«Հայաստանը մի քանի միլիարդ դոլարի ռազմատեխնիկական համագործակցության պայմանագրեր է կնքել». Գրիգորյան
2021 թվականից սկսած փորձել ենք զենք գնել Ռուսաստանից, պայմանագրեր ենք կնքել, նաև բանակի համապարփակ բարեփոխումների հայեցակարգ էինք մշակել, Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
«Համատեղ բարեփոխումներ պիտի իրականացնեինք, սակայն Հայաստանի վրա հարձակումներ տեղի ունեցան, ՌԴ-ն չմատակարարեց ոչ միայն մեզ անհրաժեշտ զենքը, այլև գնվածը։ Մենք սկսեցինք նոր գործընկերներ փնտրել՝ Հնդկաստան, Ֆրանսիա, ԵՄ երկրներ»,- նշել է Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով՝ 2020թ․ Հայաստանի ռազմատեխնիկական ամբողջ համագործակցության 96 տոկոսը ՌԴ հետ էր։
«2021թ․ հունվարից մինչ այսօր մի քանի միլիարդ դոլարի ռազմատեխնիկական համագործակցության պայմանագրեր ենք կնքել տարբեր երկրների հետ։ Այդ պայմանագրերի մեջ այս պահին ՌԴ ծավալը 96 տոկոսից դարձել է 10 տոկոսից ավելի քիչ։ Սա, կարող եմ ասել, եղել է հենց Ռուսաստանի ընտրությունը»,- ասել է ԱԽ քարտուղարը։
Գրիգորյանը նշել է, որ փորձում են աշխատել նաև տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի ուղղությամբ։
«2023թ․ առաջին 9 ամիսների ընթացքում ՀՀ առաջատար ներդրողն Էմիրաթներն է՝ մոտ 250 մլն, երկրորդը՝ Լյուքսեմբուրգը, երրորդը նոր Ռուսաստանը՝ 50 մլն դոլարից ավելի քիչ։ Այսինքն՝ այս գործընթացները, որոնք տեղի են ունենում, Ռուսաստանի ընտրությունն է, Ռուսաստանն է որոշել, որ Հայաստանում ներդրումներ չեն կատարում»,- նշել է նա։
Գրիգորյանը հավելել է, որ կա ևս մեկ տարբերակ՝ Հայաստանը «բացվել է աշխարհին», մեծ հնարավորություններ է ստեղծել, ապահովվում է մրցակցային դաշտ։
«Միևնույն ժամանակ՝ մեծ ծավալի արտահանում ունենք դեպի Ռուսաստան, հիմա աշխատում ենք նոր շուկաների փնտրտուքի ուղղությամբ»,- ասել է ԱԽ քարտուղարը։

Since 2021, we have tried to buy weapons from Russia, signed contracts, and developed a concept for comprehensive reforms of the army, Armen Grigoryan, Secretary of the Security Council of the Republic of Armenia, announced on the air of the Public Television Company.
"We were supposed to carry out joint reforms, but there were attacks on Armenia, and the Russian Federation did not supply not only the weapons we needed but also the ones we bought. We started looking for new partners: India, France, EU countries," said Grigoryan.
According to him, in 2020, 96 percent of all Armenia's military-technical cooperation was with Russia.
From January 2021 until now, we have signed military-technical cooperation agreements worth several billion dollars with various countries. At the moment, the volume of RF in those contracts has decreased from 96 percent to less than 10 percent. I can say that this was Russia's choice," said the Secretary of the Security Council.
Grigoryan noted that they are also trying to work towards the diversification of the economy.
"In 2023, during the first nine months, the leading investor in RA is the Emirates, about 250 million dollars; the second is Luxembourg; the third is new Russia, less than 50 million dollars. In other words, these processes that are taking place are Russia's choice; Russia decided not to invest in Armenia," he said.
Grigoryan added that there is another option: Armenia has "opened up to the world," has created great opportunities, and has ensured a competitive field.
"At the same time, we have a large volume of exports to Russia, now we are searching for new markets," said the Secretary of the Security Council.