Գիտեք՝ ինչ հանգամանքներում է տեղի ունեցել պարոն Քերոբյանի պաշտոնանկությունը. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Էկոնոմիկայի նախարարության աշխատակազմին է ներկայացրել նորանշանակ նախարար Գևորգ Պապոյանին:
Վարչապետը շնորհավորել և հաջողություն է մաղթել Գևորգ Պապոյանին նոր կարգավիճակում գործունեության ընթացքում՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունում առկա տնտեսական ակտիվությունը և ձևավորված պոտենցիալի հետագա զարգացումը ռազմավարական նշանակություն ունի Կառավարության համար: «Ես հրապարակային հայտարարել եմ իմ տեսակետը և շարունակում եմ մնալ այդ կարծիքին, որ Հայաստանի Հանրապետության պետական շահը Հայաստանի Հանրապետության զարգացումն է, իսկ զարգացում ասելով՝ նկատի է առնվում տնտեսական զարգացումը: Հասկանալի է, որ զարգացում ասելով նկատի ենք ունենում բոլոր ոլորտները՝ կրթություն, գիտություն և այդպես շարունակ, բայց դա, ի վերջո, արտահայտվում է, այն կարելի է շոշափել, տեսնել, հաշվել տնտեսական զարգացման տեսքով:
Տնտեսական հետագա աճը, ՀՆԱ-ի աճը, բարձր աճ ապահովելը շատ կարևոր է, բայց մյուս կողմից էլ մարտահրավեր է: Վերջին տարիներին ասում ենք, որ 30 տոկոսով մեր տնտեսությունն աճել է, պետք է հասկանանք, որ ինչքան աճում է՝ դրա վրա նոր աճ ձևավորելն այդքան էլ բարդանում է: Եվ իհարկե, Էկոնոմիկայի դերն այստեղ շատ կարևոր է: Կարծում եմ, նաև լավ հնարավորություն է պարոն Պապոյանի համար, ով գործընթացներում ներգրավված է եղել խորհրդարանական ֆորմատով և խորհրդարանական հարթակից, ընդ որում՝ ղեկավարելով Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերով հանձնաժողովը, տեղյակ լինելով հարցի այդ կողմին՝ լավ հնարավորություն է իրադրության վրա կոնկրետ ազդեցություն ունենալ այս մյուս կողմից»,- նշել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաև Էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնից Վահան Քերոբյանի պաշտոնանկությանը: «Պետք է ուղիղ ասեմ՝ շատ եմ ցավում, որ այս կադրային փոփոխությունը տեղի է ունենում բոլորիս հայտնի հանգամանքների բերումով: Ես կարող եմ գնահատանքի խոսքեր ասել Էկոնոմիկայի նախարարի կարգավիճակում Վահան Քերոբյանի աշխատանքի վերաբերյալ, բայց այս պահին չեմ ուզում որևէ մեկնաբանություն անել այն իմաստով, որ գիտեք՝ ինչ հանգամանքներում է տեղի ունեցել պարոն Քերոբյանի պաշտոնանկությունը, բայց նաև պետք է ուշադիր լինենք, որ որևէ անմեղության կանխավարկած չխախտենք և որևէ ազդեցություն չունենանք նաև քննության արդյունքների վրա: Համոզված եմ, որ հարցի քննությունը կլինի լիարժեք օբյեկտիվ և մենք կունենանք հարցերի պատասխաններ: Ցավոք, Էկոնոմիկայի նախարարության հետ կապված, և ոչ միայն, մենք իրադրություններ ունենք և պետք է, հարգելի գործընկերներ, շատ ուշադիր լինենք»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է՝ Կառավարության քաղաքական դիրքորոշումը հետևյալն է. «Բոլորս մեր առօրյա աշխատանքում ինչ-որ բաներ անում ենք ոչ կատարյալ, ինձնից սկսած՝ մնացածներով շարունակած: Գիծը, որը պետք է ուղենիշ լինի մեր անթերիությունը գնահատելու համար, հետևյալն է՝ արդյոք մենք պետական բյուջեի միջոցների նկատմամբ ոտնձգություն անում ենք, թե՝ ոչ: Սա կարևոր չափանիշ է: Մենք բոլորս հասկանում ենք, որ կան բազմաթիվ օբյեկտիվ խնդիրներ՝ սկսած պետական կառավարման համակարգում աշխատավարձերի վարձրատրման համակարգից, որին այդպես էլ չենք կարողանում համակարգային լուծում տալ և գնում ենք հատվածական լուծումների: Բայց դա կապ չունի թեմայի հետ, որովհետև օրենքի գերակայությունը մեզ համար բացարձակ առաջնահերթություն է: Նորից եմ ասում, չենք կարող հույս ունենալ, որ բոլորս մեր գործողությունների մեջ անթերի ենք, բայց նաև պետությանը և ժողովրդին պատկանող միջոցների ծախսման օրինականության հետ կապված պետք է լինենք առանձնահատուկ նախանձախնդիր»:
Վարչապետը ևս մեկ անգամ շնորհավորել է Գևորգ Պապոյանին և հաջողություն մաղթել նրան ու նախարարությանը: «Էկոնոմիկայի նախարարությունը մեր նոր տեսլականի շրջանակներում ձևավորված նախարարություն է և այս ընթացքում ես չեմ առերեսվել իրավիճակի, որ ինքս իմ մեջ մտածեմ, որ այնուամենայնիվ, ճիշտ չէր նախարարությունների խոշորացման գնալը: Ընդհակառակը, մենք պետք է գնանք այն ճանապարհով, որ մի շարք գործառույթներ, բյուրոկրատական շատ ծանր պրոցեսներ թեթևացնենք, որ նախարարությունների գործն էլ քչանա, մարդկանց առնչությունները նախարարությունների հետ նույնպես քչանա, բայց քչանալ՝ չի նշանակում զրոյացվել, որովհետև ակնհայտ է՝ կան տեղեր և դեպքեր, որտեղ պետական կառավարումն իր անմիջական մասնակցությունը պետք է ապահովի»,- նշել է վարչապետը:
Գևորգ Պապոյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին և քաղաքական թիմին՝ բարձր և շատ պատասխանատու պաշտոնն իրեն վստահելու համար: Նորանշանակ նախարարը հավաստիացրել է, որ նախարարություն է եկել՝ իրագործելու բոլոր այն ծրագրերը, գաղափարները և այն հանձնառությունները, որոնք ստացել են ժողովրդից: «Իսկ մեր ժողովուրդը մեզ գործուղել է այստեղ, որպեսզի մեր պետությունը դարձնենք ավելի հզոր, ավելի ամուր, ավելի կենսունակ, և այդ առումով, իհարկե, կարծում եմ, որ Էկոնոմիկայի նախարարության դերակատարումն առանցքային է, որովհետև այո, մի շարք խնդիրների լուծում հենց տնտեսության զարգացման մեջ է գտնվում:
Եվ այդ առումով կցանկանայի, որ բոլորս, ով այս նախարարությունում աշխատում է՝ առավել ևս, վերաբերվենք մեր աշխատանքին՝ որպես ծառայություն մեր ժողովրդին և պետությանը, և որպես առաքելություն, որի շրջանակներում պետք է մեզնից հետո փոխանցենք շատ ավելի ամուր և շատ ավելի դիմակայուն պետություն: Եվ այս առումով, կարծում եմ, որ մենք արդեն իսկ մեր աշխատանքների վերաբերյալ որոշակի ուղենիշներ ունենք, որոնք տնտեսության մեջ որակական փոփոխություններն են, դա մեր տնտեսության դիվերսիֆիկացիան է և այլն: Դիվերսիֆիկացիայի մասին մեր պատկերացումները շատ հստակ են: Վերջնարդյունքը պետք է այնպիսին լինի, որ ինչպես մենք պետք է աշխարհի բոլոր անկյուններից կախված լինենք, այնպես էլ վերջնարդյունքում ինչ-որ մի պահի աշխարհի բոլոր անկյուններն էլ մեր չափով մեզնից կախված լինեն:
Սա շատ կարևոր, միգուցե՝ ամբիցիոզ գաղափար է, բայց երևի աշխարհի երկրների ընտանիքում մեր ուրույն տեղն ու անելիքն ունենալու համար այլընտրանք գոյություն չունի: Այս առումով, կարծում եմ, որ մեր կառավարությունը մի շատ կարևոր քաղաքական հանձնառություն է որդեգրել՝ դա առաջնորդության գաղափարն է: Կարծում եմ, որ տնտեսական քաղաքականության մեջ նույնպես պետք է առաջնորդություն վերցնենք մեզ վրա: Ի՞նչ է դա նշանակում, դա նշանակում է, որ մենք ոչ թե պետք է արձագանքենք արդեն իսկ եղած երևույթներին և փորձենք դրանց հարմարվել կամ լուծումներ գտնել, այլ լինենք նախաձեռնող և ինքներս կանխատեսենք դրանք, ընդառաջ գնանք դրանց: Այդ դեպքում, թերևս հնարավոր բարդությունները չեն լինի կամ չեն լինի այն աստիճանի, որոնք կարող էին իներտության դեպքում դրսևորվել»,- ասել է Գևորգ Պապոյանը և գործընկերներին կոչ արել՝ մշտապես լինել պրոակտիվ, նոր գաղափարներ առաջարկել:

Do you know the circumstances under which Mr. Kerobyan was dismissed? prime minister
Prime Minister Nikol Pashinyan introduced newly appointed minister Gevorg Papoyan to the Ministry of Economy staff.
The Prime Minister congratulated Gevorg Papoyan and wished him success in his new capacity, emphasizing that the existing economic activity in the Republic of Armenia and the further development of its potential are of strategic importance to the Government. "I have publicly stated my point of view, and I continue to hold the opinion that the state interest of the Republic of Armenia is the development of the Republic of Armenia, and when I say development, I mean economic development. It is clear that by development, we mean all spheres: education, science, and so on, but it is ultimately expressed; it can be touched, seen, and counted in the form of economic development.
Further economic growth, GDP growth, and ensuring high growth are very important, but on the other hand, it is a challenge. In recent years, we say that our economy has grown by 30 percent; we must understand that the more it grows, the more difficult it is to create new growth. And, of course, the role of Economics is vital here. I think it's also a good opportunity for Mr. Papoyan, who was involved in the processes in the parliamentary format and from the parliamentary platform while heading the Committee on Finance, Credit, and Budgetary Issues, to be aware of that side of the issue, it's an excellent opportunity to have a concrete impact on the situation from this other side." - said the Prime Minister.
Nikol Pashinyan also referred to the dismissal of Vahan Kerobyan from the position of Minister of Economy. "I must say directly I am very sorry that this staff change is taking place due to the circumstances known to all of us. I can say words of appreciation regarding Vahan Kerobyan's work as the Minister of Economy. Still, I do not want to make any comments now that you know the circumstances under which Mr. Kerobyan was dismissed. Still, we must also be careful not to violate any presumption of innocence and not have any influence on the exam results either. I am sure that the examination of the matter will be completely objective, and we will have answers to the questions. Unfortunately, we have situations related to the Ministry of Economy, and not only, and we must, dear colleagues, be very careful," said the Prime Minister.
Nikol Pashinyan stressed that the Government's political position is as follows. "All of us do things imperfectly in our daily work, from me to the rest. The line that should be a guideline for assessing our integrity is whether we infringe on the state budget funds. This is an important criterion. We all understand that there are many objective problems, starting with paying salaries in the public administration system, to which we are not able to provide a systematic solution and are going for partial solutions. But that has nothing to do with the topic because the rule of law is our absolute priority. Again, we cannot hope that all of us are flawless in our actions, but we must also be diligent about the legality of spending funds belonging to the state and the people."
The Prime Minister congratulated Gevorg Papoyan and wished him and the ministry success. "The Ministry of Economy is a ministry formed within the framework of our new vision, and during this time, I did not face a situation where I thought it was not right to enlarge the ministries. On the contrary, we should go in such a way as to ease several functions—cumbersome bureaucratic processes, so that the work of the ministries will also decrease. People's relations with the ministries will also decrease. Still, decrease does not mean zero because it is obvious that there are places and cases where the state administration should ensure its direct participation," the Prime Minister said.
Gevorg Papoyan thanked the Prime Minister and the political team for entrusting him with a high and responsible position. The newly appointed minister assured that he came to the ministry to implement all the plans, ideas, and commitments received from the people. "And our people sent us here to make our state more muscular, stronger, and more vibrant, and in that sense, of course, I think that the role of the Ministry of Economy is critical because, yes, the solution to several problems lies in the development of the economy itself.
In that sense, I want all of us in this ministry to treat our work as a service to our people and state and as a mission within the framework of which we must pass on a much more robust and much more resistant state after us. In this sense, we already have specific benchmarks regarding our work: qualitative changes in the economy, that is, in our economy diversification, and so on. Our understanding of diversification is apparent. The result must be that just as we have to depend on all corners of the world, eventually, all corners will rely on us to our extent.
This is a fundamental, perhaps ambitious idea, but there is no alternative to having our place and doing in the family of countries of the world. In this regard, our Government has adopted a significant political commitment: it is the idea of leadership. We should also take the lead in economic policy. What does this mean? It means that we should not react to the existing phenomena and try to adapt to them or find solutions but be proactive and anticipate them ourselves, going ahead of them. In that case, perhaps the possible complications will not exist or will not be to the extent that could have been manifested in the case of inertia," said Gevorg Papoyan. He called on his colleagues to always be proactive and offer new ideas.