Կիպրոսը կողմ է ՀՀ-ում ԵՄ առաքելության ավելացմանը
Կիպրոսի ԱԳ նախարար Կոնստանտինոս Կոմբոսը հայտարարել է, թե Կիպրոսը վճռականորեն աջակցում է Հայաստան–Եվրամիություն կապին և կողմ է ԵՄ առաքելության ավելացմանը ՀՀ–ում։
«Կիպրոսը համակարգված կաշխատի ԵՄ–Հայաստան երկխոսության ամրապնդման ուղղությամբ, կաջակցենք տնտեսական և քաղաքական միջոցառումներին, որոնք Հայաստանին կմոտեցնեն ԵՄ–ին»,- ասել է նա։ Կիպրոսի ԱԳ նախարարը նաև նշել է, թե իրենք շարունակում են դեմ լինել ագրեսիային. «Մենք ողջունում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների նորմալացման նախորդ տարվա բոլոր ջանքերը։ Վստահ եղեք, որ մենք ամբողջությամբ սատարում ենք մեր հայ ընկերներին այս հարցում»։
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն էլ խոսելով ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների մասին, նշել է. «ՀՀ-ն խորացնում է հարաբերությունները ԵՄ հետ։ ԵՄ հետ համատեղ փորձում ենք տեսնել՝ ինչ նոր գործիքներ ու մեխանիզմներ կարող են ավելացվել մեր՝ ՀՀ-ԵՄ օրակարգում»:

Cyprus is in favor of increasing the EU mission in Armenia
The Foreign Minister of Cyprus, Constantinos Kombos, stated that Cyprus strongly supports the Armenia-EU relationship and is in favor of increasing the EU mission in Armenia.
"Cyprus will systematically work towards strengthening the EU-Armenia dialogue, we will support economic and political measures that will bring Armenia closer to the EU," he said. The Foreign Minister of Cyprus also stated that they continue to be against aggression. "We welcome all the efforts of the last year to normalize relations between Armenia and Azerbaijan. Be sure that we fully support our Armenian friends in this matter."
RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan, speaking about the relations with the EU, noted: "The Republic of Armenia is deepening its relations with the EU. Together with the EU, we are trying to see what new tools and mechanisms can be added to our RA-EU agenda."