«ՀՀ շուրջ անվտանգային իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված․ պատրաստ ենք լուծումների». վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, թե ՀՀ շուրջ անվտանգային իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված։
Նա շեշտել է, որ ՀՀ տարածքի սահմանագծից դուրս ոչ մի հավակնություն չպետք է ունենալ. «Այս սահմանագծից դուրս ցանկացած հավակնություն օգտագործվելու է որպես մեր խոցելի տեղ»։
Ըստ նրա, ՀՀ սահմանից այնկողմ եղածը մերը չէ. «Այս գծից այսկողմ ինչ կա՝ մերն է։ Եվ մեր անվտանգությունը մենք պատրաստվում ենք իրականացնել այս տրամաբանությամբ»։
Վարչապետը նաև նշել է, թե հիմա միլիմետրերի ճշտությամբ գիտեն՝ որտեղով է անցնում ՀՀ սահմանը․ «Պետք է գնալ տեղում այդ սահմանը նայել»։ Նա ասել է, թե խնդիր չունեն՝ նայեն Տավուշի, Սյունիքի, թե Վայոց ձորի մարզերում. «Մենք պատրաստ ենք գնալ լուծումների»,- ասել է նա։
Փաշինյանն անդրադարձել է նաև դիվերսիֆիկացիայի հարցին՝ ասելով, թե այսօրվա աշխարհում արտաքին քաղաքականության դիվերսիֆիկացիայի հետ կապված հաջողությունների մասին խոսելը տեղին չի համարում. «Պետք է կայունանա իրադրությունը, որ խոսենք հաջողության մասին։ Դեռ կայուն չէ․ հասկանալիորեն նկատի ունեմ ՀՀ-ն։ Բայց ՀՀ կայունությունն էլ, տարածաշրջանի կայունությունն էլ կախված են միջավայրի կայունությունից, գլոբալ կայունությունից, և այդտեղ բազմաթիվ հարցեր կան»։

RA Prime Minister Nikol Pashinyan stated that the security situation around RA continues to be tense.
He stressed that ambition should be limited to the borders of the RA territory. "Any ambition beyond this line will be used as our vulnerability."
According to him, what is beyond the RA border differs from ours. "What is on this side of this line is ours. And we are going to implement our security according to this logic."
The Prime Minister also noted that now they know with millimeter accuracy where the RA border passes. "We have to go and look at that border on the spot." He said they look fine in Tavush, Syunik, or Vayots Dzor marzes. "We are ready to find solutions," he said.
Pashinyan also referred to the issue of diversification, saying that in today's world, he does not consider it appropriate to talk about successes related to the diversification of foreign policy. "The situation must stabilize in order to talk about success. It's not stable yet. Of course, I mean RA. But both the stability of RA and the stability of the region depend on the stability of the environment and global stability, and there are many issues there."