«Ադրբեջանը հապաղում է՝ առաջացնելով հարցեր ու մտահոգություններ»․ Միրզոյան
«Ալմա Աթայի հռչակագրով ԽՍՀՄ 12 հանրապետությունները (այդ թվում` Հայաստանը և Ադրբեջանը) ճանաչել են, որ ԽՍՀՄ-ը դադարում է գոյություն ունենալ և որ նախկին ԽՍՀՄ հանրապետությունների վարչական սահմանները վերածվում են միջպետական սահմանների։
Ցավոք, երբ փորձում ենք այս հռչակագրին ու ճանաչմանը հղում տալ խաղաղության պայմանագրում, տեսնում ենք ադրբեջանցի մեր գործընկերների հապաղումը։ Սա հարցեր ու մտահոգություններ է առաջացնում, որ ադրբեջանական կողմը հեռահար ծրագրեր ունի Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ»,- ասել է Միրզոյանը։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանից համաձայնում են, որ հաղորդակցությունների վերականգնումը պետք է տեղի ունենա 4 սկզբունքների հիման վրա (իրավազորություն, օրենսդրությում, հավասարություն և փոխադարձություն), սակայն պնդում են, որ 3-րդ կողմը պետք է ապահովի ճանապարհի անվտանգությունը, իսկ իրենց քաղաքացիներն ու բեռները պետք է հատեն Հայաստանի սահմանն առանց ստուգումների։
«Հայաստանը պատրաստ է երաշխավորել անցնող բեռների ու մարդկանց անվտանգությունը, պատրաստ ենք պարզեցված ընթացակարգերի, բայց ոչ ոք չի կարող մտնել և դուրս գալ մեր երկրից առանց անգամ գրանցվելու»,- հայտարարել է արտգործնախարարը։

"Azerbaijan is procrastinating, raising questions and concerns." Mirzoyan
"With the declaration of Alma Ata, the 12 republics of the USSR (including Armenia and Azerbaijan) recognized that the USSR ceased to exist and that the administrative borders of the former USSR republics turned into interstate borders.
Unfortunately, when we refer to this declaration and recognition in the peace treaty, we see hesitation among our Azerbaijani partners. This raises questions and concerns that the Azerbaijani side has far-reaching plans for the sovereign territory of Armenia," said Mirzoyan.
According to him, Azerbaijan agrees that communications restoration should occur based on four principles (jurisdiction, legislation, equality, and reciprocity). Still, they insist that the 3rd party should ensure the safety of the road and that their citizens and cargo should cross the border of Armenia without checks.
"Armenia is ready to guarantee the safety of passing goods and people; we are ready for simplified procedures, but no one can enter and leave our country without even registering," stated the Foreign Minister.