«Արտաքին ուժերը ԼՂ-ում Բաքվին դրդում էին էթնիկ զտման». վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, թե արտաքին ուժերն աջակցել են ԼՂ-ում էթնիկ զգումներ կազմակերպող հիմնական ուժին։
«ԼՂ-ից պետք չէր րոպե առաջ դուրս գալ, այդ սցենարը միշտ էլ կար, ԼՂ-ում պայթյունը ևս կապված էր րոպե առաջ դուրս գալու տրամաբանության հետ, երբ ամբողջ կառավարումը կորցնելով մարդկանց ասում էին՝ գնացեք այդ անգարներից բենզին վերցրեք»,- ասել է վարչապետը՝ հավելելով,- «Ես տեսնում էի, որ արտաքին ուժեր կան, որոնք դրդում էին էթնիկ զտումները կազմակերպող հիմնական ուժին ու աջակցում էին, որ ԼՂ հայերը րոպե առաջ դուրս գան, ինչի՞ համար, որովհետև նրանք հայտարարել էին ՀՀ-ում իշխանափոխության մեկնարկը, և տեսնում էին, որ ՀՀ-ում իրենց ռեսուրսները չեն հերիքում հեղափոխություն անելու համար։
Նրանց հարկավոր էր թեկուզ ԼՂ-ի գնով ռեսուրս բերել ՀՀ, որպեսզի այստեղ իշխանափոխություն տեղի ունենա»։ Ըստ նրա, այդ նկրտումները հիմա էլ շարունակվում են։

"External forces were pushing Baku to ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh.” prime minister
Prime Minister Nikol Pashinyan stated that external forces supported the primary force organizing ethnic sentiments in Nagorno-Karabakh.
"There was no need to leave Nagorno-Karabakh a minute earlier, that scenario always existed, the explosion in Nagorno-Karabakh was also related to the logic of leaving Nagorno-Karabakh a minute earlier, when people were told to go get gasoline from those hangars after losing all control," said the Prime Minister. adding, "I saw that there were external forces that were pushing the main force organizing the ethnic cleansing and supporting the NK Armenians to leave a minute ago, why, because they had announced the start of a change of power in RA, and I see were that their resources are not enough to make a revolution in RA.
They needed to bring resources to RA, even at the cost of NK, so that a change of power takes place here." According to him, these ambitions continue even now.