«Ռուսաստանը պետք է հստակեցնի իր դիրքորոշումը, ոչ թե Հայաստանը». Արմեն Գրիգորյանը՝ Լավրովին
«Ես կասեի՝ Ռուսաստանը պետք է հստակեցնի որպես ՀԱՊԿ անդամ իր դիրքորոշումը Հայաստանի հանդեպ, այլ ոչ թե Հայաստանը». հայտարարել է ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ արձագանքելով ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարություններին։
Ըստ նրա, Հայաստանն իրականացնում է դիվերսիֆիկացիայի քաղաքականություն. «Ռազմական տեխնիկայի ձեռքբերումը ՌԴ-ի հետ 96 տոկոսից իջել է 10 տոկոսի, իսկ սա նշանակում է, որ Հայաստանն իրականացնում է դիվերսիֆիկացիա և գործընկերներ է ձեռք բերում ոչ միայն Արևմուտքում, այլև ուրիշ տեղերում՝ Ասիայում, Հնդկաստանում»։
Հարցին՝ անվտանգային, թե տնտեսական գործընկերության մասին է խոսքը, Գրիգորյանն ասել է. «Եւ տնտեսական, և անվտանգային։ Տնտեսական թվեր էլ նշեմ. նույնիսկ հունվարի թվերով ԱՄԷ-ի հետ առևտրաշրջանառությունը հասել է 16 տոկոսի, իսկ անցած հունվարին 4 տոկս էր։ Սա նշանակում է, որ մեծ փոփոխություններ են տեղի ունեցել։ ՀՀ-ն իրականացնում է և տնտեսության, և քաղաքականության, և անվտանգության ոլորտում դիվերսիֆիկացիայի քաղաքականություն»։

«Это Россия должна прояснить свою позицию, а не Армения». Армен Григорян Лаврову
"Я бы сказал, что это Россия как член ОДКБ должна прояснить свою позицию в отношении Армении, а не Армения". Об этом заявил секретарь Совета безопасности Армен Григорян, отвечая на заявления министра иностранных дел России Сергея Лаврова.
По его словам, Армения реализует политику диверсификации. "Закупка военной техники у России снизилась с 96 процентов до 10 процентов, а это означает, что Армения диверсифицируется и приобретает партнеров не только на Западе, но и в других местах, в Азии, Индии".
Григорян ответил на вопрос, говорим ли мы о безопасности или об экономическом партнерстве. «И экономика, и безопасность. Упомяну и экономические показатели. даже по данным января товарооборот с ОАЭ достиг 16 процентов, а в январе прошлого года он составлял всего 4 процента. Это означает, что произошли большие изменения. РА реализует политику диверсификации в сфере экономики, политики и безопасности».