Ֆրանսիային մտահոգում է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքային ամբողջականության խախտումը։ Հայաստանի հետ պաշտպանության ոլորտում Ֆրանսիայի համագործակցությունը, այն միջոցները, որ Ֆրանսիան տրադրում է Հայաստանին, ուղղված են բացառապես Հայաստանի պաշտպանությանը, երկու երկրները պաշտպանության ոլորտում համագործակցություն են կառուցում երկարաժամկետ կտրվածքի համար:
«Արմենպրես»-ը Հայաստան-Ֆրանսիա հարաբերությունների, պաշտպանության և այլ ոլորտներում համագործակցության, առաջիկայում Ֆրանսիայից սպասվող այցերի ու այլ հարցերի շուրջ զրուցել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիի հետ:
-Պարոն դեսպան, Հայաստան-Ֆրանսիա հարաբերությունները նոր որակ են ստացել, դեռ անցյալ տարի Հայաստանն ու Ֆրանսիան ստորագրեցին պաշտպանության ոլորտում համագործակցության մասին փաստաթղթեր, պատմության մեջ առաջին անգամ Հայաստանում էր Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարարը, ի՞նչ է սա նշանակում, ինչպե՞ս եք գնահատում այցի արդյունքները: Պաշտպանության ոլորտում համագործակցությունն արդյոք երկարաժամկե՞տ կլինի և կխորանա՞:
-Դա իրականում ոչ միայն պաշտպանական համագործակցություն է: Վերջին 2-3 շաբաթվա ընթացքում մենք երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարների հանդիպում ունեցանք Մյունխենում, Հայաստանի վարչապետ պարոն Փաշինյանը Փարիզում էր և մասնակցեց Դիմադրության շարժման հայտնի անդամ, հայկական ծագում ունեցող Միսաք Մանուշյանի աճյունի ամփոփման արարողությանը Ազգային պանթեոնում: Հանդիպեցին նաև նախագահն ու վարչապետը: Իհարկե, նշանակալի այց էր Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարարի այցը Հայաստան, սա առաջինն էր Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարարի, նաև ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրի նախարարի համար, դա բավականին նշանակալից է: Մենք Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ ունենք 32 տարի, անկախ Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992-ի փետրվարի 24-ից, բայց դրանք երբեք այսքան հագեցած ու վստահելի չեն եղել: Այո, մենք կառուցում ենք երկարաժամկետ համագործակցություն, այդ թվում՝ պաշտպանության ոլորտում համագործակցությունը, դա միայն ռազմական գնումների մասին չէ, որն, իհարկե, կարևոր է, այլ նաև վերապատրաստումների մասին է, այդ թվում՝ բարձրաստիճան հայ սպաների վերապատրաստումների: Խոսքը խորհրդատվության մասին է:
Երբ երկու երկրների երկու ռազմական ակադեմիաների միջև առկա է այնպիսի պայմանագիր, ինչպիսին կնքվեց Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարարի այցի շրջանակում, դու, անշուշտ, կառուցում ես երկարաժամկետ համագործակցություն:
-Ի՞նչ եք կարծում այդ համագործակցությունը կընդլայնվի՞:
-Մենք ականջալուր ենք հայ գործընկերների կարիքներին:
-Պարոն դեսպան, Ադրբեջանն ակտիվորեն զենք է գնում Թուրքիայից, Իսրայելից և այլ երկրներից, մինչդեռ Ալիևը Ֆրանսիային մեղադրում է Հայաստանին զինելու և Կովկասի տարածաշրջանում լարվածության սրացմանը նպաստելու մեջ, որոշակի շրջանակներ նաև տեսակետ են հայտնում, թե ԵՄ-ն՝ ի դեմս Ֆրանսիայի, այսպիսով ցանկանում է Հարավային Կովկասում թուլացնել Ռուսաստանի դերակատարությունը: Ինչպե՞ս կարձագանքեք սրան, Ֆրանսիան պաշտպանության ոլորտում Հայաստանի հետ համագործակցության ի՞նչ հետաքրքրություն, շահագրգռվածություն ունի:
-Ի հակադրություն այդ որոշակի շրջանակների, որոնց դուք հղում եք անում՝ մենք ազդեցության ոլորտների տեսանկյունից չենք մտածում, մենք մտածում ենք յուրաքանչյուր պետության՝ իր ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու իրավունքի տեսանկյունից: Եվ դա իրականում ոչ միայն Ֆրանսիայի համար է մտահոգիչ: Նախորդ մի քանի տարիներին Հայաստանի հարևան պետությունը՝ Իրանը, ևս շատ անգամ մտահոգություն է հայտնել Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության առումով: Մենք Իրանի հետ անհամաձայնություն ունենք շատ հարցերում, բայց սա այն հարցն է, որ համաձայն ենք: Եվ իրականում ՄԱԿ բոլոր անդամ պետությունները պետք է համաձայնեն այս հարցում, որովհետև ՄԱԿ-ի կանոնադրության ներքո` ՄԱԿ-ի բոլոր անդամ երկրները ճանաչում են և պետք է աջակցեն անդամ մյուս երկրների ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը: Դա ընդհանուր պարտավորություն է: Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի հայտնած մտահոգություններին, նրանք կարող են վստահ լինել, որ համագործակցության տեսակը, սարքավորումների տեսակները, որոնք մենք տրամադրում ենք Հայաստանին, ուղղված են երկրի պաշտպանությանը, դա զուտ պաշտպանական է: Լավ օրինակ բերեմ՝ երբ մենք խոսում ենք օդային պաշտպանության մասին, եթե դու մուտք չգործես Հայաստանի օդային տարածք, դու երբեք չես բախվի Հայաստանի օդային պաշտպանությանը, դա պաշտպանական կարողություն է:
-Այսպիսով կարո՞ղ ենք ասել, որ պաշտպանական համագործակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանության մասին է:
- Դա Հայաստանի ինքնիշխանության, նրա տարածքն ու ժողովրդին պաշտպանելու մասին է: Եվ դա հենց սկզբից հստակ նշվել է՝ այն ամենը, ինչ մենք մատակարարում ենք՝ զենք, սարքավորումներ, վերապատրաստումներ, համապատասխանում են այդ նպատակին:
-Վերջերս Հայաստանի վարչապետը հայտարարեց, որ Ադրբեջանը Հայաստանի դեմ նոր պատերազմի է պատրաստվում: Ֆրանսիայի մասնակցությամբ բանակցություններ, հանդիպումներ են եղել, Ֆրանսիան ի՞նչ դերակատարություն կարող է ունենալ՝ կանխելու նախապատրաստվող նոր պատերազմը:
-Բաքվից ստացվում են որոշ մտահոգիչ հայտարարություններ: Եվ վարչապետն ու Հայաստանի Հանրապետությունը պարզապես կլսեն ու հաշվի կառնեն այդ հայտարարությունները: Ֆրանսիան կարևոր դեր է խաղացել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններում որոշ առանցքային տարրերի ձեռքբերման հարցում, մասնավորապես՝ Պրահայում 2022-ի հոկտեմբերին երկու կողմերի միջև ձեռք բերվեց պայմանավորվածություն՝ փոխադարձաբար միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչման վերաբերյալ և Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա սահմանային հարցերը լուծելու: Սա մեր՝ արդեն ունեցած նպաստն է: Այժմ մենք աջակցում ենք բոլոր ջանքերին՝ Եվրամիության և ԱՄՆ-ի հովանու ներքո՝ հասնելու տևական, կայուն և արդար խաղաղության պայմանագրին: Սա մեր դիրքորոշումն է, և այն, ինչ կարող է տեղի ունենալ այդ ուղղությամբ, նույնպես կստանա մեր աջակցությունը։
-Պարոն դեսպան, Հայաստանը մշտապես հայտարարել է, որ պատրաստ ու շահագրգռված է Ադրբեջանի հետ խաղաղության, սակայն, նկատի ունենալով Ալիևի՝ պայմանավորվածությունները խախտելու գործելաոճը, մշտապես նշվում է, որ դրա իրագործման համար միջազգային երաշխիք է պետք՝ խաղաղության պայմանագրի իրագործման համար: Ըստ Ձեզ՝ ո՞վ, ի՞նչը կարող է լինել այդ երաշխիքը, ԵՄ-ն, Ֆրանսիան ի՞նչ դերակատարում կարող են ունենալ այս առումով:
-Տանգոն երկուսով են պարում: Նախևառաջ երկու կողմերը պետք է անկեղծորեն կամենան հանգել պայմանագրի: Եվ, անշուշտ, վերջին ավելի քան 30 տարիների ընթացքում մենք հասել ենք որոշակի վստահության, որ հարկավոր է երրորդ կողմի աջակցություն և երաշխիքներ:
Մեր կարծիքով՝ ամերիկյան և եվրոպական միջնորդություններն ամենահուսալի երաշխիքներն են: Եվ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության դեպքում մենք տեսել ենք, որ երաշխավորության համակարգը, որ գործում էր դեռ 2020-ից, չաշխատեց: Եվ մենք պետք է դասեր քաղենք դրանից:
-Իսկ ինչպե՞ս եք պատկերացնում Հայաստան-Ֆրանսիա ապագա համագործակցությունը, ո՞ր ոլորտներում եք խորացման ներուժ տեսնում, մասնավորապես տնտեսական համագործակցության մասին ի՞նչ կասեք:
-Համագործակցությունը, որ ունենք Հայաստանի հետ, անշուշտ չի սահմանափակվում ռազմական հարցերով: Դա մեր համագործակցությունում վերջին համալրումն է: Այդ համագործակցությունում ներգրավված են բազմաթիվ դերակատարներ` Ֆրանսիայի կառավարությունը, Ֆրանսիական կառավարական գործակալությունները, ֆրանսիական ընկերությունները, ֆրանսիական հասարակական կազմակերպությունները, Ֆրանսիայում սփյուռքի կազմակերպությունները: Եվ բոլորը փորձում են հաշվի առնել ներկայիս իրավիճակը, Հայաստանի ներկայիս ռազմավարական իրավիճակը: Իմ խորհուրդն է նրանց, և ես նրանց շատ հաճախ եմ հանդիպում, կենտրոնանալ Հայաստանի ամենառազմավարական սեկտորների և ամենառազմավարական ոլորտների վրա` չնայած դրանք ամենամեծ սպառնալիքի տակ են: Եվ, եթե դու ռազմավարական մոտեցում ունես, ուրեմն չկա փոքր ծրագիր, չկա փոքր հարց: Ամեն ինչ տեղին է, օգտակար է, ազդեցիկ է, քանի դեռ դա մտածված է ռազմավարական առումով: Այսպիսով` այս առումով մի առաջնահերթություն, որ դրվել է Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանի ու մեր նախագահի հանդիպման ընթացքում Փարիզում 2 շաբաթ առաջ, ենթակառուցվածքներն են՝ էներգետիկայի, տրանսպորտի, կապի ոլորտներում: Հայաստանին ուժեղացնելը, աջակցելը նաև նշանակում է ուժեղացնել ենթակառուցվածքները: Եվ դրան մենք մեծ ուշադրություն ենք դարձնում:
-Առաջիկայում Ֆրանսիայից բարձր մակարդակի այց նախատեսվո՞ւմ է Հայաստան:
-Երկու երկրերի արտաքին գործերի նախարարները մի քանի շաբաթ առաջ հանդիպեցին: Դա ո՛չ Ֆրանսիայում էր, ո՛չ Հայաստանում, այնպես որ, ենթադրում եմ, որ կլինեն որոշ այցեր երկու կողմերից մոտ ապագայում: Եվ, ինչպես գիտեք, Հայաստանի վարչապետը հրավիրել է Ֆրանսիայի վարչապետին՝ այցելելու Հայաստան: Այցերը կարևոր են, որովհետև դրանք թույլ են տալիս զգալի առաջընթաց գրանցելու և գնահատականներ տալու կատարված աշխատանքներին: Բայց կան էլ ավելի շատ այցեր, քան միայն պաշտոնական այցերը, որոնց վրա, կցանկանայի, որ կենտրոնանանք: Հանգստյան օրերին 2 շատ նշանավոր ֆրանսիացի վիրաբույժներ Հայաստանում էին և աշխատում էին հայերի հետ՝ նրանց փոխանցելով շատ կարևոր հմտություններ, որոնք կարող են օգնել փրկել մարդկանց կյանքն արյունահոսությունների դեպքում: Վերջին հակամարտությունների զոհերի 30 տոկոսը եղել է արյունահոսության հետևանքով: Հայտնի վիրաբույժները գալիս են Ֆրանսիայից, ժամանակ են տրամադրում Հայաստանին օգնելու համար: Եվ նման բան ունենք բոլոր ոլորտներում: Կարևոր այցեր են սպասվում, բայց ոչ կարևոր այցեր չկան:
-Պարոն դեսպան, կցանկանայի՞ք ինչ-որ բան հավելել։
-Կցանկանայի մեծ շնորհակալություն հայտնել: Ես շատ շնորհակալ եմ Հայաստանին այն հյուրընկալության համար, որ ցուցաբերվել է անձամբ ինձ, իմ թիմին, Ֆրանսիայի տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչներին: Դարերի շփումների ընթացքում մեր երկու երկրների և ժողովուրդների փոխհարաբերություններում ձևավորվել է մեծ վստահություն ու մեծ բարեկամություն, ինչը մեր աշխատանքն իսկապես ավելի ազդեցիկ ու իմաստալից է դարձնում: Այսպիսով` շնորհակալություն բոլոր հայերին, որոնք մեզ այս կերպ են ընդունում:

We disagree with Iran on many issues, but this is the issue we agree on. Ambassador of France
France is concerned about Azerbaijan's violation of Armenia's territorial integrity. France's cooperation with Armenia in the field of defense, the funds that France sends to Armenia, are aimed exclusively at the defense of Armenia. The two countries are building cooperation in the field of defense for the long term.
"Armenpress" spoke with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to Armenia, Olivier Decotigny, about Armenia-France relations, cooperation in defense and other fields, upcoming visits from France, and other issues.
Mr. Ambassador, Armenia-France relations have acquired a new quality. Last year, Armenia and France signed documents on cooperation in the field of defense. For the first time in history, the French Minister of Defense was in Armenia. What does this mean? How do you evaluate the results of the visit? Will cooperation in the field of defense be long-term and deepen?
- It is not only defense cooperation. In the last 2-3 weeks, we met with the foreign ministers of the two countries in Munich. The Prime Minister of Armenia, Mr. Pashinyan, was in Paris and participated in the burial ceremony of the remains of Misak Manushyan, a famous member of the Resistance Movement of Armenian origin, in the National Pantheon. The president and the prime Minister also met. Of course, the visit of the Minister of the French Armed Forces to Armenia was significant. This was the first for the Minister of the French Armed Forces and the Minister of a NATO member country, which is pretty substantial. We have had diplomatic relations with Armenia for 32 years. Diplomatic ties with independent Armenia were established on February 24, 1992, but they have never been so complete and reliable. Yes, we are building long-term cooperation, including cooperation in the defense field; it is not only about military purchases, which are necessary but also about training, including training of high-ranking Armenian officers. It's about counseling.
When two military academies of two countries sign an agreement, such as the one signed during the visit of the Minister of the Armed Forces of France, you are indeed building long-term cooperation.
- Do you think that cooperation will expand?
- We listen to the needs of our Armenian partners.
Mr. Ambassador Azerbaijan is actively buying weapons from Turkey, Israel, and other countries, while Aliyev accuses France of arming Armenia and contributing to the escalation of tensions in the Caucasus region. To weaken Russia's role in the South Caucasus. How would you react to this? What interest does France have in defense cooperation with Armenia?
- In contrast to those specific frameworks that you refer to, we do not think in terms of spheres of influence, we think in terms of the right of each state to protect its sovereignty and territorial integrity. And it is not only a concern for France. In the past few years, Armenia's neighboring state, Iran, has expressed concern about Armenia's sovereignty and territorial integrity many times. We disagree with Iran on many issues, but this is one issue we agree on. All UN member states must agree on this issue because, under the UN Charter, all UN member states recognize and must support the integrity and sovereignty of other member states. It is a shared commitment. As for the concerns expressed by Azerbaijan, they can be sure that the type of cooperation, the kind of equipment that we are providing to Armenia, is aimed at the defense of the country; it is purely defensive. Let me give you a good example: when we talk about air defense, you must enter the airspace of Armenia to avoid facing the air defense of Armenia, it is a defensive capability.
- So, defense cooperation is about Armenia's sovereignty.
It is about protecting Armenia's sovereignty, territory, and people. And it's been made clear from the very beginning that everything we supply—weapons, equipment, and training—fits that goal.
Recently, the Prime Minister of Armenia announced that Azerbaijan is preparing for a new war against Armenia. There have been negotiations and meetings with the participation of France. What role can France play in preventing the new war that is being prepared?
- Some disturbing statements are received from Baku. And the Prime Minister and the Republic of Armenia will listen to and consider those statements. France played an important role in obtaining some critical elements in the negotiations between Armenia and Azerbaijan, namely, in Prague in October 2022, an agreement was reached between the two sides to recognize each other's territorial integrity mutually and to resolve border issues based on the Almaty Declaration. This is a benefit we already have. We now support all efforts under the auspices of the European Union and the United States to reach a lasting, sustainable, and just peace agreement. This is our position; whatever may happen in that direction will also receive our support.
- Mr. Ambassador Armenia has always declared that it is ready and interested in peace with Azerbaijan. Still, considering Aliyev's way of breaking the agreements, it is always mentioned that an international guarantee is needed to implement the peace agreement. According to you, who, what can that guarantee be, and what role can the EU and France play in this regard?
Tango is danced by two people. First, both parties must sincerely want to reach an agreement. And, over the past 30+ years, we've come to a certain confidence that third-party support and guarantees are needed.
American and European mediations are the most reliable guarantees. In the case of the Nagorno-Karabakh conflict, we have seen that the guarantee system, which has been in place since 2020, did not work. And we should learn from it.
- How do you imagine the future cooperation between Armenia and France? In which areas do you see the potential for deepening? In particular, what about economic cooperation?
- Our cooperation with Armenia is undoubtedly not limited to military issues. It is the latest addition to our partnership. Many actors are involved in this cooperation: the French government, French government agencies, French companies, French non-governmental organizations, and organizations of the Diaspora in France. Everyone is trying to consider the current situation, the current strategic situation of Armenia. My advice to them, and I meet them very often, is to focus on the most strategic sectors and areas of Armenia, even though they are under the most significant threat. And if you have a strategic approach, there is no small plan or question. Everything is relevant, helpful, and influential as it is strategically thought out. So, in this regard, a priority, which was set during the meeting between Armenian Prime Minister Pashinyan and our President in Paris 2 weeks ago, is the infrastructure in energy, transport, and communication. Strengthening and supporting Armenia also means strengthening the infrastructure. And we pay a lot of attention to that.
- Is a high-level visit from France planned to Armenia shortly?
- The foreign ministers of the two countries met a few weeks ago. It was neither in France nor Armenia, so there will likely be some visits from both sides soon. And, as you know, the Prime Minister of Armenia invited the Prime Minister of France to visit Armenia. Visits are essential because they allow significant progress and assessments to be made. But there are more visits than just official visits that I would like us to focus on. Over the weekend, two very prominent French surgeons were in Armenia working with Armenians, imparting critical skills that can help save people's lives in cases of bleeding. Thirty percent of casualties in recent conflicts have resulted from bleeding. Famous surgeons come from France and spend time helping Armenia. And we have something similar in all areas. Important visits are pending, but there are no non-critical visits.
- Mr. Ambassador, would you like to add something?
- I would like to thank you very much. I am very grateful to Armenia for the hospitality shown to me, my team, and the representatives of different sectors of France. Over the centuries of contact, great trust and friendship have been formed in the relations between our two countries and peoples, making our work more influential and meaningful. So, thank you to all Armenians who accept us in this way.