Հայ-ադրբեջանական սահմանին նախատեսվում է ԵՄ դիտորդների ավելացում
Հայ-ադրբեջանական սահմանին նախատեսվում է ԵՄ դիտորդների ավելացում, Հանրայինի եթերում հայտարարել է ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
«Հայաստան-Ադրբեջան սահմանը շատ երկար է, քաղաքացիական առաքելությունը չի կարող մինչ այժմ ունեցած ռեսուրսներով պատշաճ աշխատանք իրականացնել: ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունն արդյունավետ աշխատանք է կատարում և ավելի մեծ կարողություններ պետք է ունենա այն շարունակելու և առավել արդյունավետ դարձնելու համար»,- ասել է նա:
Գրիգորյանը պատասխանել է հարցին, թե Ռուսաստանը ԵՄ դիտորդներին համարում է լրտեսական գործունեություն իրականացնող ՌԴ և Իրանի դեմ։
«Հայաստան-Իրան սահմանին դիտորդական առաքելություն ներկա չէ, չեմ հասկանում, թե ՌԴ ներկայացուցիչներն ինչու են նման պնդումներ կատարում։ ԵՄ դիտորդները կայունություն են բերում տարածաշրջան։ Ես չգիտեմ, թե նրանք ինչպես կարող են լրտեսություն իրականացնել, թող ՌԴ-ն փաստեր ներկայացնի՝ քննարկենք»,- ասել է Գրիգորյանը։

It is planned to increase EU observers on the Armenian-Azerbaijani border
The Security Council Secretary, Armen  Grigoryan, announced on public TV that the number of EU observers on the Armenian-Azerbaijani border will increase.
"The Armenia-Azerbaijan border is very long; the civilian mission cannot carry out proper work with the resources it has so far. The EU civilian mission is doing an effective job and should have a greater capacity to continue and make it more effective," he said.
Grigoryan answered the question by saying that Russia considers EU observers to be carrying out espionage activities against Russia and Iran.
"There is no observation mission on the Armenia-Iran border; I don't understand why the Russian representatives make such claims. EU observers bring stability to the region. I don't know how they can carry out espionage; let the Russian Federation present the facts, and we will discuss," said Grigoryan.