Ֆրանսիային մտահոգում է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքային ամբողջականության խախտումը։ Հայաստանի հետ պաշտպանության ոլորտում Ֆրանսիայի համագործակցությունը, այն միջոցները, որ Ֆրանսիան տրադրում է Հայաստանին, ուղղված են բացառապես Հայաստանի պաշտպանությանը, երկու երկրները պաշտպանության ոլորտում համագործակցություն են կառուցում երկարաժամկետ կտրվածքի համար:
«Արմենպրես»-ը Հայաստան-Ֆրանսիա հարաբերությունների, պաշտպանության և այլ ոլորտներում համագործակցության, առաջիկայում Ֆրանսիայից սպասվող այցերի ու այլ հարցերի շուրջ զրուցել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիի հետ:
-Պարոն դեսպան, Հայաստան-Ֆրանսիա հարաբերությունները նոր որակ են ստացել, դեռ անցյալ տարի Հայաստանն ու Ֆրանսիան ստորագրեցին պաշտպանության ոլորտում համագործակցության մասին փաստաթղթեր, պատմության մեջ առաջին անգամ Հայաստանում էր Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարարը, ի՞նչ է սա նշանակում, ինչպե՞ս եք գնահատում այցի արդյունքները: Պաշտպանության ոլորտում համագործակցությունն արդյոք երկարաժամկե՞տ կլինի և կխորանա՞:
-Դա իրականում ոչ միայն պաշտպանական համագործակցություն է: Վերջին 2-3 շաբաթվա ընթացքում մենք երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարների հանդիպում ունեցանք Մյունխենում, Հայաստանի վարչապետ պարոն Փաշինյանը Փարիզում էր և մասնակցեց Դիմադրության շարժման հայտնի անդամ, հայկական ծագում ունեցող Միսաք Մանուշյանի աճյունի ամփոփման արարողությանը Ազգային պանթեոնում: Հանդիպեցին նաև նախագահն ու վարչապետը: Իհարկե, նշանակալի այց էր Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարարի այցը Հայաստան, սա առաջինն էր Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարարի, նաև ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրի նախարարի համար, դա բավականին նշանակալից է: Մենք Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ ունենք 32 տարի, անկախ Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992-ի փետրվարի 24-ից, բայց դրանք երբեք այսքան հագեցած ու վստահելի չեն եղել: Այո, մենք կառուցում ենք երկարաժամկետ համագործակցություն, այդ թվում՝ պաշտպանության ոլորտում համագործակցությունը, դա միայն ռազմական գնումների մասին չէ, որն, իհարկե, կարևոր է, այլ նաև վերապատրաստումների մասին է, այդ թվում՝ բարձրաստիճան հայ սպաների վերապատրաստումների: Խոսքը խորհրդատվության մասին է:
Երբ երկու երկրների երկու ռազմական ակադեմիաների միջև առկա է այնպիսի պայմանագիր, ինչպիսին կնքվեց Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարարի այցի շրջանակում, դու, անշուշտ, կառուցում ես երկարաժամկետ համագործակցություն:
-Ի՞նչ եք կարծում այդ համագործակցությունը կընդլայնվի՞:
-Մենք ականջալուր ենք հայ գործընկերների կարիքներին:
-Պարոն դեսպան, Ադրբեջանն ակտիվորեն զենք է գնում Թուրքիայից, Իսրայելից և այլ երկրներից, մինչդեռ Ալիևը Ֆրանսիային մեղադրում է Հայաստանին զինելու և Կովկասի տարածաշրջանում լարվածության սրացմանը նպաստելու մեջ, որոշակի շրջանակներ նաև տեսակետ են հայտնում, թե ԵՄ-ն՝ ի դեմս Ֆրանսիայի, այսպիսով ցանկանում է Հարավային Կովկասում թուլացնել Ռուսաստանի դերակատարությունը: Ինչպե՞ս կարձագանքեք սրան, Ֆրանսիան պաշտպանության ոլորտում Հայաստանի հետ համագործակցության ի՞նչ հետաքրքրություն, շահագրգռվածություն ունի:
-Ի հակադրություն այդ որոշակի շրջանակների, որոնց դուք հղում եք անում՝ մենք ազդեցության ոլորտների տեսանկյունից չենք մտածում, մենք մտածում ենք յուրաքանչյուր պետության՝ իր ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու իրավունքի տեսանկյունից: Եվ դա իրականում ոչ միայն Ֆրանսիայի համար է մտահոգիչ: Նախորդ մի քանի տարիներին Հայաստանի հարևան պետությունը՝ Իրանը, ևս շատ անգամ մտահոգություն է հայտնել Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության առումով: Մենք Իրանի հետ անհամաձայնություն ունենք շատ հարցերում, բայց սա այն հարցն է, որ համաձայն ենք: Եվ իրականում ՄԱԿ բոլոր անդամ պետությունները պետք է համաձայնեն այս հարցում, որովհետև ՄԱԿ-ի կանոնադրության ներքո` ՄԱԿ-ի բոլոր անդամ երկրները ճանաչում են և պետք է աջակցեն անդամ մյուս երկրների ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը: Դա ընդհանուր պարտավորություն է: Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի հայտնած մտահոգություններին, նրանք կարող են վստահ լինել, որ համագործակցության տեսակը, սարքավորումների տեսակները, որոնք մենք տրամադրում ենք Հայաստանին, ուղղված են երկրի պաշտպանությանը, դա զուտ պաշտպանական է: Լավ օրինակ բերեմ՝ երբ մենք խոսում ենք օդային պաշտպանության մասին, եթե դու մուտք չգործես Հայաստանի օդային տարածք, դու երբեք չես բախվի Հայաստանի օդային պաշտպանությանը, դա պաշտպանական կարողություն է:
-Այսպիսով կարո՞ղ ենք ասել, որ պաշտպանական համագործակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանության մասին է:
- Դա Հայաստանի ինքնիշխանության, նրա տարածքն ու ժողովրդին պաշտպանելու մասին է: Եվ դա հենց սկզբից հստակ նշվել է՝ այն ամենը, ինչ մենք մատակարարում ենք՝ զենք, սարքավորումներ, վերապատրաստումներ, համապատասխանում են այդ նպատակին:
-Վերջերս Հայաստանի վարչապետը հայտարարեց, որ Ադրբեջանը Հայաստանի դեմ նոր պատերազմի է պատրաստվում: Ֆրանսիայի մասնակցությամբ բանակցություններ, հանդիպումներ են եղել, Ֆրանսիան ի՞նչ դերակատարություն կարող է ունենալ՝ կանխելու նախապատրաստվող նոր պատերազմը:
-Բաքվից ստացվում են որոշ մտահոգիչ հայտարարություններ: Եվ վարչապետն ու Հայաստանի Հանրապետությունը պարզապես կլսեն ու հաշվի կառնեն այդ հայտարարությունները: Ֆրանսիան կարևոր դեր է խաղացել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններում որոշ առանցքային տարրերի ձեռքբերման հարցում, մասնավորապես՝ Պրահայում 2022-ի հոկտեմբերին երկու կողմերի միջև ձեռք բերվեց պայմանավորվածություն՝ փոխադարձաբար միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչման վերաբերյալ և Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա սահմանային հարցերը լուծելու: Սա մեր՝ արդեն ունեցած նպաստն է: Այժմ մենք աջակցում ենք բոլոր ջանքերին՝ Եվրամիության և ԱՄՆ-ի հովանու ներքո՝ հասնելու տևական, կայուն և արդար խաղաղության պայմանագրին: Սա մեր դիրքորոշումն է, և այն, ինչ կարող է տեղի ունենալ այդ ուղղությամբ, նույնպես կստանա մեր աջակցությունը։
-Պարոն դեսպան, Հայաստանը մշտապես հայտարարել է, որ պատրաստ ու շահագրգռված է Ադրբեջանի հետ խաղաղության, սակայն, նկատի ունենալով Ալիևի՝ պայմանավորվածությունները խախտելու գործելաոճը, մշտապես նշվում է, որ դրա իրագործման համար միջազգային երաշխիք է պետք՝ խաղաղության պայմանագրի իրագործման համար: Ըստ Ձեզ՝ ո՞վ, ի՞նչը կարող է լինել այդ երաշխիքը, ԵՄ-ն, Ֆրանսիան ի՞նչ դերակատարում կարող են ունենալ այս առումով:
-Տանգոն երկուսով են պարում: Նախևառաջ երկու կողմերը պետք է անկեղծորեն կամենան հանգել պայմանագրի: Եվ, անշուշտ, վերջին ավելի քան 30 տարիների ընթացքում մենք հասել ենք որոշակի վստահության, որ հարկավոր է երրորդ կողմի աջակցություն և երաշխիքներ:
Մեր կարծիքով՝ ամերիկյան և եվրոպական միջնորդություններն ամենահուսալի երաշխիքներն են: Եվ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության դեպքում մենք տեսել ենք, որ երաշխավորության համակարգը, որ գործում էր դեռ 2020-ից, չաշխատեց: Եվ մենք պետք է դասեր քաղենք դրանից:
-Իսկ ինչպե՞ս եք պատկերացնում Հայաստան-Ֆրանսիա ապագա համագործակցությունը, ո՞ր ոլորտներում եք խորացման ներուժ տեսնում, մասնավորապես տնտեսական համագործակցության մասին ի՞նչ կասեք:
-Համագործակցությունը, որ ունենք Հայաստանի հետ, անշուշտ չի սահմանափակվում ռազմական հարցերով: Դա մեր համագործակցությունում վերջին համալրումն է: Այդ համագործակցությունում ներգրավված են բազմաթիվ դերակատարներ` Ֆրանսիայի կառավարությունը, Ֆրանսիական կառավարական գործակալությունները, ֆրանսիական ընկերությունները, ֆրանսիական հասարակական կազմակերպությունները, Ֆրանսիայում սփյուռքի կազմակերպությունները: Եվ բոլորը փորձում են հաշվի առնել ներկայիս իրավիճակը, Հայաստանի ներկայիս ռազմավարական իրավիճակը: Իմ խորհուրդն է նրանց, և ես նրանց շատ հաճախ եմ հանդիպում, կենտրոնանալ Հայաստանի ամենառազմավարական սեկտորների և ամենառազմավարական ոլորտների վրա` չնայած դրանք ամենամեծ սպառնալիքի տակ են: Եվ, եթե դու ռազմավարական մոտեցում ունես, ուրեմն չկա փոքր ծրագիր, չկա փոքր հարց: Ամեն ինչ տեղին է, օգտակար է, ազդեցիկ է, քանի դեռ դա մտածված է ռազմավարական առումով: Այսպիսով` այս առումով մի առաջնահերթություն, որ դրվել է Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանի ու մեր նախագահի հանդիպման ընթացքում Փարիզում 2 շաբաթ առաջ, ենթակառուցվածքներն են՝ էներգետիկայի, տրանսպորտի, կապի ոլորտներում: Հայաստանին ուժեղացնելը, աջակցելը նաև նշանակում է ուժեղացնել ենթակառուցվածքները: Եվ դրան մենք մեծ ուշադրություն ենք դարձնում:
-Առաջիկայում Ֆրանսիայից բարձր մակարդակի այց նախատեսվո՞ւմ է Հայաստան:
-Երկու երկրերի արտաքին գործերի նախարարները մի քանի շաբաթ առաջ հանդիպեցին: Դա ո՛չ Ֆրանսիայում էր, ո՛չ Հայաստանում, այնպես որ, ենթադրում եմ, որ կլինեն որոշ այցեր երկու կողմերից մոտ ապագայում: Եվ, ինչպես գիտեք, Հայաստանի վարչապետը հրավիրել է Ֆրանսիայի վարչապետին՝ այցելելու Հայաստան: Այցերը կարևոր են, որովհետև դրանք թույլ են տալիս զգալի առաջընթաց գրանցելու և գնահատականներ տալու կատարված աշխատանքներին: Բայց կան էլ ավելի շատ այցեր, քան միայն պաշտոնական այցերը, որոնց վրա, կցանկանայի, որ կենտրոնանանք: Հանգստյան օրերին 2 շատ նշանավոր ֆրանսիացի վիրաբույժներ Հայաստանում էին և աշխատում էին հայերի հետ՝ նրանց փոխանցելով շատ կարևոր հմտություններ, որոնք կարող են օգնել փրկել մարդկանց կյանքն արյունահոսությունների դեպքում: Վերջին հակամարտությունների զոհերի 30 տոկոսը եղել է արյունահոսության հետևանքով: Հայտնի վիրաբույժները գալիս են Ֆրանսիայից, ժամանակ են տրամադրում Հայաստանին օգնելու համար: Եվ նման բան ունենք բոլոր ոլորտներում: Կարևոր այցեր են սպասվում, բայց ոչ կարևոր այցեր չկան:
-Պարոն դեսպան, կցանկանայի՞ք ինչ-որ բան հավելել։
-Կցանկանայի մեծ շնորհակալություն հայտնել: Ես շատ շնորհակալ եմ Հայաստանին այն հյուրընկալության համար, որ ցուցաբերվել է անձամբ ինձ, իմ թիմին, Ֆրանսիայի տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչներին: Դարերի շփումների ընթացքում մեր երկու երկրների և ժողովուրդների փոխհարաբերություններում ձևավորվել է մեծ վստահություն ու մեծ բարեկամություն, ինչը մեր աշխատանքն իսկապես ավելի ազդեցիկ ու իմաստալից է դարձնում: Այսպիսով` շնորհակալություն բոլոր հայերին, որոնք մեզ այս կերպ են ընդունում:

Мы не согласны с Ираном по многим вопросам, но это тот вопрос, в котором мы единогласны. Посол Франции
Францию беспокоит нарушение территориальной целостности Армении со стороны Азербайджана. Сотрудничество Франции с Арменией в сфере обороны, средства, которые Франция предоставляет Армении, направлены исключительно на оборону Армении, две страны строят сотрудничество в сфере обороны на основе долгосрочной перспективы.
Об отношениях Армения-Франция, о сотрудничестве в оборонной и в других сферах, о предстоящих визитах из Франции и о других вопросах «Арменпресс» беседовал с чрезвычайным и полномочным послом Франции в Армении Оливье Декотиньи.
-Господин посол, отношения Армения-Франция приобрели новое качество, в прошлом году Армения и Франция подписали документы о сотрудничестве в сфере обороны, впервые в истории министр обороны Франции побывал в Армении, что все это значит, как Вы оцениваете результаты визита? Будет ли сотрудничество в сфере обороны долгосрочным и углубленным?
- На самом деле это не только оборонное сотрудничество. За последние 2-3 недели у нас состоялась встреча министров иностранных дел двух стран в Мюнхене, премьер-министр Армении господин Пашинян находился в Париже и принял участие в церемонии перезахоронения в Национальном пантеоне останков Мисака Манушяна, известного участника Движения сопротивления армянского происхождения. Также состоялась встреча президента и премьер-министра. Конечно, значимым был и визит министра Вооружённых сил Франции в Армению. Это был первый визит министра Вооружённых сил Франции, а также министра страны-члена НАТО, это весьма значимо. Нашим дипломатическим отношениям с Арменией уже 32 года. Дипломатические отношения с независимой Арменией были заключены 24 февраля 1992 года, но они никогда они не были такими полными и надежными. Да, мы выстраиваем долгосрочное сотрудничество, в том числе и в сфере обороны, речь идет не только о военных закупках, что, конечно, важно, но и об обучении, в том числе подготовке высокодолжностных армянских офицеров. Речь о консультировании.
Когда между двумя военными академиями двух стран существует соглашение, подобное тому, которое было подписано в рамках визита министра Вооруженных сил Франции, безусловно, вы строите долгосрочное сотрудничество.
-Как Вам кажется, будет ли расширяться это сотрудничество?
-Мы прислушиваемся к потребностям армянских коллег.
-Господин посол, Азербайджан активно закупает оружие у Турции, Израиля и других стран, но в то же время Алиев обвиняет Францию ​​в вооружении Армении и содействии эскалации напряженности в кавказском регионе, в определенных кругах также высказывается мнение, что ЕС в лице Франции, таким образом, хочет ослабить роль России на Южном Кавказе. Что Вы ответите на это, в чем интерес Франции в оборонном сотрудничестве с Арменией?
- В отличие от тех определенных рамок, о которых вы говорите, мы не мыслим категориями сфер влияния, мы мыслим категориями права каждого государства защищать свой суверенитет и территориальную целостность. И это на самом деле беспокоит не только Францию. За последние несколько лет и соседнее с Арменией государство Иран неоднократно выражало обеспокоенность по поводу суверенитета и территориальной целостности Армении. Мы не согласны с Ираном по многим вопросам, но это тот вопрос, в котором мы единогласны. И, по сути, все государства-члены ООН должны быть согласны по этому вопросу, поскольку по Уставу ООН все государства-члены ООН должны признавать и поддерживать территориальную целостность и суверенитет других государств-членов. Это общее обязательство. Что касается беспокойства Азербайджана, то они могут быть уверены, что тот тип сотрудничества, те виды техники, которые мы поставляем Армении, направлены на защиту страны, они носят чисто оборонительный характер. К слову: когда мы говорим о ПВО, если вы не нарушите воздушное пространство Армении, вы никогда не столкнетесь с ПВО Армении, это оборонительный потенциал.
- То есть можно сказать, что оборонное сотрудничество касается суверенитета Армении?
- Речь идет о защите суверенитета Армении, ее территории и народа. И с самого начала было ясно, что все, что мы поставляем - оружие, оборудование, обучение соответствует именно этой цели.
- Недавно премьер-министр Армении заявил, что Азербайджан готовится к новой войне против Армении. Были переговоры и встречи с участием Франции, какую роль может сыграть Франция в предотвращении готовящейся новой войны?
- Из Баку поступают тревожные заявления. А премьер-министр и Республика Армения просто прислушаются и принимают во внимание эти заявления. Франция сыграла важную роль в достижении некоторых ключевых моментов в переговорах между Арменией и Азербайджаном, в частности, в Праге в октябре 2022 года, когда между двумя сторонами была достигнута договоренность о взаимном признании территориальной целостности друг друга и решении пограничных вопросов на основе Алма-Атинской декларации. Это достижение, которое у нас уже есть. Теперь мы поддерживаем все усилия под эгидой Европейского Союза и США по достижению прочного, устойчивого и справедливого мирного соглашения. Это наша позиция, и все, что может произойти в этом направлении, также получит нашу поддержку.
- Господин посол, Армения всегда заявляла, что готова и заинтересована в мире с Азербайджаном, однако, с учетом стиля действий Алиева по нарушению договоренностей, всегда подчеркивается, что для реализации мирного соглашения необходимы международные гарантии. По Вашему мнению, кто и что может стать такой гарантией, какую роль могут сыграть в этом ЕС и Франция?
- Танго танцуют вдвоем. Прежде всего, обе стороны должны искренне хотеть достичь соглашения. И конечно, за последние более чем 30 лет мы пришли к определенной уверенности, что необходимы поддержка и гарантии третьей стороны.
Мы считаем, что американское и европейское посредничество являются наиболее надежными гарантиями. И в случае с Нагорно-Карабахским конфликтом мы увидели, что система гарантий, действовавшая с 2020 года, не сработала. И нам следует извлечь из этого урок.
- Как Вы представляете будущее сотрудничество между Арменией и Францией, в каких сферах Вы видите потенциал углубления, в частности, что относительно экономического сотрудничества?
- Наше сотрудничество с Арменией, конечно, не ограничивается оборонными вопросами. Это последнее дополнение к нашему партнерству. В этом сотрудничестве участвуют многие субъекты: французское правительство, французские правительственные учреждения, французские компании, французские неправительственные организации, организации армянской диаспоры Франции. И все стараются учитывать нынешнюю ситуацию, нынешнее стратегическое положение Армении. Я советую им, я встречаюсь с ними довольно часто, сосредоточиться на самых стратегических секторах и наиболее стратегических областях Армении, несмотря на то, что они находятся под самой большой угрозой. И если у вас стратегический подход, то не бывает маленьких программ и маленьких вопросов. Все уместно, полезно, эффективно, если это продумано стратегически. Таким образом, одним из приоритетов, который был установлен во время встречи премьер-министра Армении Пашиняна и нашего президента в Париже 2 недели назад, является инфраструктура сфер энергетики, транспорта и связи. И мы уделяем этому большое внимание.
- Планируются ли в ближайшее время визиты высокого уровня из Франции в Армению?
- Министры иностранных дел двух стран встречались несколько недель назад. Встреча была ни во Франции, ни в Армении, так что, думаю, в ближайшее время будут визиты с обеих сторон. И, как вам известно, премьер-министр Армении пригласил премьер-министра Франции посетить Армению. Визиты очень важны, поскольку они позволяют добиться значительного прогресса и дать оценку проделанной работе. Но я хотел бы, чтобы мы сосредоточили внимание не только на официальных визитах. В выходные дни два выдающихся французских хирурга побывали в Армении, работая с армянами, они передавали им очень важные навыки, которые могут помочь спасти жизни людей в случае кровотечения. 30 процентов жертв в недавних конфликтах были в результате кровотечений. Известные хирурги приезжают из Франции, находят время, чтобы помочь Армении. И такое есть во всех сферах. Ожидаются важные визиты, хотя неважных визитов не бывает.
- Господин посол, не хотели бы Вы что-нибудь добавить?
- Я хотел бы сказать вам большое спасибо. Я очень благодарен Армении за гостеприимство, оказанное лично мне, моей команде, представителям разных сфер Франции. В течение многовековых отношений между нашими двумя странами и народами сформировалось большое доверие и большая дружба, что делает нашу работу действительно влиятельной и значимой. Итак, спасибо всем армянам, которые принимают нас таким образом.