«Քննարկել ենք Հայաստան-Կիպրոս-Հունաստան եռակողմ ձևաչափով համագործակցությունը». Սուրեն Պապիկյան
Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը Հունաստանի պաշտպանության նախարար Նիկոլաոս Դենդիասի հետ ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ  Հայաստանի և Հունաստանի միջև հարաբերություններում իր ուրույն տեղն ունի պաշտպանության ոլորտի համագործակցությունը։
Պապիկյանի խոսքով՝ այն իրականացվում է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղություններով, որոնց մի մասն ավանդական բնույթ են կրում և իրականացվում են Հայաստանի անկախումից հետո երկու երկրների միջև ձևավորված պաշտպանության բնագավառում համագործակցության հենց սկզբից, իսկ մյուս մասը պայմանավորվածությունների արդյունքում ձևավորված նոր ոլորտներում։
«Պարոն Դենդիասին երկայացրել եմ Հայաստանում տեղի ունեցող պաշտպանական բարեփոխումների ընթացքը և կարևորվել եմ բարեկամ Հունաստանի փորձագիտական և գործնական աջակցության կարիքը այս հարցում։ Հանդիպման ընթացքում քննարկել ենք ռազմատեխնիկական համագործակցությանն առնչվող հարցեր, մասնավորապես, կարևորել ենք 2023 թվականի դեկտեմբերին Հունաստան կատարած իմ այցի ընթացքում Հայաստանի և Հունաստանի միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին համաձայնագրի ստորագրումից հետո նոր շունչ հաղորդելը»,- ասաց նախարարը հավելելով. «Քննարկել ենք Հայաստան-Կիպրոս-Հունաստան եռակողմ ձևաչափով համագործակցությունը։ Անդրադարձել ենք նույն արժեքները կրող այլ բարեկամ երկրների հետ բազմակողմ ձևաչափով համագործակցության հնարավորություններին։ Կարևորել ենք ՆԱՏՕ-ի և ԵՄ-ի շրջանակներում ՀՀ և Հունաստանի միջև համագործակցությունը»։

Defense Minister Suren Papikyan stated during a press conference with Greek Defense Minister Nikolaos Dendias that defense cooperation has its place in the relations between Armenia and Greece.
According to Papikyan, it is carried out in directions of mutual interest, some of which are traditional and have been carried out since the very beginning of cooperation in the field of defense between the two countries formed after Armenia's independence, and the other part in new areas formed as a result of agreements.
"I extended to Mr. Dendias the process of defense reforms taking place in Armenia and highlighted the need for expert and practical support from friendly Greece. During the meeting, we discussed issues related to military-technical cooperation; in particular, during my visit to Greece in December 2023, we emphasized giving a new lease of life after the signing of the agreement on military-technical cooperation between Armenia and Greece," the minister said, adding: "We discussed Armenia-Cyprus-Greece trilateral cooperation. We referred to the possibilities of cooperation in a multilateral format with other friendly countries that share the same values. We emphasized the cooperation between Armenia and Greece within the framework of NATO and the EU."