«Հայաստանը մի քանի միլիարդ դոլարի ռազմատեխնիկական համագործակցության պայմանագրեր է կնքել». Գրիգորյան
2021 թվականից սկսած փորձել ենք զենք գնել Ռուսաստանից, պայմանագրեր ենք կնքել, նաև բանակի համապարփակ բարեփոխումների հայեցակարգ էինք մշակել, Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
«Համատեղ բարեփոխումներ պիտի իրականացնեինք, սակայն Հայաստանի վրա հարձակումներ տեղի ունեցան, ՌԴ-ն չմատակարարեց ոչ միայն մեզ անհրաժեշտ զենքը, այլև գնվածը։ Մենք սկսեցինք նոր գործընկերներ փնտրել՝ Հնդկաստան, Ֆրանսիա, ԵՄ երկրներ»,- նշել է Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով՝ 2020թ․ Հայաստանի ռազմատեխնիկական ամբողջ համագործակցության 96 տոկոսը ՌԴ հետ էր։
«2021թ․ հունվարից մինչ այսօր մի քանի միլիարդ դոլարի ռազմատեխնիկական համագործակցության պայմանագրեր ենք կնքել տարբեր երկրների հետ։ Այդ պայմանագրերի մեջ այս պահին ՌԴ ծավալը 96 տոկոսից դարձել է 10 տոկոսից ավելի քիչ։ Սա, կարող եմ ասել, եղել է հենց Ռուսաստանի ընտրությունը»,- ասել է ԱԽ քարտուղարը։
Գրիգորյանը նշել է, որ փորձում են աշխատել նաև տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի ուղղությամբ։
«2023թ․ առաջին 9 ամիսների ընթացքում ՀՀ առաջատար ներդրողն Էմիրաթներն է՝ մոտ 250 մլն, երկրորդը՝ Լյուքսեմբուրգը, երրորդը նոր Ռուսաստանը՝ 50 մլն դոլարից ավելի քիչ։ Այսինքն՝ այս գործընթացները, որոնք տեղի են ունենում, Ռուսաստանի ընտրությունն է, Ռուսաստանն է որոշել, որ Հայաստանում ներդրումներ չեն կատարում»,- նշել է նա։
Գրիգորյանը հավելել է, որ կա ևս մեկ տարբերակ՝ Հայաստանը «բացվել է աշխարհին», մեծ հնարավորություններ է ստեղծել, ապահովվում է մրցակցային դաշտ։
«Միևնույն ժամանակ՝ մեծ ծավալի արտահանում ունենք դեպի Ռուսաստան, հիմա աշխատում ենք նոր շուկաների փնտրտուքի ուղղությամբ»,- ասել է ԱԽ քարտուղարը։

Начиная с 2021 года мы пытались закупать оружие у России, подписывали контракты, а также разработали концепцию комплексного реформирования армии, заявил в эфире Общественного телевидения секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян.
"Мы должны были провести совместные реформы, но случились нападения на Армению, РФ не поставила не только то оружие, которое нам было необходимо, но и то, которое мы купили. Мы начали искать новых партнеров: Индию, Францию, страны ЕС", - сказал Григорян.
По его словам, в 2020 году 96 процентов всего военно-технического сотрудничества Армении было с Россией.
" С января 2021 года по настоящее время мы подписали с различными странами соглашения о военно-техническом сотрудничестве на сумму в несколько миллиардов долларов. На данный момент объем РФ в этих контрактах снизился с 96 процентов до менее 10 процентов. Могу сказать, что это был выбор России", - заявил секретарь Совбеза.
Григорян отметил, что они также стараются работать в направлении диверсификации экономики.
«За первые 9 месяцев 2023 года ведущим инвестором РА являются Эмираты, около 250 млн долларов, вторым идет - Люксембург, и только третьей - Россия, менее 50 млн долларов. Другими словами, эти процессы, которые происходят, - это выбор России, Россия решила не инвестировать в Армению", - сказал он.
Григорян добавил, что есть и другой вариант: Армения "открылась миру", создала большие возможности, обеспечено конкурентное поле.
"В то же время у нас большой объем экспорта в Россию, сейчас мы работаем в направлении поиска новых рынков", - сказал секретарь Совбеза.