Ապաշրջափակվող ենթակառուցվածքները պետք է մնան այն պետության ինքնիշխանության ներքո, որի տարածքով դրանք անցնում
Մարտի 2-ին Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է «Միջազգային առևտուր, կապեր և փոխկապակցվածություն» թեմայով պանելային քննարկմանը։ Նախարար Միրզոյանը հանդես է եկել ելույթով, որտեղ մասնավորապես նշել է․
«Փոխկապակցվածության, միջազգային առևտրի և տարանցման ընդլայնմանն ուղղված մեր ջանքերի մասին ընկալումն այն է, որ դա կհանգեցնի մարդկանց միջև շփումների ավելացմանը, փոխկապակցվածության և փոխադարձ կախվածության խորացմանը, շահավետ կլինի տնտեսական տեսանկյունից։ Լինելով դեպի ծով ելք չունեցող երկիր՝ Հայաստանում մենք ավելի լավ ենք հասկանում միջազգային առևտրի և կապերի կարևորությունը։ Մենք ոչ միայն դեպի ծով ելք չունենք, այլև առկա չորս հարևաններից միայն երկուսի հետ բաց սահման ունենք․ մյուս երկու հարևանների հետ մեր սահմանները փակ են շուրջ երեք տասնամյակ շարունակ, սակայն սա, կարծում եմ, այլ քննարկման թեմա է։ Այս քննարկման համար, կարծում եմ, բավական կլինի նշել, որ մենք բանակցում ենք մեր երկու հարևանների հետ հարաբերությունների հաստատման և սահմանների բացման շուրջ։
Ինչպես նշեցի, խնդիրն ունի երկու բաղադրիչ՝ տնտեսական և քաղաքական։ Մենք հավատում ենք, որ աճող փոխկախվածությունը շահավետ է ոչ միայն տնտեսական տեսակետից, այլև, ինչպես արդեն նշեցի, հանգեցնում է փոխկախվածության, որն իր հերթին մեծ գործոն է դառնում խաղաղության հասնելու ճանապարհին։
Զարգացնելով տարածաշրջանային կապվածության թեման՝ նախարար Միրզոյանը հավելել է.
«Մենք հավատում ենք, որ մեր տարածաշրջանում սա կարող է որոշիչ դեր խաղալ և ցանկանում ենք ներգրավված լինել տարածաշրջանային տարանցիկ ուղիներում, առևտրում և այլն։ Այդ նպատակով մենք մշակել ենք «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը , որի վերնագրից արդեն դուք կարող եք հասկանալ, որ այն ոչ միայն տնտեսական բնույթի է կրում, այլ, ինչպես նշեցի, կարող է տարածաշրջանում պոտենցիալ խաղաղության հաստատման գրավական հանդիսանալ։ Մենք չորս անհրաժեշտ պայման ենք տեսնում այս ենթակառուցվածքների բացման համար, և ես հիմա կներկայացնեմ դրանք. հիմնված լինելով արդարացի պնդումների վրա, դրանք կարող են հիմք հանդիսանալ տարածաշրջանային ծրագրերի իրականացման համար։
Այսպիսով առաջին սկզբունքն այն է, որ ապաշրջափակվող ենթակառուցվածքները պետք է մնան այն պետության ինքնիշխանության ներքո, որի տարածքով դրանք անցնում։ Սա կարող է բնական թվալ, սակայն, երբ խոսքը գնում է մեր տարածաշրջանի մասին, մանրուքները կարևոր են։
Երկրորդ սկզբունքն այն է, որ բոլոր ենթակառուցվածքները պետք է գործեն պետությունների ազգային օրենսդրության համապատասխան։ Կցանկանայի նշել նաև այդ գործընթացների հնարավոր դյուրացման մասին. մենք ապրում ենք 21-րդ դարում, մենք պետք է դյուրացնենք գործընթացները։ Այսպիսով, եթե կա քաղաքական կամք, մենք միշտ էլ կարող ենք լուծումներ գտնել։
Տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը պետք է տեղի ունենա հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա։ Օրինակ, ես չեմ կարող իմ իրաքցի գործընկերոջից պահանջել օգտվել իր երկրի երկաթգծից՝ միևնույն ժամանակ մերժելով ցուցաբերել փոխադարձություն։ Այսպիսով, կան մարնամասներ, որոնց վրա կարող ենք միասին աշխատել, եթե կա քաղաքական կամք, և մենք՝ Հայաստանն, ավելի, քան պատրաստ ենք»,- նշել է Միրզոյանը։

Unblockable infrastructure must remain under the sovereignty of the state through whose territory they pass
On March 2, within the Antalya Diplomatic Forum, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, Ararat Mirzoyan, participated in the panel discussion on "International Trade, Relations, and Interdependence." Minister Mirzoyan gave a speech in which he specifically stated:
"The perception of our efforts to expand connectivity, international trade, and transit is that it will increase people-to-people contacts, deepen interdependence, and benefit from an economic perspective. Being a landlocked country, we in Armenia better understand the importance of international trade and connections. We are landlocked and have an open border with only two of our four existing neighbors. Our borders with the other two neighbors have been closed for almost three decades, but this is another topic for discussion. For this discussion, it will be enough to mention that we are negotiating with our two neighbors on establishing relations and opening borders.
As I mentioned, the problem has two components: economic and political. As I have already mentioned, increasing interdependence is beneficial not only from an economic point of view but also leads to interdependence, which in turn becomes a significant factor on the way to peace.
Developing the theme of regional connectivity, Minister Mirzoyan added:
"We believe this can play a decisive role in our region, and we want to be involved in regional transit routes, trade, etc. For this purpose, we developed the "Crossroads of Peace" program, from the title of which you can already understand that it is not only of an economic nature but, as I mentioned, it can guarantee potential peace in the region. We see four necessary conditions for opening these infrastructures, and I will present them now. Based on fair claims, they can be the basis for the implementation of regional programs.
Thus, the first principle is that the unblocked infrastructures must remain under the state's sovereignty through whose territory they pass. This may seem natural, but when it comes to our region, details matter.
The second principle is that all infrastructure must operate according to the states' national legislation. I also want to mention the possible facilitation of these processes. We live in the 21st century and must make processes more manageable. So, if there is political will, we can always find solutions.
The unblocking of regional infrastructure should occur based on equality and reciprocity principles. For example, I cannot ask my Iraqi counterpart to use his country's railways while refusing to reciprocate. Thus, there are areas on which we can work together if there is political will, and we, Armenia, are more than ready," Mirzoyan noted.