44-օրյա պատերազմից հետո ԵԿՄ-ն Հայաստանի սահմաններն է պահում. այս մասին այսօր Եռաբլուրում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԵԿՄ նախագահ Սասուն Միքայելյանը` նշելով, որ իրենք իրենց գործ են անում. «Այն ինչ սկսել է սպարապետը, մենք շարունակում ենք»։
Դիմելով ժողովրդին Միքայելյանն ասաց, որ աշխարհաքաղաքական իրավիճակում պետք է համախմբված լինենք, որպեսզի հետագայում ավելի մեծ դժվարությունների չհանդիպենք։
Միքայելյանն անդրադարձավ Բաքվում գտնվող գերիներին նշելով, որ այսօր ԼՂ նախկին նախագահներy, ՊԲ նախկին հրամանատարը, նաև այլ անձինք գերեվարված են. «Ես չեմ ուզում քաղաքականացնել, բայց եկեք հասկանանք, որ այսօր այնտեղ այն անձիք են, ովքեր 100 տոկոսով վստահում էին ռուսներին. պարզ ասեմ»։
ԵԿՄ նախագահը հարց է բարձրացնում՝ ռուսները մի՞թե չէին կարող նրանց Հայաստան բերել. «Ես իմ տեսանկյունից եմ խոսում՝ որպես Սասուն Միքայելյան։ Եվ այս տարիների ընթացքում՝ պատերազմից հետո, մենք լինելով ՀԱՊԿ անդամ, մեզ համար ի՞նչ արեցին։ Նարկոզը տվել են ու վեց տարի մեզ փրթում են ռուսները: Դա էլ ձեզ պարզ ապացույց, որ մեր երկրի երեք նախագահները գերեվարված են թշնամու կողմից և այդ տարածաշրջանի խաղաղապահ ուժերը ռուսական ուժերն են: Խաղաղապահ ուժերն ի՞նչ պետք է անեն, սահման է, եթե հայն անցնի էն կողմ, պետք է խփեն, եթե թուրքն անցնի, պետք է խփեն», - ասաց Սասուն Միքայելյանը:

"They gave us anesthesia, and for six years, the Russians have been killing us." Sasun Mikayelyan
After the 44-day war, the EMU kept the borders of Armenia. ECU President Sasun Mikayelyan said this today in a briefing with journalists in Yerablur, noting that they are doing their own thing, "We are continuing what the General started."
Addressing the people, Mikayelyan said that we should be united in the geopolitical situation to avoid facing more significant difficulties in the future.
Mikayelyan referred to the prisoners in Baku, noting that today, the former presidents of Nagorno-Karabakh, the former commander of the Armed Forces, and other persons are also captured. "I don't want to politicize, but let's understand that today, there are people who trust the Russians 100%; let me say it clearly."
The President of the EUM raises the question: Couldn't the Russians have brought them to Armenia? "I am speaking from my point of view as Sasun Mikayelyan. And during these years, after the war, what did they do for us as CSTO members? They gave us anesthesia, and the Russians have been killing us for six years. This is clear proof to you that the enemy has captured the three presidents of our country, and the peacekeeping forces in that region are the Russian forces. What should the peacekeeping forces do? It's a border; if an Armenian crosses that side, they should shoot; if a Turk crosses, they should shoot," Sasun Mikayelyan said.