Սյունիքի մարզպետն ընդունել է իրանցի գործարարների պատվիրակությանը
Մարտի 8-ին Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանն ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից ժամանած՝ առևտրատնտեսական ոլորտի մասնավոր 16 ընկերությունների ղեկավարներից ու ներկայացուցիչներից կազմված պատվիրակությանը։ Այս մասին հայտնում են Սյունիքի մարզպետարանից:
Հանդիպմանը մասնակցում էր նաև Կապանում Իրանի գլխավոր հյուպատոս Մորթեզա Աբեդին Վարամինը։
Ռ․Ղուկասյանը, ողջունելով ներկաների այցը, նշեց, որ նրանց ներկայացրած բոլոր ոլորտները շատ կարևոր են մարզի համար․ «Վստահ եմ, որ մոտ ապագայում ՀՀ-ում ու ԻԻՀ-ում բազմաթիվ հայ-իրանական ծրագրեր կլինեն, և ես՝ որպես Սյունիքի մարզի ղեկավար, պատրաստ եմ անել առավելագույնը։ Սյունիքում արդեն իսկ խոշորագույն ծրագրեր ունենք, որոնք իրականացվում են իրանական կազմակերպությունների կողմից»։
Հյուպատոս Վարամինը նշեց, որ հյուպատոսարանի գործունեության ընթացքում սա տվյալ ոլորտում ամենամեծ պատվիրակությունն է, որ այցելել է տարածաշրջան։
Հանդիպման ընթացքում ԻԻՀ-ից ժամանած հյուրերից յուրաքանչյուրը ներկայացրեց իր ընկերության գործունեության ոլորտը, մարզի հետ հնարավոր համագործակցության հետաքրքրությունների շրջանակը, այստեղ ներդրում ունենալու, տարածաշրջանի տնտեսության զարգացմանը մասնակցելու ցանկությունը։
Ներկայացվող ոլորտներն էին շինարարությունը, գյուղատնտեսությունը (անասնաբուծություն, բանջարաբուծություն), քարի վերամշակումը, մեքենաշինությունը, հանքարդյունաբերությունը, ճարտարապետությունը, սպանդանոցային ենթամթերքի վերամշակումը և այլն։
Իրանցի տնտեսվարողներին հետաքրքրում էր նաև յուրաքանչյուր ոլորտի՝ այստեղ եղած ներուժը, զարգացման ու տեղի գործարարների հետ փոխգործակցության հնարավորությունները։
Սյունիքի մարզպետը պատասխանեց նրանց հարցերին ու կոնկրետ առաջարկներ արեց, թե ինչ ճանապարհներով կարելի է կյանքի կոչել համատեղ փոխշահավետ աշխատանքը՝ փոխանակելով տեղեկատվություն, սերտացնելով համագործակցությունը, ինչպես նաև հայ ու իրանցի տնտեսվարողների միջև ուղղակի կապեր ստեղծելով։

8 марта губернатор Сюника Роберт Гукасян принял делегацию Исламской Республики Иран, состоящую из руководителей и представителей 16 частных компаний торгово-экономической сферы. Об этом сообщает администрация Сюника.
Во встрече также принял участие генеральный консул Ирана в Капане Мортеза Абедин Варамин.
Р. Гукасян, приветствуя визит присутствующих, отметил, что все представленные ими области очень важны для региона. "Я уверен, что в ближайшем будущем в Армении и Иране будет много армяно-иранских проектов, и я, как глава Сюникской области, готов сделать все возможное. У нас уже есть крупнейшие проекты в Сюнике, которые реализуют иранские организации».
Консул Варамин отметил, что это самая крупная делегация в сфере, посетившая регион за время деятельности консульства.
В ходе встречи каждый из гостей из Ирана представил сферу деятельности своей компании, круг интересов возможного сотрудничества с регионом, желание делать здесь инвестиции, участвовать в развитии экономики региона.
Представленными отраслями стали строительство, сельское хозяйство (животноводство, овощеводство), обработка камня, машиностроение, горнодобывающая промышленность, архитектура, переработка побочных продуктов скотобойни и др.
Иранских бизнесменов также интересовал потенциал каждого сектора, возможности развития и взаимодействия с местными бизнесменами.
Губернатор Сюника ответил на их вопросы и внес конкретные предложения по осуществлению совместной взаимовыгодной работы путем обмена информацией, укрепления сотрудничества, а также создания прямых связей между армянскими и иранскими бизнесменами.