Ղեյտը հիշատակել է հայ և արաբ ժողովուրդների դարավոր սերտ կապերը
Կահիրեում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Արաբական պետությունների լիգայի գլխավոր քարտուղար Ահմեդ Աբուլ Ղեյտի հետ:
Վերջինս կարևորել է միջազգային տարբեր հարցերի շուրջ ՀՀ կառավարության հետ համագործակցությունը, այդ թվում` դիրքորոշումների ու տեսակետների ներկայացման նպատակով: Ահմեդ Աբուլ Ղեյտը հիշատակել է հայ և արաբ ժողովուրդների դարավոր սերտ կապերը, ինչը լավ հիմք է համագործակցության զարգացման համար:
Վարչապետն իր խոսքում անդրադարձել է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին, Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներին, Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին: Նիկոլ Փաշինյանը մանրամասներ է ներկայացրել ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի վերաբերյալ և հավելել, որ սուվերենության, իրավազորության, փոխադարձության և հավասարության սկզբունքների հիման վրա Հայաստանը պատրաստ է տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդունիների ապաշրջափակմանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջանում, մասնավորապես` Գազայի հատվածում, ստեղծված իրավիճակի շուրջ: Կարևորվել է խաղաղության և կայունության հաստատման ուղղությամբ հետևողական քայլերի իրականացումը:

Гейт упомянул многовековые тесные связи между армянским и арабским народами
В Каире премьер-министр Никол Пашинян встретился с генеральным секретарем Лиги арабских государств Ахмедом Абул Гейтом.
Последний подчеркнул важность сотрудничества с правительством РА по различным международным вопросам, в том числе с целью представления позиций и взглядов. Ахмед Абул Гаит отметил многовековые тесные связи между армянским и арабским народами, что является хорошей основой для развития сотрудничества.
В своем выступлении премьер-министр коснулся процессов, происходящих в регионе Южного Кавказа, обсуждений мирного договора между Арменией и Азербайджаном, а также гуманитарных проблем людей, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха. Никол Пашинян представил подробности проекта правительства РА «Перекресток мира» и добавил, что на основе принципов суверенитета, юрисдикции, взаимности и равенства Армения готова разблокировать региональные транспортные каналы.
Собеседники также обсудили ситуацию в ближневосточном регионе, в частности в секторе Газа. Подчеркнута реализация последовательных шагов по установлению мира и стабильности.