«Էդ մե՞նք ենք Արևմուտքին ուժեղացնում». Արմեն Գրիգորյան
Արևմուտքից որևէ պարտադրանք չկա։ ՌԴ հետ հարաբերությունները ՀՀ կողմից ոչ մեկ չի փչացրել. հայտարարել է ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով, հաճախ մեղադրում են, թե իրենց իշխանության պատճառով է Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերությունները փչացնել. «Ավելի մեծ պատկերի մեջ եթե դնենք ու փորձենք հասկանալ՝ արդյո՞ք ՌԴ-ն իր հարաբերություններն այլ երկրների հետ էլ է փչացրել։ Եթե նայենք՝ կտեսնենք, որ Հայաստանի նման բազմաթիվ օրինակներ կան»։ Ըստ Գրիգորյանի, եթե մեկը շատերի հետ վատ է, ապա մեկ հոգու խնդիր է. «Այնպես չէ, որ բոլորի հետ ՌԴ հարաբերությունները հարթ են»։
Նա նաև շեշտել է. «Մեզ փորձում են դեպի Արևմուտք գնալու, Արևմուտքին աջակցելու առնվազն մեղադրանքներ ներկայացնել, ապա Արևմուտքին ամենաուժեղացնող գործոնն Ուկրաինայի պատերազմն է։ Ուկրաինայի պատերազմի արդյունքում ՆԱՏՕ-ն ընդլայնվել է, առնվազն Ֆինլանդիան ու Շվեդիան մտել են, ԵՄ-ն Ուկրաինայի պատերազմից հետո միահամուռ է։ ԱՄՆ ռազմական արդյունաբերությունը զարգանում է, շատ ինտենսիվ, նաև՝ այդ պատերազմի պատճառով։ ՆԱՏՕ-ն ամենաուժեղն է։ Հիմա կարող ենք հարց տալ՝ էդ մե՞նք ենք արևմուտքին ուժեղացնում, թե էն մարդիկ, որ որոշել են այդ պատերազմն իրականացնել ու պատերազմի արդյունքում Արևմուտքը շատ ուժեղացել է։ Պետք է արևմտամետներ փնտրել ուրիշ տեղ, Հայաստանից դուրս»։

"Are we strengthening the West?" Armen Grigoryan
There is no coercion from the West. None of RA has spoiled relations with Russia, as announced by the Secretary of the Security Council, Armen Grigoryan.
He says they are often accused of ruining Armenia-Russia relations because of their government, "If we put it in a bigger picture and try to understand, has Russia also ruined its relations with other countries?" If we look, we will see many examples like Armenia." According to Grigoryan, if one person is terrible with many, then it is one person's problem, "It is not the case that Russia's relations with everyone are smooth."
He also emphasized: "They are trying to at least accuse us of going to the West, of supporting the West, and then the war in Ukraine is the most strengthening factor for the West. As a result of the war in Ukraine, NATO expanded; at least Finland and Sweden joined, and the EU was united after the war in Ukraine. The US military industry is developing very intensively because of that war. NATO is the strongest. Now we can ask the question: Are we strengthening the West or those people who decided to carry out that war, and as a result of the war, did the West become much stronger? We need to look for Westerners elsewhere, outside of Armenia."