«Ադրբեջանը հապաղում է՝ առաջացնելով հարցեր ու մտահոգություններ»․ Միրզոյան
«Ալմա Աթայի հռչակագրով ԽՍՀՄ 12 հանրապետությունները (այդ թվում` Հայաստանը և Ադրբեջանը) ճանաչել են, որ ԽՍՀՄ-ը դադարում է գոյություն ունենալ և որ նախկին ԽՍՀՄ հանրապետությունների վարչական սահմանները վերածվում են միջպետական սահմանների։
Ցավոք, երբ փորձում ենք այս հռչակագրին ու ճանաչմանը հղում տալ խաղաղության պայմանագրում, տեսնում ենք ադրբեջանցի մեր գործընկերների հապաղումը։ Սա հարցեր ու մտահոգություններ է առաջացնում, որ ադրբեջանական կողմը հեռահար ծրագրեր ունի Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ»,- ասել է Միրզոյանը։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանից համաձայնում են, որ հաղորդակցությունների վերականգնումը պետք է տեղի ունենա 4 սկզբունքների հիման վրա (իրավազորություն, օրենսդրությում, հավասարություն և փոխադարձություն), սակայն պնդում են, որ 3-րդ կողմը պետք է ապահովի ճանապարհի անվտանգությունը, իսկ իրենց քաղաքացիներն ու բեռները պետք է հատեն Հայաստանի սահմանն առանց ստուգումների։
«Հայաստանը պատրաստ է երաշխավորել անցնող բեռների ու մարդկանց անվտանգությունը, պատրաստ ենք պարզեցված ընթացակարգերի, բայց ոչ ոք չի կարող մտնել և դուրս գալ մեր երկրից առանց անգամ գրանցվելու»,- հայտարարել է արտգործնախարարը։

Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян дал интервью телеканалу TRT World.
«Алма-Атинской декларацией 12 республик СССР (включая Армению и Азербайджан) признали, что СССР прекратил свое существование и что административные границы бывших республик СССР превратились в межгосударственные границы.
К сожалению, когда мы пытаемся сослаться на эту декларацию и признание в мирном договоре, мы видим колебания наших азербайджанских партнеров. Это вызывает вопросы и опасения, что азербайджанская сторона имеет далеко идущие планы в отношении суверенной территории Армении", - сказал Мирзоян.
По его словам, в Азербайджане согласны с тем, что восстановление коммуникаций должно происходить на основе 4 принципов (юрисдикция, законодательство, равенство и взаимность), но настаивают на том, что третья сторона должна обеспечить безопасность дороги, а их граждане и грузы должны пересекать границу Армении без проверок.
"Армения готова гарантировать безопасность провозимых товаров и людей, мы готовы к упрощенным процедурам, но никто не может въехать и выехать из нашей страны без регистрации", - заявил глава МИД.