Կահիրեի հրապարակներից մեկը կանվանակոչի Հայաստանի անունով
Շարունակվում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցը Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետություն: Նոր վարչական քաղաքում կայացել է վարչապետ Փաշինյանի հանդիպումը Եգիպտոսի վարչապետ Մոսթաֆա Մադբուլի հետ:
Վերջինս ողջունել է վարչապետի այցը նոր կառուցվող վարչական քաղաք և ընդգծել Հայաստան-Եգիպտոս բազմաոլորտ համագործակցության կարևորությունը: Մոսթաֆա Մադբուլը շեշտել է երկու երկրների միջև առկա բազմադարյա խորը պատմական հարաբերությունների փաստը և հավելել, որ Եգիպտոսի հայ համայնքը համախմբված կերպով ապրում է եգիպտական հասարակության մեջ՝ առանց որևէ խնդրի: Պարոն Մադբուլը նշել է ՀՀ վարչապետի արդյունավետ հանդիպումները երկրի նախագահի, գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների հետ` տնտեսական կապերի ամրապնդման ու առաջմղման նպատակով: Միաժամանակ, Մոսթաֆա Մադբուլը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ կառավարությանը` Եգիպտոս-ԵԱՏՄ համագործակցության զարգացմանը նպաստելու գործում:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար և հավելել, որ Եգիպտոսի նախագահի հետ ունեցել են արդյունավետ քննարկումներ: Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ իր պաշտոնական այցի արդյունքներով երկկողմ գերազանց քաղաքական հարաբերություններին զուգահեռ կխորանա նաև տնտեսական փոխգործակցությունը: Այս առումով, վարչապետը կարևորել է նաև գործարարների հետ ունեցած հանդիպումը: Միաժամանակ, ընդգծվել է առաջիկայում Հայաստան-Եգիպտոս միջկառավարական համագործակցության հանձնաժողովի նիստի ու դրան զուգահեռ գործարար համաժողովի անցկացումը, որի ընթացքում կներկայացվեն նաև ներդրումային տարբեր առաջարկություններ: Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է նաև Եգիպտոսի աջակցությունը լոգիստիկ հարցերում` Հայաստանից Գազա հումանիտար օգնություն ուղարկելու հարցում:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են առևտրաշրջանառության ընդլայնման, ներդրումային ծրագրերի իրականացման հնարավորություններին վերաբերող հարցեր: Մոսթաֆա Մադբուլը շնորհակալություն է հայտնել հայկական կողմին` Երևանի հրապարակներից մեկը Եգիպտոսի անունով անվանակոչելու համար և հավելել, որ եգիպտական կողմը մայրաքաղաքի հրապարակներից մեկը կանվանակոչի Հայաստանի անունով:
Մտքեր են փոխանակվել նաև Եգիպտոսի նոր վարչական քաղաքի, ինչպես նաև Հայաստանում Ակադեմիական քաղաքի շինարարական գործընթացին վերաբերող հարցեր:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Հայաստան-Եգիպտոս միջկառավարական հանձնաժողովի նիստ և գործարար ֆորումն անցկացնել առաջիկա ամիսների ընթացքում:

One of Cairo's squares will be named after Armenia
Prime Minister Nikol Pashinyan's official visit to the Arab Republic of Egypt continues. He met with Egyptian Prime Minister Mostafa Madboule in the new administrative city.
The latter welcomed the Prime Minister's visit to the newly constructed administrative city and emphasized the importance of multi-sectoral cooperation between Armenia and Egypt. Mostafa Madbul insisted on the centuries-old deep historical relations between the two countries and added that the Armenian community of Egypt lives in a united way in Egyptian society without any problems. Mr. Madbul noted the effective meetings of the RA Prime Minister with the country's president and representatives of business circles to strengthen and promote economic ties. At the same time, Mostafa Madbul thanked the RA government for contributing to the development of Egypt-EU cooperation.
Prime Minister Pashinyan thanked the Egyptian president for the warm hospitality and said he had productive discussions with the Egyptian president. Nikol Pashinyan expressed hope that economic cooperation and excellent bilateral political relations will deepen due to his official visit. In this regard, the Prime Minister emphasized the importance of meeting with businesspeople. At the same time, it was noted that the session of the Armenia-Egypt intergovernmental cooperation commission and the parallel business forum will be held shortly, during which various investment proposals will be presented. Prime Minister Pashinyan also highlighted Egypt's support in logistical matters in sending humanitarian aid from Armenia to Gaza.
At the meeting, the interlocutors discussed issues related to the expansion of trade circulation and the possibilities of implementing investment programs. Mostafa Madbul thanked the Armenian side for naming one of Yerevan's squares after Egypt and added that the Egyptian side will name one of the capital's squares after Armenia.
Issues related to the construction process of the new administrative city in Egypt and the academic city in Armenia were also exchanged.
An agreement was reached to hold a meeting of the Armenia-Egypt intergovernmental commission and a business forum in the coming months.