյուղ հանձնելու մասին․ «Երբ ադրբեջանական մամուլում բարձրաձայնվում են գյուղերի անուններ, Հայաստանի տարածքում երբեք այդպիսի անուններով գյուղեր չեն եղել․ ընդ որում, ոչ միայն խորհրդային ժամանակներում, այլև դրանից հետո»,- ասել է նա։
Ըստ վարչապետի՝ պետք է ելնել դե յուրե առկա իրողություններից։ Փաշինյանը նաև խոսել է սահմանագծման ու սահմանազատման աշխատանքների մասին՝ շեշտելով, որ այս հարցում չի բացառում, որ դելիմիտացիայի գործընթացը կարող է սկսվել Տավուշից. «Եւ այս գործընթացի շուրջ որոշումներ կայացնելիս մենք պետք է ելնենք իրողությունների և իրավիճակի համապարփակ վերլուծությունից»։
Նա ասել է, թե կայցելի Տավուշի մարզ՝ տեղում հնարավոր խնդիրներին ծանոթանալու համար. «Այս պահի դրությամբ մենք որոշումներ չունենք։ Բայց ես կարծում եմ՝ մենք պետք է այս ընդհանուր պրոցեսը կառավարենք այդ տրամաբանությամբ»։

«О передаче какого-либо села Тавуша речь не шла». Премьер-министр (ВИДЕО)
Премьер-министр РА Никол Пашинян рассмотрел вопрос возвращения Азербайджану 4 анклавных сел. Он отметил, что никаких разговоров о передаче какого-либо тавушского села никогда не было и быть не может. "Когда в азербайджанской прессе упоминаются названия сел, на территории Армении никогда не было сел с такими названиями. причем не только в советское время, но и после этого", - сказал он.
По мнению премьер-министра, необходимо исходить из существующих де-юре реалий. Пашинян также рассказал о делимитации границы и демаркационных работах, подчеркнув, что в этом вопросе он не исключает, что процесс делимитации может начаться с Тавуша. «И при принятии решений по этому процессу мы должны исходить из всестороннего анализа реалий и ситуации » .
Он сообщил, что посетит Тавушскую область, чтобы ознакомиться с возможными там проблемами. «На данный момент у нас нет никаких решений. Но я думаю, что мы должны управлять этим общим процессом, руководствуясь этой логикой».